Jak zadbać o dobrą OPIEKĘ PRZY PORODZIE? Zobacz, jakie prawa ma rodząca w Polsce

2014-01-24 16:34

Kilka dni temu głośno zrobiło się w sprawie śmierci bliźniąt, które zmarły najprawdopodobniej wskutek zaniedbań ze strony personelu szpitala we Włocławku. W mediach rozgorzała dyskusja, jaka jest właściwie kondycja polskich porodówek i co zrobić, by kobieta przy porodzie mogła liczyć na dobrą opiekę.

jak zadbac o dobra opieke przy porodzie
Autor: _photos.com

Obecna sytuacja położnictwa - w porównaniu ze stanem sprzed 15 lat znacznie się poprawiła – zarówno w diagnostyce, wyposażeniu sal porodowych, jak i ogólnych standardach medycznych. Ale to nie znaczy, że możmy mówić o pełnym sukcesie.

Według ostatnich danych Polska jest aż na 30. miejscu w Europie, jeśli chodzi o umieralność dzieci przed pierwszym rokiem życia. To oznacza, że system opieki okołoporodowej w Polsce wciąż jeszcze wymaga poprawy. Nadal w wielu szpitalach rodzące nie są traktowane z należytym szacunkiem i troską.
Przykładem sytuacja we włocławskim szpitalu, w którym personel okazał się niekompetentny i całkowicie wyzbyty troski o dobro matki i dziecka. W studiu "Dzień Dobry TVN" Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku opowiedziała w jakiej kondycji jest obecnie położnictwo w Polsce oraz wytłumaczyła, jakie prawa ma rodząca kobieta.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza