Dawcy nasienia: 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałaś

2015-09-25 11:53
Dawcy nasienia 2
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Potencjalni dawcy nasienia muszą przejść długi proces badań.

Dawcy nasienia mają pomagać mężczyznom, którzy sami nie mogą zostać ojcami i ich partnerkom doczekać się potomstwa. Sami również mają z tego powodu korzyści, ale stawia im się też niemało wymagań. Poznaj 5 faktów, których nie wiedziałaś o dawcach nasienia.

W ostatnich latach w internecie można było znaleźć wiele ogłoszeń potencjalnych dawców nasienia, chcących zarobić "na chwili przyjemności" i tym prostym dla nich sposobem pomóc parom, dla których poczęcie dziecka jest niemożliwe. Swoje bazy dawców nasienia mają również kliniki leczenia niepłodności, które wykorzystują pobraną spermę podczas zabiegów in vitro. Jest ona magazynowana w specjalnych bankach, gdzie czeka na wykorzystanie przez pary marzące o dziecku. Dawcy nasienia - ta specyficzna "profesja" została obwarowana wieloma mitami, które warto obalić... bądź potwierdzić. Poznaj więc 5 faktów, których dotychczas o dawcach nasienia nie wiedziałaś!

>>ICSI: czy to skuteczny sposób walki z męską niepłodnością?>>

1. Dawcy nasienia: kto może zostać dawcą nasienia?

Poszczególne klinki leczenia niepłodności kierują się własnymi wymaganiami, jakie mają w stosunku do dawców nasienia. Wiele wymogów się powtarza, jednak pomiędzy placówkami występują również różnice: np. niektóre z nich nie akceptują jako dawców nasienia homoseksualistów lub mężczyzn nieposiadających wykształcenia co najmniej średniego. Jednak wśród wymagań, które się powtarzają, wymienić trzeba: młody wiek (ok. 20-35 lat), bycie zdrowym (wszystkie parametry nasienia co najmniej w normie, a nawet powyżej), brak obciążeń wirusologicznych i genetycznych, brak nałogów. Jest dobrze widziane, jeśli potencjalni dawcy nasienia mają własne dzieci, jednak nie jest to konieczny wymóg.

2. Dawcy nasienia: jak wyglądają procedury?

Sama więc chęć, by zostać dawcą nasienia nie wystarczy. Kandydaci na dawców nasienia muszą też przejść skomplikowaną procedurę medyczną i związaną z formalnościami. Podobnie jak w przypadku różnych wymagań, i te procedury mogą się nieznacznie różnić. Zawsze jednak u kandydatów wykonuje się kompletne badania nasienia, a gdy ten już je przejdzie, wykonuje się również posiew bakteriologiczny spermy. Potencjalni dawcy nasienia mają również badania na obecność HIV, HCV, HBs Ag oraz kiły, mutacji CFTR, sprawdza się również, czy nie są zakażeni chlamydią. Określa się także grupę krwi danej osoby. Niektóre kliniki wysyłają także mężczyzn na badania psychologiczne. Wszystkie badania trwają co najmniej miesiąc. Jeśli wszystkie wyniki będą pozytywne, nasienie przekazuje się do banku spermy. 

Dawca podpisuje również zgodę na świadome oddanie nasienia i oświadczenie o anonimowej i bezpłatnej (o tym, ile zarabiają dawcy nasienia przeczytasz również poniżej) donacji plemników. Warto dodać, że zgodnie z podpisaną 22 lipca 2015 roku przez Bronisława Komorowskiego ustawą o leczeniu niepłodności zarówno dawcy nasienia, jak i jego biorcy pozostają anonimowi. Powstaje natomiast specjalny rejestr z danymi medycznymi dawców. Dzieci, które urodziły się dzięki dawstwu nasienia lub komórek jajowych, po ukończeniu 18. roku życia będą mogły poznać tylko datę roczną i miejsce urodzenia dawcy.

>>Zobacz też: Seminogram czyli analiza nasienia: diagnozowanie niepłodności<<

3. Dawcy nasienia: oddawanie nasienia

O tym, w jaki sposób dawcy nasienia oddają je do badań, informują nas już od wielu lat amerykańskie filmy. Co ciekawe, w tym przypadku oddają one rzeczywistość: mężczyźni udają się do kliniki leczenia niepłodności i tam, w specjalnym pokoju - zamkniętym i zapewniającym im pełną prywatność - masturbują się i oddają spermę do specjalnego pojemnika. Na kilka dni przed udaniem się do kliniki - co najmniej 3 - mężczyzna musi powstrzymywać się od aktywności seksualnej, by zgromadzić odpowiednią ilość plemników. Nie może też stosować używek ani poddawać się intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Oddanie nasienia wyklucza również terapia antybiotykowa.

4. Dawcy nasienia: ile zarabiają?

Wśród tego, ile zarabiają dawcy nasienia urosło wiele mitów. Dawcy nie otrzymują pieniędzy za oddania nasienia, jedynie rekompensatę kosztów związanych z całym procesem: badaniami i dojazdami. W sumie, w zależności od kliniki, wychodzi od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych. Dzięki badaniom zyskują też pewność, że są zdrowi. Na więcej mogą liczyć panie, będące dawczyniami komórek jajowych. Ich rekompensata to około 3 tysięcy złotych.

5. Dawcy nasienia: sytuacja na świecie

W Polsce, zgodnie z ostatnio wprowadzoną ustawą, dawcy nasienia są anonimowi. Inne rozwiązania przyjmuje się w niektórych krajach Eruopy Zachodniej. Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia - w tych państwach dawstwo nasienia nie jest anonimowe, więc dzieci, po osiągnięciu dojrzałości, mogą poznać nazwisko dawcy. Natomiast w Danii i Belii dawcy nasienia mogą pozostać anonimowi lub zdecydować się na ujawnienie swoich danych. Warto dodać, że znane są już przypadku z Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdy dawcom nasienia zasądzono alimenty na dzieci urodzone z in vitro dzięki ich spermie.

>>A jakie jest twoje zdanie na temat in vitro? Dołącz do dyskusji na forum Mjakmama24.pl!>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE