Przedporodowa huśtawka nastroju. Te trudne emocje to znak, że poród tuż tuż

2023-03-03 20:50

Oznaki porodu to skurcze, odejście czopa, wód... To prawda, ale wiedz, że nie tylko ciało daje ci znać, że dziecko jest gotowe do wyjścia na świat. Im bliżej porodu, tym większe zmiany zachodzą również twojej psychice. Oto emocje, które będą ci towarzyszyć w ostatnich dniach przed porodem. Poznaj je, aby wiedzieć, że nie są niczym nieprawidłowym.

Kobieta w ciąży leżąca w łóżku i zakrywająca twarz dłońmi
Autor: Getty images Nie tylko twoje ciało szykuje się do porodu. Oto emocjonalne oznaki, że narodziny dziecka tuż tuż

Emocje kobiety oczekującej dziecka to prawdziwy rollercoaster. Wszystko zaczyna się w pierwszym trymestrze ciąży, gdy hormony zaczynają szaleć i powodują, że stajesz się rozchwiana emocjonalnie, płaczesz i śmiejesz się bez powodu, wściekasz i za chwilę przepraszasz za swoje wybuchy. 

Humory i wahania nastroju uspokajają się w kolejnych trymestrach, aby znów dać o sobie znać tuż przed porodem. Wtedy to ciało kobiety szykuje sie do wydania na świat dziecka, ale przygotowuje się do tego wydarzenia również jej psychika. Pojawią się emocje, których dotąd nie znałaś. 

To trudne, ale potrzebne uczucia, które świadczą o tym, że stajesz się gotowa na bycie matką, przejęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, oddanie mu swojego czasu, sił i stawianie go ponad własne pragnienia i oczekiwania. 

Spis treści

  1. Skąd te emocje przed porodem?
  2. Uczucie niepokoju 
  3. Niecierpliwość
  4. Gniew i zdenerwowanie
  5. Smutek i płaczliwość
  6. Podekscytowanie
  7. Jak sobie radzić z emocjami tuż przed porodem?
Jak przygotować plan porodu?

Skąd te emocje przed porodem?

Hormony rządzą życiem kobiety, a szczególnie tym wszystkim, co związane jest z wydawaniem na świat potomstwa. Gdy twój organizm przygotowuje się do porodu, hormony ciążowe znów zaczynają się szaleć, jak na początku ciąży, co sprawia, że zaczynasz odczuwać całą gamę zupełnie nowych emocji. 

To psychiczne oznaki zbliżającego się porodu, świadczące o tym, że do narodzin dziecka przygotowuje się nie tylko ciało, ale i mózg przyszłej mamy. Ich obserwacja i nazwania może być dla ciebie taką samą wskazówką o zbliżającym się porodzie, jak jego fizyczne objawy: skurcze, odejście wód czy czopa śluzowego. 

A świadomość zamian, które zachodzącą w twojej psychice w ostatnich dniach ciąży, może pomóc ci poczuć się usprawiedliwioną i dać nadzieję, że 9-miesięczna podróż dobiega końca. Oto emocjonalne sygnały tego, że za chwilę urodzi się dziecko i... matka.

Czytaj również: Oto, co widzi ojciec dziecka przy porodzie. Te zdjęcia szokują, nawet jeśli rodziłaś już naturalnie

Każda z nas chce mieć dobry poród. Oto 5 błędów, których nie wolno popełnić na porodówce

Uczucie niepokoju 

Nawet jeśli towarzyszyło ci przez całą ciążę, to teraz sie nasila. Zaczynasz martwić się o dziecko, ale i o to, jak zniesiesz poród. Boisz sie, ze nie zdążysz do szpitala, albo że trafisz na niemiłą położną. Im bliżej terminu, tym bardziej boisz się bólu, rozważasz argumenty za i przeciw znieczuleniu. Po głowie plączą ci się też czarne scenariusze: nagła cesarka, owinięcie się pępowiny...   

Strach o to, co się stanie już niedługo powoduje, że tracisz kontrolę nad emocjami. Ale dobrą wiadomością jest to, że po zakończeniu porodu hormony zaczynają wracać do normy i niepokój ustąpi.

Niecierpliwość

Wytrzymałaś 9 miesięcy, a ostatnie dni dłużą ci się strasznie. Chociaż do porodu zostało parę dni, ty nie możesz juz sie doczekać. Zaczynasz sprzątać dom, chodzisz po schodach i szukasz innych domowych sposobów na wywołanie porodu. Niestety, niecierpliwość będzie ci towarzyszyć aż do sali porodowej: przygotuj się, że pierwszy etap porodu jest najdłuższy. 

Gniew i zdenerwowanie

Daje o sobie znać najczęściej tuż przed porodem i jest skutkiem nagromadzenia się negatywnych emocji, takich jak lęk czy niecierpliwość. Napięta atmosfera może popsuć ostatnie godziny przed powitaniem dziecka, ale jest normalną reakcją na stresujące wydarzenie, jakim niewątpliwie jest poród. 

Smutek i płaczliwość

Chociaż dziecko jest jeszcze w brzuchu, to jednak hormony już pracują w trybie "poród", dlatego możesz odczuwać typowe dla baby blues wahania nastoju, przygnębienie, smutek czy płaczliwość, która objawia się tym, że zaczynasz szlochać na widok zdjęcia noworodka czy reklama z uroczym szczeniaczkiem.  

Coś, co może być nieoczekiwane, biorąc pod uwagę, że kobiety myślą, że powinny być tylko uśmiechami i słońcem tuż przed narodzinami ich dzieci.

Podekscytowanie

Wśród wielu negatywnych uczuć, które pojawiają się przed porodem, jest też jedno pozytywne: to podniecenie i ekscytacja, która towarzyszy wielu kobietom zbliżającym się do terminu porodu. Wiedzą, że już za kilka godzin zaczną odczuwać skurcze i wreszcie zobaczą swoje dziecko, nie mogą się więc tego doczekać.

Czytaj również: Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala? Oznaki zbliżającego się porodu

Jak sobie radzić z emocjami tuż przed porodem?

Przede wszystkim zaakceptuj je i uznaj za jeden z objawów porodu, takich samych, jak skurcze czy ból pleców. Nie walcz z nimi, bo to coś nad czym nie masz władzy, ale staraj się je złagodzić technikami relaksacyjnymi, spacerami czy trenowaniem pozytywnego myślenia. 

Uprzedź partnera, że możesz być teraz nieznośna i poproś go o pomoc w tym trudnym czasie, która będzie obejmowała zarówno odciążenie cię w obowiązku domowych, jak i zapewnienie rozrywek, które odwrócą twoja uwagę od porodu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza