Doula – czy zawód douli zdobędzie popularność w Polsce?

2013-10-07 16:35

Doula, czyli doświadczona osoba wspierająca matkę w okresie okołoporodowym, to w Polsce wciąż nowość. Pierwsze doule pojawiły się u nas niespełna 10 lat temu. Wciąż jednak jest ich niewiele i w innych krajach Europy korzystanie z ich pomocy jest znacznie popularniejsze.

Doula to osoba, która pomaga i wspiera kobietę w okresie okołoporodowym, ale nie jest profesjonalistką w sensie medycznym. Jak wyjaśnia Izabela Frankowska, doula wcale nie chce zastępować wykwalifikowanej położnej czy lekarza.
Doula to doświadczona matka, która wspiera inne kobiety oraz ich rodziny w okresie okołoporodowym – mówi Frankowska ze Stowarzyszenia "Doula w Polsce" i tłumaczy, że głównym celem douli jest wsparcie emocjonalne, fizyczne i informacyjne przyszłych rodziców i ich najbliższych.
– W centrum stoi kobieta i jej dobrostan psychiczny, fizyczny, emocjonalny. Nie strona medyczna porodu czy w ogóle macierzyństwo – wyjaśnia Izabela Frankowska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Doula w Polsce nie jest jeszcze zajęciem popularnym

W Polsce funkcja douli dopiero zdobywa popularność, ale zainteresowanie z roku na rok rośnie.
– Mamy 107 członkiń, jak na razie kolejne podstawowe szkolenia przed nami – mówi Izabela Frankowska ze Stowarzyszenia "Doula w Polsce". Instytucja douli prężnie działa m.in. USA, Irlandii, Holandii, Australii, Francji oraz w Wielkiej Brytanii. – Doule w Wielkiej Brytanii pracujące od 1993 r. są bardzo prężną organizacją skupiającą 650 doul. Współpracują ze szpitalami, które są otwarte na ich obecność – opowiada Izabela Frankowska.

Od roku polskie stowarzyszenie jest oficjalnym członkiem European Doula Network.

Newseria
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza