Opieka nad żoną po porodzie? Zasiłek opiekuńczy, wynagrodzenie i formalności

2022-01-31 14:47

Opieka nad żoną po porodzie oznacza, że świeżo upieczony tata nie musi wykorzystywać urlopu wypoczynkowego lub urlopu ojcowskiego. Przysługuje mu bowiem możliwość wzięcia płatnej opieki i pozostania z kobietą w domu, a do tego otrzymywanie zasiłku podczas tych dni.

Opieka nad żoną po porodzie? Zasiłek opiekuńczy, wynagrodzenie i formalności
Autor: Getty images Opieka nad żoną po porodzie? Zasiłek opiekuńczy, wynagrodzenie i formalności

Opieka nad żoną po porodzie to wolne dni dla taty noworodka, które może on wykorzystać w pierwszych dniach życia dziecka. Warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, jaki zasiłek się otrzymuje, a także jakie formalności należy wypełnić.

Spis treści

  1. Opieka nad żoną po porodzie - kto może się ubiegać?
  2. Ile dni przysługuje na opiekę nad żoną po porodzie
  3. Jak otrzymać zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie?
  4. Zasiłek opiekuńczy
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Opieka nad żoną po porodzie - kto może się ubiegać?

Pierwsze dni po porodzie zwykle nie należą do najłatwiejszych zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Każda mama z pewnością potrzebuje wsparcia, pomocy i opieki. To może zaoferować ojciec dziecka, któremu przysługuje takie prawo w kodeksie pracy. Mężczyzna może ubiegać się bowiem o zwolnienie na opiekę nad żoną/partnerką w pracy.

Niewielu lekarzy o tym informuje, ale ojciec nowo narodzonego dziecka ma prawo do opieki nad żoną/partnerką po porodzie. Mężczyzna nie musi brać wtedy urlopu ojcowskiego czy urlopu wypoczynkowego, ponieważ w prawie pracy funkcjonuje pojęcie zwolnienia na członka rodziny.

Co istotne, nie trzeba być małżeństwem, żeby ubiegać się o zwolnienie opiekuńcze. Płatna opieka, czyli zasiłek opiekuńczy, przysługuje także partnerowi, czyli ojcu dziecka. O zasiłek można wnioskować zarówno będąc na umowie o pracę, jak i umowie zlecenie czy prowadząc działalność gospodarczą pod warunkiem zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego.

Czytaj również: Urlop macierzyński 2020 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

Urlop rodzicielski - ile wynosi, kiedy złożyć wniosek? 7 częstych pytań

Ile dni przysługuje na opiekę nad żoną po porodzie

Powszechnie uważa się, że po porodzie przysługuje czternaście dni, czyli dwa tygodnie, opieki na żonę. Okazuje się jednak, że takiego zapisuje nie ma nigdzie w żadnych przepisach prawa. Jest to więc mit, a o liczbie dni zwolnienia na opiekę decyduje lekarz.

Jak otrzymać zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie?

Zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie można uzyskać przy wypisie partnerki ze szpitala. Wystawia je lekarz rodzinny lub ginekolog. Warto jednak wiedzieć, że lekarz nie ma obowiązku wystawienia zwolnienia. Przysługuje ono ojcu dziecka w momencie, gdy istnienie podejrzenie, że partnerka będzie wymagać pomocy i opieki, dlatego lekarze nie informują o tym fakcie.

Często kobiety żalą się, że lekarze niechętnie wypisują zwolnienia partnerom, twierdząc, że "poród to nie choroba". Warto jednak zawalczyć o zwolnienie, bo obecność partnera w domu w pierwszych dniach po porodzie jest zawsze bardzo potrzebna.

Aby otrzymać zwolnienie, należy dopełnić pewnych formalności. W swoim zakładzie pracy należy złożyć zwolnienie lekarskie w związku z opieką, które wypisuje lekarz. Do tego konieczne jest oświadczenie do celów opieki na druku ZUS Z-15, które powinien wypełnić sam zainteresowany.

To jednak nie wszystko, ponieważ trzeba także złożyć skrócony akt urodzenia dziecka, który potwierdza, że dziecko jest wspólne. Jeśli partner prowadzi własną działalność gospodarczą, to dokumenty te składa bezpośrednio do ZUS-u.

- Aby uzyskać zasiłek, niezbędne dokumenty należy złożyć u płatnika składek (np. pracodawcy), gdy zatrudnia on powyżej 20 pracowników, albo w ZUS, gdy płatnik zatrudnia mniej niż 20 pracowników lub gdy jest się przedsiębiorcą albo współpracuje się z taką osobą. Dokumenty najlepiej złożyć zaraz po ich zgromadzeniu.

Podstawą przyznania zasiłku jest zwolnienie lekarskie "na opiekę". Może to być papierowe zwolnienie ZUS ZLA albo wydruk zwolnienia elektronicznego e-ZLA. Składamy je u pracodawcy do 7 dni od jego wystawienia. Jeśli lekarz i płatnik składek mają profile na PUE ZUS - lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, które automatycznie trafi do ZUS i płatnika.

Oprócz tego przygotować trzeba wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym członkiem rodziny (druk ZUS Z-15 B), a gdy zasiłek będzie wypłacał ZUS, także zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (dla pracowników), ZUS Z-3b (dla prowadzących działalność, współpracujących z nimi) lub ZUS Z-3a (dla pozostałych).

Czas oczekiwania na wypłatę wynosi do 30 dni kalendarzowych od złożenia kompletu dokumentów - wyjaśnił rzecznik ZUS, cytowany przez portal dziecko.trojmiasto.pl.

Zasiłek opiekuńczy

Partnerowi, który otrzymał już zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie przysługuje zasiłek opiekuńczy. Należy podkreślić, że nie jest to wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek choroby. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez ZUS, więc pieniądze nie są wypłacane wraz z wynagrodzeniem.

Trzeba poczekać na osobny przelew od Zakładu Ubezpieczeń. Zasiłek opiekuńczy stanowi 80 procent pensji. Warto też wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby sprawować opiekę.

Czytaj również: Tata załatwia formalności po urodzeniu dziecka

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Sprawdź w galerii, jak prawidłowo nosić noworodka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza