Biopsja jąder – na czym polega i kiedy wykonuje się biopsję jąder

2021-04-07 16:44 Konsultacja:: dr n. med. Dariusz Wójcik, specjalista położnictwa i ginekologii, prezes i dyrektormedyczny kliniki Gameta Gdynia
biopsja jąder
Autor: Getty images Biopsja jąder to krótki zabieg wykonywany ze znieczuleniem.

Biopsja jąder to badanie, dzięki któremu diagnozuje się niepłodność u mężczyzny. Ponadto podczas tego badania lekarz może pobrać plemniki do wykonania zabiegu in vitro. Dowiedz się, na czym polega i kiedy przeprowadza się biopsję jąder?

Biopsja jąder to przezskórna punkcja igłowa. Polega na pobraniu z jądra lub najądrzy – specjalnym urządzeniem biopsyjnym – tkanki do badania histopatologicznego dla wykazania obecności lub braku komórek plemnikotwórczych w jądrach. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przeprowadza go chirurg - urolog lub androlog. Chwilę po zabiegu pacjent może wrócić do domu i nie wymaga rekonwalescencji. 

Biopsja jąder - wskazania

Zabieg ten wykonywany jest w przypadku dwukrotnego stwierdzenia braku plemników w nasieniu. U części pacjentów zabieg pozwala na uzyskanie bezpośrednio z jądra lub najądrzy takiej liczby plemników, aby możliwe było przeprowadzenie procedury in vitro (IVF – ET ICSI). Biopsja jąder to także szansa dla mężczyzn, u których stwierdzono azoospermię. 

Przeczytaj: Azoospermia: brak plemników w nasieniu - czy jest szansa na dziecko?

Biopsja cienkoigłowa jąder (zamknięta)

To zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się ją w celach diagnostycznych lub by pobrać plemniki do zabiegu in vitro. Lekarz zazwyczaj zleca biopsję igłową, gdy istnieje duża szansa na pobranie plemników z jąder. W trakcie zabiegu chirurg za pomocą cienkiej igły nakłuwa jądra przez skórę, pobierając w ten sposób tkankę do badania. Zabieg trwa około 15-30 minut. 

Leczenie męskiej niepłodności

Biopsja otwarta jąder 

To zabieg bardziej inwazyjny niż biopsja igłowa, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie chirurg delikatnie nacina osłonkę jądra, by pobrać kilka wycinków tkanki z różnych miejsc jądra oraz najądrza. Biopsję otwartą przeprowadza się w sytuacjach, gdy szanse na znalezienie plemników w jądrach są niewielkie. Im więcej wycinków tkanki zostanie pobranych w trakcie zabiegu, tym szanse na znalezienie plemników są większe. Zabieg trwa od 30-50 minut. 

Biopsja jąder - przygotowanie do zabiegu

Przed biopsją pacjent musi wykonać podstawowe badania: morfologię oraz testy sprawdzające układ krzepnięcia (np. czas APTT, wskaźnik INR). Na zabieg należy zgłosić się na czczo, czyli nie pić i nie jeść przez co najmniej 6 godzin. W dniu wykonania zabiegu należy wypełnić też ankietę anastezjologiczną. 

Przeczytaj: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE