Smartfony OBNIŻAJĄ PŁODNOŚĆ u MĘŻCZYZN? Tak, jeśli noszą je w kieszeniach

Kiedy mężczyzna ma problemy z płodnością
Autor: photos.com

Telefony komórkowe są niezdrowe i emitują różne fale - to wiemy od dawna. Ale czy wiedzieliście, że równie źle wpływają na zdrowie smartfony? Szczególnie powinni obawiać się ich mężczyźni, którzy chętnie noszą elektroniczne gadżety w kieszeniach spodni.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców University of Exeter wynika, że smartfony obniżają płodność mężczyzn. Na szczęście tylko te, które są noszone w kieszeniach spodni, blisko jąder.

W badaniu, które przeprowadzili, wzięło udział 1,5 tys. panów. Naukowcy pobrali od nich spermę i sprawdzili liczebność plemników, ich ruchliwość i żywotność. Wyniki były jednoznaczne - smartfony obniżają płodność mężczyzn.

Badacze wystawili plemniki na działanie fal radiowych z zakresu mikrofal. Okazało się, że w takiej sytuacji poruszają się one słabiej niż plemniki, które nie były narażone na działanie promieniowania. Różnica była spora, ponieważ wynosiła aż 8 punktów procentowych. Noszenie w kieszeni smartfona nie wpłynęło natomiast na liczebność plemników.

"Może to mieć szczególne znaczenie dla panów, których płodność już jest zagrożona i konieczne są przyszłe badania, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji" - komentuje dr Fiona Mathews z University of Exeter.

Skorzystaj z kalkulatora i oblicz swoje dni płodne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE