Jak wygląda wizyta położnej w domu po porodzie?

2022-02-10 11:20

Wizyta położnej po porodziew domu to wizyta patronażowa. Jeśli boisz się, że po porodzie będziesz zagubiona, z mnóstwem pytań dotyczących połogu czy pielęgnacji noworodka, warto pomyśleć zawczasu o wizycie położnej. Ale wizyta położnej przyda się też kobiecie, która urodziła po raz kolejny.

Jak wygląda wizyta położnej w domu po porodzie?
Autor: Getty images Jak wygląda wizyta położnej w domu po porodzie?

Wizyta położnej po porodzie rozwieje wątpliwości na temat twojego zdrowia i pielęgnacji noworodka, pomoże upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Dlatego warto z niej skorzystać - zresztą nie ma wielkiego wyboru - wizyty patronażowe położnej są obowiązkowe (w czasie pandemii obowiązkowa była tylko jedna, pierwsza wizyta).

Spis treści

  1. Jak umówić się na wizytę położnej w domu?
  2. Jak wygląda wizyta położnej u noworodka?
Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Jak umówić się na wizytę położnej w domu?

Pomoc położnej przysługuje każdej kobiecie przez 8 tygodni po porodzie. W razie potrzeby masz prawo do 4-6 wizyt położnej. 

Wybór położnej należy do ciebie, nie obowiązuje rejonizacja. Najlepiej zająć się tym jeszcze w ciąży - wizyty patronażowe przysługują ci bowiem od 21. tygodnia ciąży.

Możesz zdecydować się na położną współpracującą z twoim lekarzem rodzinnym, ale możesz też wybrać tę poleconą przez koleżankę. Przed porodem zadzwoń i uprzedź, że będziesz chciała skorzystać z jej usług. Jeśli wybrana położna nie będzie ci odpowiadać, masz prawo do jej zmiany - do 2 razy w roku kalendarzowym.

Nie musisz specjalnie zapisywać się na wizytę patronażową po porodzie, jeśli już w ciąży korzystałaś z jej opieki, Jeśli jednak tak nie było, aby położna wiedziała, że ma was odwiedzić, musisz zgłosić noworodka do przychodni - zazwyczaj taką deklarację składasz jeszcze w szpitalu wskazując odpowiednia placówkę. 

Teoretycznie masz miesiąc na zgłoszenie dziecka do przychodni, ale lepiej zrobić to od razu. Pierwsza wizyta położnej powinna bowiem odbyć siew ciągu 2 dni od wyjścia mamy ze szpitala.

Czytaj również7 pytań do położnej – te pytania warto zadać przed porodem

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Jak wygląda wizyta położnej u noworodka?

Wizyta położnej trwa przynajmniej godzinę. W tym czasie zadawaj wszelkie nurtujące cię pytania (najlepiej spisać je przed wizytą na kartce): o ulewanie, kolki, wybór mleka modyfikowanego, szczepienia, badania, dietę podczas karmienia, antykoncepcję.

Możesz poprosić, aby pokazała ci, jak przewijać dziecko, jak je kąpać, ubierać. Jeśli niepokoją cię stolce niemowlaka, pokaż położnej pieluszkę. Sprawdzi, jak wygląda skóra dziecka, jak goi się pępek, czy żółtaczka fizjologiczna ustąpiła i czy odruchy neurologiczne malca są w normie. 

Poza tym położna zbada ciebie i dziecko. Sprawdzi, jak goi się rana po cesarskim cięciu lub krocza, jak obkurcza się macica, jak przebiega krwawienie. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do krwawienia – zachowaj podpaskę i pokaż ją położnej.

Jeśli trzeba, położna usunie szwy z rany, obejrzy twoje piersi, nauczy przystawiania dziecka do piersi. Powie, jak poznać, że dziecko się najada. Położna na koniec zostawi kontakt do siebie.

Pamiętaj – położna to nie inspektor, nie przychodzi po to, by kontrolować porządek i to, jak opiekujesz się dzieckiem. Jej celem jest pomoc i opieka nad tobą i dzieckiem. Nie musisz przed przyjściem położnej pucować mieszkania czy piec ciasta. 

Czytaj równieżKto może towarzyszyć dziecku podczas wizyty u lekarza?

Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza