Azoospermia: brak plemników - przyczyna niepłodności męskiej. Azoospermia badanie i leczenie

Azoospermia: co takiego
Autor: photos.com

Azoospermia, czyli brak plemników wykrywana jest podczas badania nasienia. Jest przyczyną niepłodności męskiej. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia azoospermii. Brak plemników w nasieniu.

Azoospermia, czyli brak plemników w ejakulacie stwierdzony podczas badania nasienia to dysfunkcja występująca u ok. 1 procenta wszystkich mężczyzn oraz w 5-10 procentach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych azoospermią.

>>Żywotność plemników. Jak poprawić jakość nasienia?>>

Co to jest azoospermia

Azoospermia to stan, który charakteryzuje się brakiem plemników w nasieniu. O tym, że mamy z nią do czynienia, możemy mówić, kiedy w dwóch niezależnych badaniach nasienia lekarz potwierdzi wstępną diagnozę. Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa. Azoospermia to jedna z przyczyn męskiej niepłodności.

Bardzo niekorzystną sytuacją w leczeniu niepłodności mężczyzn jest ta, gdy wyniki badań nasienia wskazują, że doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. To sytuacja z nielicznymi wyjątkami nieodwaracalna.

Sprawdź: jak robi się badanie nasienia >>>

Dobre rokowania na leczenie azoospermii są wtedy kiedy produkcja plemników jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Azoospermia badanie

Jeśli u mężczyzny podczas ogólne badania nasienia zostanie stwierdzona azoospermia wtedy lekarz przeprowadza: dokładny wywiad, w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka) mogące mieć wpływ na niepłodność mężczyzny, badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe.

Nie przegap: na czym polega zamrożenie nasienia >>>

Azoospermia leczenie: czy jest szansa na dziecko?

W tych przypadkach, w których wykonane badania nasienia określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jąder. Jeżeli w pobranym materiale uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, zamraża się je. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro (IVF-ICSI). Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji jest niewielka, dlatego ten zabieg to jedyna skuteczna metoda stosowana w przypadku azoospermii. Jeśli jednak u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.

Zobacz film: Co warto wiedzieć o plemnikach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
grzegorz be
|

Witam wszystkich ludziska opowiem wam mój przypadek zaczęliśmy się starać o bobasa i było ciężko w zasadzie nic się nie działo zdecydowałem się na badanie nasienia i... Tu zaskoczenie bo zawsze byłem zdrowy bez nałogów wynik okazał się kiepski nawet nie wzięli do badania po pierwszy teście odpadlem. Byłem załamany ale zrobiłem te badania jeszcze dwa razy w sumie 3 badania wszystkie negatywne... Już straciłem nadzieję o on vitro nawet tematu tego nie podejmowałem.
I co się stało zaczolem trenować siłownia do tego zmieniłem diametralnie moje żywienie bardzo zmodyfikowalem bardzo zwróciłem uwagę na warzywa owoce itp i po kilku miesiącach chyba po pół roku okazało się iż moja żona jest w ciąży teraz cieszymy się Gdy mamy syna 5 miesięczny zdrowy jak rybka.

Tak że panowie nie łamcie się na moim przykładzie, negatywne wyniki bezpłodności nie są wymierne 3 badania w klinice i wszystkie mnie wykluczyły jako ojca a tu zmiana życia Sprawiła że wszystko skończyło się cudownie życzę wam tego samego i trzymam kciuki