Opieka nad żoną po porodzie? Zasiłek opiekuńczy, wynagrodzenie i formalności

2022-01-31 14:47

Opieka nad żoną po porodzie oznacza, że świeżo upieczony tata nie musi wykorzystywać urlopu wypoczynkowego lub urlopu ojcowskiego. Przysługuje mu bowiem możliwość wzięcia płatnej opieki i pozostania z kobietą w domu, a do tego otrzymywanie zasiłku podczas tych dni.

Opieka nad żoną po porodzie? Zasiłek opiekuńczy, wynagrodzenie i formalności
Autor: Getty images Opieka nad żoną po porodzie? Zasiłek opiekuńczy, wynagrodzenie i formalności

Opieka nad żoną po porodzie to wolne dni dla taty noworodka, które może on wykorzystać w pierwszych dniach życia dziecka. Warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, jaki zasiłek się otrzymuje, a także jakie formalności należy wypełnić.

Spis treści

  1. Opieka nad żoną po porodzie - kto może się ubiegać?
  2. Ile dni przysługuje na opiekę nad żoną po porodzie
  3. Jak otrzymać zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie?
  4. Zasiłek opiekuńczy
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Opieka nad żoną po porodzie - kto może się ubiegać?

Pierwsze dni po porodzie zwykle nie należą do najłatwiejszych zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Każda mama z pewnością potrzebuje wsparcia, pomocy i opieki. To może zaoferować ojciec dziecka, któremu przysługuje takie prawo w kodeksie pracy. Mężczyzna może ubiegać się bowiem o zwolnienie na opiekę nad żoną/partnerką w pracy.

Niewielu lekarzy o tym informuje, ale ojciec nowo narodzonego dziecka ma prawo do opieki nad żoną/partnerką po porodzie. Mężczyzna nie musi brać wtedy urlopu ojcowskiego czy urlopu wypoczynkowego, ponieważ w prawie pracy funkcjonuje pojęcie zwolnienia na członka rodziny.

Co istotne, nie trzeba być małżeństwem, żeby ubiegać się o zwolnienie opiekuńcze. Płatna opieka, czyli zasiłek opiekuńczy, przysługuje także partnerowi, czyli ojcu dziecka. O zasiłek można wnioskować zarówno będąc na umowie o pracę, jak i umowie zlecenie czy prowadząc działalność gospodarczą pod warunkiem zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego.

Czytaj również: Urlop macierzyński 2020 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

Urlop rodzicielski - ile wynosi, kiedy złożyć wniosek? 7 częstych pytań

Ile dni przysługuje na opiekę nad żoną po porodzie

Powszechnie uważa się, że po porodzie przysługuje czternaście dni, czyli dwa tygodnie, opieki na żonę. Okazuje się jednak, że takiego zapisuje nie ma nigdzie w żadnych przepisach prawa. Jest to więc mit, a o liczbie dni zwolnienia na opiekę decyduje lekarz.

Jak otrzymać zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie?

Zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie można uzyskać przy wypisie partnerki ze szpitala. Wystawia je lekarz rodzinny lub ginekolog. Warto jednak wiedzieć, że lekarz nie ma obowiązku wystawienia zwolnienia. Przysługuje ono ojcu dziecka w momencie, gdy istnienie podejrzenie, że partnerka będzie wymagać pomocy i opieki, dlatego lekarze nie informują o tym fakcie.

Często kobiety żalą się, że lekarze niechętnie wypisują zwolnienia partnerom, twierdząc, że "poród to nie choroba". Warto jednak zawalczyć o zwolnienie, bo obecność partnera w domu w pierwszych dniach po porodzie jest zawsze bardzo potrzebna.

Aby otrzymać zwolnienie, należy dopełnić pewnych formalności. W swoim zakładzie pracy należy złożyć zwolnienie lekarskie w związku z opieką, które wypisuje lekarz. Do tego konieczne jest oświadczenie do celów opieki na druku ZUS Z-15, które powinien wypełnić sam zainteresowany.

To jednak nie wszystko, ponieważ trzeba także złożyć skrócony akt urodzenia dziecka, który potwierdza, że dziecko jest wspólne. Jeśli partner prowadzi własną działalność gospodarczą, to dokumenty te składa bezpośrednio do ZUS-u.

- Aby uzyskać zasiłek, niezbędne dokumenty należy złożyć u płatnika składek (np. pracodawcy), gdy zatrudnia on powyżej 20 pracowników, albo w ZUS, gdy płatnik zatrudnia mniej niż 20 pracowników lub gdy jest się przedsiębiorcą albo współpracuje się z taką osobą. Dokumenty najlepiej złożyć zaraz po ich zgromadzeniu.

Podstawą przyznania zasiłku jest zwolnienie lekarskie "na opiekę". Może to być papierowe zwolnienie ZUS ZLA albo wydruk zwolnienia elektronicznego e-ZLA. Składamy je u pracodawcy do 7 dni od jego wystawienia. Jeśli lekarz i płatnik składek mają profile na PUE ZUS - lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, które automatycznie trafi do ZUS i płatnika.

Oprócz tego przygotować trzeba wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym członkiem rodziny (druk ZUS Z-15 B), a gdy zasiłek będzie wypłacał ZUS, także zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (dla pracowników), ZUS Z-3b (dla prowadzących działalność, współpracujących z nimi) lub ZUS Z-3a (dla pozostałych).

Czas oczekiwania na wypłatę wynosi do 30 dni kalendarzowych od złożenia kompletu dokumentów - wyjaśnił rzecznik ZUS, cytowany przez portal dziecko.trojmiasto.pl.

Zasiłek opiekuńczy

Partnerowi, który otrzymał już zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie przysługuje zasiłek opiekuńczy. Należy podkreślić, że nie jest to wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek choroby. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez ZUS, więc pieniądze nie są wypłacane wraz z wynagrodzeniem.

Trzeba poczekać na osobny przelew od Zakładu Ubezpieczeń. Zasiłek opiekuńczy stanowi 80 procent pensji. Warto też wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby sprawować opiekę.

Czytaj również: Tata załatwia formalności po urodzeniu dziecka

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Sprawdź w galerii, jak prawidłowo nosić noworodka

Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.