Ten sposób korzystania ze smartfonów obniża płodność u mężczyzn - jak bardzo?

2022-01-04 11:25

Telefony komórkowe są niezdrowe i emitują różne fale - to wiemy od dawna. Szczególnie powinni obawiać się ich mężczyźni. Naukowcy są jednogłości. Smartfony źle wpływają na męską płodność. Zwłaszcza jeden ze zwyczajów mężczyzn jest szczególnie groźny!

Smartfony
Autor: Getty Images Czy smartfony obniżają płodność u mężczyzn?

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców University of Exeter wynika, że smartfony obniżają płodność mężczyzn. Na szczęście tylko te, które są noszone w kieszeniach spodni, blisko jąder.

W badaniu, które przeprowadzono, wzięło udział 1,5 tys. panów. Naukowcy pobrali od nich spermę i sprawdzili liczebność plemników, ich ruchliwość i żywotność. Wyniki były jednoznaczne - smartfony obniżają płodność mężczyzn.

Badacze wystawili plemniki na działanie fal radiowych z zakresu mikrofal. Okazało się, że w takiej sytuacji poruszają się one słabiej niż plemniki, które nie były narażone na działanie promieniowania. Różnica była spora, ponieważ wynosiła aż 8 punktów procentowych. Noszenie w kieszeni smartfona nie wpłynęło natomiast na liczebność plemników.

"Może to mieć szczególne znaczenie dla panów, których płodność już jest zagrożona i konieczne są przyszłe badania, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji" - komentuje dr Fiona Mathews z University of Exeter.

Przeczytaj także: Czy leczenie niepłodności zwieksza szanse na ciążę mnogą?

To naprawdę nie wpływa na płodność! Oto 5 wciąż powtarzanych mitów

Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza