Becky Guiles to mama dwójki dzieci, która na swoich platformach społecznościowych znana jest jako Freebie Lady. Kobieta twierdzi, że dzięki 5 krokom ona sama zmniejszyła miesięczne wydatki na jedzenie w swojej 4-osobowej rodzinie o ponad połowę.
Przed wprowadzeniem tych zmian, Becky miała wydawać - w przeliczeniu na złotówki - około 5 tys. złotych miesięcznie na wyżywienie rodziny. Teraz koszty te zmalały ponoć do 2 tys. Nawet jeśli kwoty przez nią podane są przesadzone, to już 100 zł mniej na cotygodniowych zakupach sprawi, że przez cały rok uzbiera się pokaźna sumka - w sam raz na wakacyjny wyjazd. Na czym polega ta metoda?
Dowiedz się: Wydatki na dziecko: ile kosztuje dziecko? Sprawdź, ile wydaje przeciętna polska rodzina
Zobacz: Znamy koszty wyprawki szkolnej - ile wydamy na zeszyty i przybory szkolne w czasach inflacji?
Budżet
Becky sugeruje ustalenie miesięcznego budżetu przypadającego na jedną osobę. W jej rodzinie budżet na zakupy spożywcze wynosi obecnie niespełna 500 zł na członka rodziny, ale jak zaznacza kobieta, jest to punkt wyjścia - w zależności od wieku dzieci i wymagań żywieniowych. Karmienie nastolatków, które ciągle są głodne, jedzenie bezglutenowe lub ściśle ekologiczne będą siłą rzeczy kosztować więcej.
Organizacja
Przed każdymi zakupami Becky ocenia zawartość swojej spiżarni i lodówki pod kątem przeterminowanych produktów i rzeczy, których po prostu „nikt z domowników jeść już nie chce”. Wiedząc co ma się już w domu, można też lepiej zaplanować posiłki na kolejne dni, nie kupując takich samych produktów, które z nadmiaru zwyczajnie się zepsują.
Wykorzystywanie resztek
- Za każdym razem, gdy wyrzucasz jedzenie, tak naprawdę wyrzucasz pieniądze – twierdzi Becky. - Kiedy zaczniesz myśleć o jedzeniu w ten sposób, całkowicie zmieni to twój sposób myślenia - obiecuje kobieta.
Gotowanie z resztek to żadna filozofia. Jak sama twierdzi, z okruchów chipsów można zrobić panierkę, a z czerstwego chleba - grzanki. Gdy zostało ci kilka plastrów przyschniętej wędliny, jedna, samotna pieczarka i ćwiartka cebuli - możesz zrobić zapiekanki czy pizzę do których je wykorzystasz, a danie nie straci na walorach smakowych.
Sprawdź: Co jest droższe: wychowanie niemowlęcia czy nastolatka? Wiemy, ile wydasz na dziecko. Sumy zaskakują
Eliminacja marnotrawstwa
Gdy jednak zdarzy się, że czegoś kupimy za dużo, lub jakiś produkt zbliża się do końca świeżości, a nie mamy jak go w danej chwili wykorzystać - mroźmy. Mrożenie to idealny sposób na oszczędzanie. Można w ten sposób przedłużać świeżość mięs, pieczywa, a nawet mleka. Becky ma powieszoną na lodówce kartkę z zasadami mrożenia i odpowiedniego przechowywania, która pomaga jej znacznie przedłużyć ważność wielu produktów.
Prostota w planowaniu posiłków
Becky sugeruje uproszczenie takich rzeczy, jak plany posiłków i składniki, aby zmieścić się w budżecie. Każdy ten punkt może interpretować po swojemu. Dla jednych będzie to stały styl posiłków - np. na obiad zawsze porcja mięsa, ziemniaki lub kasza i jakaś surówka.
Becky z kolei zdradza, że w jej domu każdy dzień tygodnia ma swoją przypisana kuchnię - typu "meksykańskie poniedziałki". Jak mówi ekspertka od oszczędzania, kuchnie świata mają swoje ulubione składniki, które pojawiają się w każdym daniu, więc planowanie jest o wiele prostsze.
Przeczytaj: Nawet 3-latka można uczyć oszczędności i poszanowania pieniędzy. Zobacz jak to robić, bo warto