Jak wygląda wizyta położnej w domu po porodzie?

2013-06-20 14:38

Wizyta położnej po porodziew domu to wizyta patronażowa. Jeśli boisz się, że po porodzie będziesz zagubiona, z mnóstwem pytań dotyczących połogu czy pielęgnacji noworodka, warto pomyśleć zawczasu o wizycie położnej. Ale wizyta położnej przyda się też kobiecie, która urodziła po raz kolejny.

Wizyta położnej po porodzie rozwieje wątpliwości na temat twojego zdrowia i pielęgnacji dziecka, pomoże upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Pomoc położnej przysługuje każdej kobiecie przez 8 tygodni po porodzie. W razie potrzeby masz prawo do 6 wizyt położnej. Najlepiej umówić się na wizytę położnej 2 dni po wyjściu ze szpitala. Wybór położnej należy do ciebie, nie obowiązuje rejonizacja. Najlepiej zająć się tym jeszcze w ciąży. Możesz zdecydować się na położną współpracującą z twoim lekarzem rodzinnym, ale możesz też wybrać tę poleconą przez koleżankę. Przed porodem zadzwoń i uprzedź, że będziesz chciała skorzystać z jej usług.

>> Wybór położnej: w ciąży, w czasie porodu i w połogu

Jak wygląda wizyta położnej?

Wizyta położnej trwa przynajmniej godzinę. W tym czasie zadawaj wszelkie nurtujące cię pytania (najlepiej spisać je przed wizytą na kartce): o ulewanie, kolki, wybór mleka modyfikowanego, szczepienia, badania, dietę podczas karmienia, antykoncepcję. Możesz poprosić, aby pokazała ci, jak przewijać dziecko, jak je kąpać, ubierać. Jeśli niepokoją cię stolce niemowlaka, pokaż położnej pieluszkę. Poza tym położna zbada ciebie i dziecko. Sprawdzi, jak goi się rana po cesarskim cięciu lub krocza, jak obkurcza się macica, jak przebiega krwawienie. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do krwawienia – zachowaj podpaskę i pokaż ją położnej. Jeśli trzeba, położna usunie szwy z rany. Położna obejrzy twoje piersi, nauczy przystawiania dziecka do piersi. Powie, jak poznać, że dziecko się najada. Sprawdzi, jak wygląda skóra dziecka, jak goi się pępek, czy żółtaczka fizjologiczna ustąpiła i czy odruchy neurologiczne malca są w normie. Położna na koniec zostawi kontakt do siebie.

>> Opieka PRYWATNEJ POŁOŻNEJ. W jakich sytuacjach i dla kogo? [4 PORADY]

Pamiętaj – położna to nie inspektor, nie przychodzi po to, by kontrolować porządek i to, jak opiekujesz się dzieckiem. Jej celem jest pomoc i opieka nad tobą i dzieckiem. Nie musisz przed przyjściem położnej pucować mieszkania czy piec ciasta. Wizyta patronażowa nie jest obowiązkowa, jeśli nie masz na nią ochoty lub uważasz, że ci się nie przyda, nie umawiaj się.

Polecamy wideo: Doula czy położna?

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza