Odeszły ci wody? Zanim pojedziesz do szpitala, zadaj sobie te pytania

2023-01-03 16:20

Odejście wód zazwyczaj kojarzy się z rozpoczęciem porodu. Ale tak naprawdę, taka sytuacja zdarza się raz na 10 porodów. Co zrobić, gdy odejdą ci wody i na co zwrócić uwagę? Oto kilka pytań, które musisz sobie zadać, zanim wyruszysz na porodówkę.

Kobieta w ciąży trzmajaca się za brzuch
Autor: Getty images Odeszły ci wody? Oto kilka pytań, które musisz sobie zadać, zanim pojedziesz do szpitala

Spektakularne odejście wód płodowych jako początek porodu to mit. Tak naprawdę, zdarza się to rzadko – statystyki pokazują, że dzieje się tak u ok. 10 proc. kobiet. Zazwyczaj pierwszymi oznakami porodu są skurcze, a worek owodniowy pęka dopiero na porodówce - czasem nawet musi być przebijany przez położną w 2. fazie porodu.

Mimo to, wiele kobiet obawia się odejścia wód i zastanawia, co robić, gdy to nastąpi. Oto najważniejsze pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, gdy znajdziesz się w tej niewielkiej grupie kobiet, którym wody odeszły w domu, zanim zaczął się poród.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać, że odeszły ci wody?
  2. Odeszły ci wody? Oto pytania, które musisz sobie zadać
  3. Czy jechać do szpitala, gdy odejdą wody?
  4. Kiedy trzeba jechać do szpitala po odejściu wód?
Fazy porodu: drugi okres porodu

Jak rozpoznać, że odeszły ci wody?

Zacznijmy od tego, że odejście wód nie oznacza kałuży na podłodze. To kolejny z mitów dotyczących pęknięcia worka owodniowego podtrzymywany przez kinematografię.

W rzeczywistości wody zwykle się sączą, ponieważ ciało dziecka stanowi „korek” w ujściu macicy, co nie pozwala na raptowne i nagłe chluśnięcie wód. Dlatego zazwyczaj odejście wód można poznać jedynie po mokrej bieliźnie. Pamiętaj, że odejście wód może występować niezależnie od skurczy.

Czytaj również: Jak wygląda odejście wód płodowych przed porodem? Sprawdź, co wtedy poczujesz

Kiedy nastąpi poród po odejściu wód płodowych? Sprawdź, kiedy zaczniesz rodzić po odejściu wód

Odeszły ci wody? Oto pytania, które musisz sobie zadać

Jeśli odejdą ci wody, zanim zacznie się poród, powinnaś zwrócić uwagę na kilka rzeczy i zadać sobie kilka ważnych pytań, od których zależy dalsze postępowanie:

  1. Czy czujesz nieustanne sączenie się płynu, czy było to jednorazowe zmoczenie bielizny? Jeśli pękł worek owodniowy i płyn owodniowy rzeczywiście wypływa, to będzie się sączył przez cały czas, aż do narodzin dziecka. Jeśli zmoczyłaś bieliznę jednorazowo, zwłaszcza podczas wysiłku, kichania czy kaszlu, to prawdopodobnie był to może mocz – nietrzymanie moczu pod koniec ciąży to częsty problem.
  2. Czy płyn jest przezroczysty, czy ma jakiś kolor? Jeśli wody są zielone, żółte lub brązowe, oznacza to, że w wodzie znajduje się smółka (pierwsza kupa dziecka). Wydalenie smółki przez płód może być spowodowane niedotlenieniem, stresem wewnątrzmacicznym lub ostrą infekcją mamy i oznacza zagrożenie życia lub zdrowia dziecka.
  3. Czy płyn ma wyraźny nieprzyjemny zapach? Wody płodowe nie są bezwonne (mają słodkawy zapach), na pewno jednak nie powinny pachnieć brzydko. Jeśli woń wód jest bardzo nieprzyjemna, może to oznaczać infekcję wewnątrz macicy.
  4. Czy nadal czujesz ruchy dziecka? To najważniejsze pytanie. Nagłe pękniecie worka owodniowego i odejście wód może czasem wiązać się z wypadnięciem pępowiny przez szyjkę macicy, co jest niebezpieczne dla dziecka: oznacza odcięcie dopływu tlenu i krwi do płodu. Jeśli nie czujesz ruchów dziecka, wypij słodki sok i połóż się na boku. Poczekaj dziesięć minut. Jeśli nadal nie czujesz ruchów dziecka, uklęknij, opuść tułów utrzymując pośladki w górze, aby grawitacja przesunęła dziecko z dala od szyjki macicy i dzwoń po pogotowie.

Czy jechać do szpitala, gdy odejdą wody?

Jeśli wody są przezroczyste, jasne, nie mają nieprzyjemnego zapachu, a dziecko się rusza jak dotychczas, masz około 12. godzin, aby wyruszyć do szpitala. Nie ma sensu jechać na porodówkę zbyt wcześnie, lepiej poczekać, aż po odejściu wód pojawią się skurcze, które są sygnałem rozpoczęcia się porodu.

Jeśli po odejściu wód nie czujesz ich jeszcze, pójdź na spacer, poćwicz na piłce lub stymuluj brodawki sutkowe, aby w naturalny sposób wywołać poród i skurcze. Pamiętaj, że może minąć wiele godzin, zanim akcja porodowa się rozkręci.

Kiedy trzeba jechać do szpitala po odejściu wód?

Jedź natychmiast do szpitala jeśli wody odpłynęły i:

  • masz regularne skurcze co 5 minut, trwające 60 sekund przez ostatnie 3 godziny przy pierwszym porodzie i 1 godzinę przy drugim
  • masz pozytywny wynik testu GBS, czyli badania na obecność paciorkowców w pochwie
  • czujesz, że pępowina wystaje z kanału pochwy (wypadnięcie pępowiny)
  • wody są zielonkawo-brązowe, mają nieprzyjemny zapach lub towarzyszą im inne oznaki infekcji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza