Ten sposób korzystania ze smartfonów obniża płodność u mężczyzn - jak bardzo?

2022-01-04 11:25

Telefony komórkowe są niezdrowe i emitują różne fale - to wiemy od dawna. Szczególnie powinni obawiać się ich mężczyźni. Naukowcy są jednogłości. Smartfony źle wpływają na męską płodność. Zwłaszcza jeden ze zwyczajów mężczyzn jest szczególnie groźny!

Smartfony
Autor: Getty Images Czy smartfony obniżają płodność u mężczyzn?

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców University of Exeter wynika, że smartfony obniżają płodność mężczyzn. Na szczęście tylko te, które są noszone w kieszeniach spodni, blisko jąder.

W badaniu, które przeprowadzono, wzięło udział 1,5 tys. panów. Naukowcy pobrali od nich spermę i sprawdzili liczebność plemników, ich ruchliwość i żywotność. Wyniki były jednoznaczne - smartfony obniżają płodność mężczyzn.

Badacze wystawili plemniki na działanie fal radiowych z zakresu mikrofal. Okazało się, że w takiej sytuacji poruszają się one słabiej niż plemniki, które nie były narażone na działanie promieniowania. Różnica była spora, ponieważ wynosiła aż 8 punktów procentowych. Noszenie w kieszeni smartfona nie wpłynęło natomiast na liczebność plemników.

"Może to mieć szczególne znaczenie dla panów, których płodność już jest zagrożona i konieczne są przyszłe badania, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji" - komentuje dr Fiona Mathews z University of Exeter.

Przeczytaj także: Czy leczenie niepłodności zwieksza szanse na ciążę mnogą?

To naprawdę nie wpływa na płodność! Oto 5 wciąż powtarzanych mitów

Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza