Biopsja jąder – na czym polega i kiedy wykonuje się biopsję jąder

2021-04-07 16:44

Biopsja jąder to badanie, dzięki któremu diagnozuje się niepłodność u mężczyzny. Ponadto podczas tego badania lekarz może pobrać plemniki do wykonania zabiegu in vitro. Dowiedz się, na czym polega i kiedy przeprowadza się biopsję jąder?

biopsja jąder
Autor: Getty images Biopsja jąder to krótki zabieg wykonywany ze znieczuleniem.

Spis treści

  1. Biopsja jąder - wskazania
  2. Biopsja cienkoigłowa jąder (zamknięta)
  3. Biopsja otwarta jąder 
  4. Biopsja jąder - przygotowanie do zabiegu

Biopsja jąder to przezskórna punkcja igłowa. Polega na pobraniu z jądra lub najądrzy – specjalnym urządzeniem biopsyjnym – tkanki do badania histopatologicznego dla wykazania obecności lub braku komórek plemnikotwórczych w jądrach. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przeprowadza go chirurg - urolog lub androlog. Chwilę po zabiegu pacjent może wrócić do domu i nie wymaga rekonwalescencji. 

Biopsja jąder - wskazania

Zabieg ten wykonywany jest w przypadku dwukrotnego stwierdzenia braku plemników w nasieniu. U części pacjentów zabieg pozwala na uzyskanie bezpośrednio z jądra lub najądrzy takiej liczby plemników, aby możliwe było przeprowadzenie procedury in vitro (IVF – ET ICSI). Biopsja jąder to także szansa dla mężczyzn, u których stwierdzono azoospermię. 

Przeczytaj: Azoospermia: brak plemników w nasieniu - czy jest szansa na dziecko?

Biopsja cienkoigłowa jąder (zamknięta)

To zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się ją w celach diagnostycznych lub by pobrać plemniki do zabiegu in vitro. Lekarz zazwyczaj zleca biopsję igłową, gdy istnieje duża szansa na pobranie plemników z jąder. W trakcie zabiegu chirurg za pomocą cienkiej igły nakłuwa jądra przez skórę, pobierając w ten sposób tkankę do badania. Zabieg trwa około 15-30 minut. 

Leczenie męskiej niepłodności

Biopsja otwarta jąder 

To zabieg bardziej inwazyjny niż biopsja igłowa, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie chirurg delikatnie nacina osłonkę jądra, by pobrać kilka wycinków tkanki z różnych miejsc jądra oraz najądrza. Biopsję otwartą przeprowadza się w sytuacjach, gdy szanse na znalezienie plemników w jądrach są niewielkie. Im więcej wycinków tkanki zostanie pobranych w trakcie zabiegu, tym szanse na znalezienie plemników są większe. Zabieg trwa od 30-50 minut. 

Biopsja jąder - przygotowanie do zabiegu

Przed biopsją pacjent musi wykonać podstawowe badania: morfologię oraz testy sprawdzające układ krzepnięcia (np. czas APTT, wskaźnik INR). Na zabieg należy zgłosić się na czczo, czyli nie pić i nie jeść przez co najmniej 6 godzin. W dniu wykonania zabiegu należy wypełnić też ankietę anastezjologiczną. 

Przeczytaj: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

miesięcznik "M jak mama"