Rodzisz w lutym? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać

2021-02-05 14:07

Śnieg, mróz, kolejki w przychodniach - luty to dla wielu mam zdecydowanie nie jest wymarzony miesiąc na poród. Jeśli jednak dobrze się przygotujesz, niedogodności zimy nie będą dużym problemem.

Rodzisz w lutym? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać
Autor: Getty Images

Idzie luty, szykuj buty – mówiło stare polskie przysłowie. Nic dziwnego, według statystyk to najzimniejszy miesiąc w naszej części świata. Wiele mam nie jest zadowolonych z takiego terminu porodu: nie można z malcem od razu wyjść na spacer, łatwiej o przeziębienie (z uwagi na duże różnice temperatury na dworze i w pomieszczeniach) oraz o infekcje, tak częste o tej porze roku.

Nie powinnaś jednak martwić się na zapas. W ostatnich tygodniach ciąży twoje dziecko otrzymuje przeciwciała, które będą je chronić przez pierwsze miesiące po narodzinach. Dodatkowym zabezpieczeniem po porodzie będzie twój pokarm, który zawiera czynne substancje o działaniu immunologicznym. Ich ilość zwiększy się, gdy ty sama ulegniesz jakiemuś wirusowi. W przypadku infekcji twój układ odpornościowy zareaguje, wytwarzając specyficzne przeciwciała i wydzielając je wprost do twojego pokarmu.

Zobacz, jak przeżyć ostatnie tygodnie ciąży oraz poród w prawdziwie zimowej aurze

Spis treści

  1. Rodzisz w lutym? Unikaj wirusów
  2. Ciąża  w zimie - kup dobre buty
  3. Zimą potrzebne odśnieżanie
  4. Jak spędzić Walentynki z ukochanym?
  5. Szok temperaturowy po porodzie
  6. Poród w lutym - ciepło i przytulnie

Rodzisz w lutym? Unikaj wirusów

Luty może być nie tylko śnieżny, ale też mroźny. Dlatego uważaj, żeby w ostatnich dniach ciąży nie złapać jakiegoś wirusa. Każda infekcja powoduje osłabienie organizmu, a siła w czasie porodu to to, czego trzeba ci najbardziej. Katar i kaszel nie są przeciwwskazaniem np. do cesarki, jednak infekcje bakteryjne mogą być już pewnym problemem – np. powodem do przełożenia planowego zabiegu. Dlatego lepiej uważaj na siebie i zadbaj o profilaktykę: jedz miód, czosnek i inne naturalne antybiotyki.

Czytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?

Ciąża  w zimie - kup dobre buty

Oblodzone i zaśnieżone chodniki zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Zwłaszcza w twoim przypadku – tuż przed porodem, kiedy twój brzuszek jest już bardzo duży, a twoja zwinność i poczucie równowagi dużo mniejsze. Upadek mógłby być niebezpieczny i dla ciebie, i dla maluszka, dlatego noś porządne, stabilne buty z „traktorami”. To ważne, bo nawet w ostatnich tygodniach ciąży nie powinnaś rezygnować z ruchu i aktywności fizycznej. Spacery na świeżym powietrzu, o ile oczywiście nie ma trzaskającego mrozu, zahartują cię i pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji.

Zimą potrzebne odśnieżanie

Zimą ulice w dużych miastach są zwykle posypywane solą, więc nie ma problemu z dotarciem do szpitala nawet w największy śnieg. Gorzej z drogami poza miastem lub na wsi – czasem, żeby wydostać się z domu, trzeba przekopać się przez zaspy śniegu. Dlatego jeśli nie mieszkasz przy ulicy pierwszej kolejności odśnieżania, zadbaj o to, by trasa z domu do głównej drogi była zawsze przejezdna.

Oczywiście nie rób tego osobiście – odśnieżaniem musi zająć się twój mąż, przypominaj mu jednak o tym na bieżąco, gdy tylko zacznie padać śnieg, bo przecież możesz zacząć rodzić w każdej chwili. Uczul go też na to, by co jakiś czas sprawdził akumulator w samochodzie. W mróz może spłatać wam nieoczekiwanego i niepożądanego figla.

Czytaj także: Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem

Jak spędzić Walentynki z ukochanym?

Pamiętasz, że 14 lutego to święto zakochanych? Jeśli jesteś jeszcze przed porodem, wyrwij się z mężem na romantyczny wieczór tylko we dwoje – prawdopodobnie w najbliższym czasie nie uda wam się tego powtórzyć, więc korzystajcie, póki się da. A jeżeli już macie w domu maleństwo, mimo zmęczenia i niewyspania postarajcie się chociaż zjeść wspólną kolację w domu. Celebrowanie tej drobnej uroczystości przypomni wam, że jesteście nie tylko rodzicami...

Szok temperaturowy po porodzie

W szpitalach położniczych panuje zwykle wysoka temperatura – wiadomo, malutkie dzieci potrzebują ciepła. Nadchodzi jednak moment, w którym będziecie musieli opuścić szpital i wyjść na mróz. Zmiana temperatury mogłaby być szokiem dla maluszka, dlatego ciepło go ubierz, ale opatul go i pozapinaj dopiero w ostatniej chwili, by nie zgrzał się na szpitalnym korytarzu. Poproś męża, by wcześniej ogrzał samochód (niech wyjdzie parę minut przed wami i włączy w aucie ogrzewanie). Potem jednak zmniejszcie nawiew i rozepnijcie kombinezon malca, by nie spocił się w czasie jazdy.

Czytaj także: Powrót do domu z noworodkiem: jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala i jak podróżować z noworodkiem?

Czy dziecko może podróżować w foteliku ubrane w kombinezon lub kurtkę?

Poród w lutym - ciepło i przytulnie

Swoją pierwszą w życiu podróż noworodek odbędzie prawdopodobnie w foteliku samochodowym. Jeśli na dworze jest wiatr lub silny mróz, zakryj fotelik kocykiem lub specjalnym pokrowcem, który osłoni maluszka przed chłodem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza