Jak zadbać o dobrą OPIEKĘ PRZY PORODZIE? Zobacz, jakie prawa ma rodząca w Polsce

2014-01-24 16:34

Kilka dni temu głośno zrobiło się w sprawie śmierci bliźniąt, które zmarły najprawdopodobniej wskutek zaniedbań ze strony personelu szpitala we Włocławku. W mediach rozgorzała dyskusja, jaka jest właściwie kondycja polskich porodówek i co zrobić, by kobieta przy porodzie mogła liczyć na dobrą opiekę.

Obecna sytuacja położnictwa - w porównaniu ze stanem sprzed 15 lat znacznie się poprawiła – zarówno w diagnostyce, wyposażeniu sal porodowych, jak i ogólnych standardach medycznych. Ale to nie znaczy, że możmy mówić o pełnym sukcesie.

Według ostatnich danych Polska jest aż na 30. miejscu w Europie, jeśli chodzi o umieralność dzieci przed pierwszym rokiem życia. To oznacza, że system opieki okołoporodowej w Polsce wciąż jeszcze wymaga poprawy. Nadal w wielu szpitalach rodzące nie są traktowane z należytym szacunkiem i troską.
Przykładem sytuacja we włocławskim szpitalu, w którym personel okazał się niekompetentny i całkowicie wyzbyty troski o dobro matki i dziecka. W studiu "Dzień Dobry TVN" Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku opowiedziała w jakiej kondycji jest obecnie położnictwo w Polsce oraz wytłumaczyła, jakie prawa ma rodząca kobieta.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza