Karmienie piersią bliźniąt: jak karmić bliźniaki?

2020-05-25 10:27

Karmienie piersią bliźniąt to trudne zadanie. Gdy oswoisz się już z myślą, że urodzisz bliźniaki, pojawią się pytania. Jedno z nich będzie brzmiało: czy karmienie piersią bliźniąt jest możliwe? Jakie problemy może mieć mama karmiąca dwójkę dzieci?

Karmienie bliźniaków
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak karmić bliźnięta - razem czy osobno?
  2. Jak przystawić dziecko do piersi?
  3. W jakiej pozycji karmić bliźnięta?
  4. Czy powinno się zmieniać piersi podczas karmienia bliźniaków?
  5. Jakie błędy najczęściej popełniają matki karmiąc bliźniaki
  6. Kiedy karmienie bliźniaków powinno odbywać się osobno?

Karmienie piersią bliźniąt tylko na początku może wydawać się trudne. Większość kobiet jest w stanie wykarmić piersią więcej niż jedno dziecko, choć początki bywają męczące. Pociesz się, że każdej matce, także tej „pojedynczej”, laktacja i nauka karmienia piersią na początku może sprawiać trudności. Przygotuj się jednak na to, że ciebie, oprócz trudności, czeka ogromny wysiłek podczas naturalnego karmienia bliźniąt. Jeśli mimo to jesteś gotowa spróbować - brawo za ambicję i odwagę. Warto podjąć ten trud, bo lekarze są zgodni: nie ma lepszego sposobu karmienia niemowląt.

Z artykułu dowiesz się:

    1. Jak karmić bliźnięta - razem czy osobno?
    2. Jak przystawić dziecko do piersi?
    3. W jakiej pozycji karmić bliźnięta?
    4. Czy powinno się zmieniać piersi podczas karmienia bliźniaków?
    5. Jakie błędy najczęściej popełniają matki podczas karmienia bliźniaków
    6. Kiedy karmienie bliźniaków powinno odbywać się osobno?

Jak karmić bliźnięta - razem czy osobno?

Jednoczesne karmienie bliźniąt jest możliwe, a nawet wskazane. Najlepiej jest zacząć je w ciągu dwóch godzin po porodzie. Bliźnięta często rodzą się przez cesarskie cięcie, ale to nie powinno być przeszkodą do tego, aby noworodki położyć w ramionach mamy. Dzieci instynktownie szukają wtedy piersi i zaczynają ssać.

Jeśli wspólne karmienie bliźniąt na początku nie wychodzi, trzeba z tym trochę poczekać – do momentu, gdy przynajmniej jedno z dzieci będzie umiało dobrze ssać. Trzeba liczyć się z tym, że gdy będziesz karmiła jedno dziecko, drugie - jeśli nie śpi - może w tym czasie płakać. Niezbędna więc będzie pomoc położnej lub kogoś z rodziny w początkowym etapie karmienia piersią.

Jak przystawić dziecko do piersi?

Najpopularniejszą pozycją do karmienia piersią bliźniąt jest pozycja klasyczna, w której kobieta siedzi, a dziecko, przytulone brzuszkiem do jej brzucha, leży na jej przedramieniu, trzymając główkę w zgięciu łokcia mamy.

Bardzo ważną sprawą jest sposób przystawiania do piersi. Pierś trzeba chwycić czterema palcami od spodu, a kciuk położyć na piersi – powyżej brodawki, dość daleko od jej otoczki. Po dotknięciu brodawką ust maluszka odruchowo otwiera on buzię. Wtedy energicznym ruchem ramienia mama nakłada buzię dziecka na pierś. Jeśli malec dobrze chwyci, w jego ustach powinna znaleźć się nie tylko brodawka, ale też duża część otoczki. Czubek nosa i broda dziecka powinny dotykać piersi.

Przy prawidłowym chwyceniu piersi po kilku szybszych i płytszych ruchach rozpoczynają się ruchy miarowe, wolniejsze i głębsze – to znak, że dziecko połyka pokarm. Słychać też odgłos połykania. Jeśli uchwycenie piersi jest nieprawidłowe (w buzi jest tylko brodawka, nie słychać połykania, a cmokanie), trzeba przerwać karmienie, wkładając czubek palca w kącik ust dziecka, i przystawić malucha jeszcze raz.

Czytaj: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

W jakiej pozycji karmić bliźnięta?

Kiedy przynajmniej jedno z dzieci opanuje sztukę ssania piersi, bliźnięta można karmić jednocześnie. Na początku dobrze byłoby mieć kogoś do pomocy, bo sama mama może sobie nie poradzić. Bardzo przydatne są też poduszki do karmienia piersią lub coś, co może pełnić taką rolę (zwinięty koc, kołdra itp.).

Jednoczesne karmienie bardzo oszczędza mamie czas, co jest niezwykle cenne w przypadku bliźniąt. Noworodki trzeba bowiem karmić 8–12 razy na dobę, a każdy taki posiłek trwa ok. 20 minut lub dłużej. Gdyby więc karmić pojedynczo, matka musiałaby poświęcić na to ok. 8 godzin dziennie!

Żeby karmienie bliźniąt piersią się powiodło, muszą być spełnione pewne warunki. Najważniejsze to odpowiednia pozycja matki i dziecka oraz właściwe przystawianie dzieci do piersi, które umożliwi im prawidłowe jej uchwycenie i ssanie. Pozycji do karmienia piersią jest wiele. Dobre są te, przy których:

    • matka siedzi lub leży wygodnie, jest rozluźniona;
    • dziecko dotyka brzuszkiem ciała mamy, jego twarz jest zwrócona do jej piersi;
    • głowa dziecka znajduje się na osi kręgosłupa, nie zgina się do przodu ani do tyłu;
    • główka, plecy i pośladki dziecka są dobrze podtrzymywane (przez rękę mamy, poduszki).
Oboje "spod pachy"
Dwoje dzieci spod pachy

Autor: rys. K. Dmyterko

Mama siedzi wygodnie (nie schyla się), a dzieci leżą na specjalnej poduszce do karmienia bliźniąt (lub innych poduszkach, zwiniętej kołdrze itp.), z nóżkami zwróconymi w kierunku matczynych pach. Mama przytrzymuje rękami główki i plecy maluszków.

Pozycja klasyczna
Pozycja klasyczna

Autor: rys. K. Dmyterko

Mama siedzi wygodnie z wyprostowanymi plecami, a dzieci leżą w pozycji klasycznej "na krzyż". Główki dzieci oparte są na zgięciach łokci. Pod rękami mamy znajdują się poduszki, które przytrzymują ręce mamy.

Jedno klasycznie, drugie "spod pachy"
Klasyczna i spod pachy

Autor: rys. K. Dmyterko

Jedno z dzieci jest ułożone klasycznie, podczas gdy drugie lekko opiera główkę na ciele siostry lub brata – jego nóżki wędrują pod pachę mamy. Pozycja bardzo wygodna, gdy dzieci mają kilka miesięcy.

Czy powinno się zmieniać piersi podczas karmienia bliźniaków?

Mama karmiąca piersią bliźnięta jednocześnie powinna pamiętać o tym, by nie ssały one wciąż tej samej piersi – trzeba robić zmiany, gdyż każde dziecko ssie trochę inaczej i w inny sposób opróżnia pierś. Zmiana jest więc korzystna dla lepszego pobudzania laktacji. Można ją robić albo podczas każdego karmienia albo – co jest wygodniejsze – raz na dobę. Karmienie może trwać pół godziny i dłużej – to dla maluchów duży wysiłek, więc czasami odpoczywają lub przysypiają (wtedy trzeba je budzić). Zwracaj jednak uwagę, by każde z dzieci efektywnie ssało co najmniej przez 10 minut – w przeciwnym razie mogą się nie najadać. 

Bliźnięta często są wcześniakami, a to znaczy, że są słabsze i dłużej śpią, czasami nawet 5–6 godzin. Niedoświadczona mama może się z tego cieszyć, tymczasem to wcale nie jest dobrze, bo dzieci nie będą przybierały na wadze. Podczas pierwszych 6 tygodni przerwy w karmieniu nie powinny trwać dłużej niż 4 godziny, także w nocy. Nocne karmienie to niezbędny warunek utrzymania prawidłowej laktacji. Dopiero starsze niemowlaki można karmić w nocy rzadziej (ale też co najmniej jeden raz).

Czytaj: Prawidłowa waga niemowlęcia: ile powinno przybierać na wadze niemowlę?

Jakie błędy najczęściej popełniają matki karmiąc bliźniaki

Jeśli już zdecydowałaś się na karmienie naturalne i opanowałaś tę sztukę, bądź konsekwentna i nie popełniaj błędów, które mogą twój wysiłek zniweczyć.

  • Karm noworodki wyłącznie swoim mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy. Uwaga: karmienie piersią należy kontynuować nawet wówczas, gdy matka lub dziecko zachoruje – odżywcze i ochronne właściwości pokarmu są wtedy szczególnie ważne.
  • Nie odciągaj pokarmu, gdy nie jest to konieczne. Jeśli laktacja przebiega prawidłowo, odciąganie pokarmu jest niewskazane, bo prowadzi do nadprodukcji mleka. Usprawiedliwione jest natomiast odciąganie małych ilości mleka podczas nawału pokarmu czy zapalenia piersi. Pokarm można też odciągać, aby pobudzić laktację, gdy: dziecko nie chce ssać lub ssie słabo, nieskutecznie; jedno z dzieci (bądź oboje) jest w szpitalu lub z innych powodów matka musi rozstać się z dziećmi; pokarmu jest za mało (sytuacje bardzo rzadkie).
  • Co najmniej przez pierwsze 6 tygodni nie używaj smoczków. Smoczki – zarówno te do uspokajania, jak i do karmienia – zaburzają mechanizm ssania. Dziecko ssie je inaczej niż pierś i potem się myli – ssąc pierś tak płytko i lekko jak smoczek, nie pobiera wystarczającej ilości mleka. Jest kilka sposobów, by nakarmić dziecko odciągniętym z piersi pokarmem. Można to robić łyżeczką, kieliszkiem lub kubeczkiem, kroplomierzem z plastikową końcówką lub metodą zwaną „strzykawką po palcu”. Na czym ona polega? Do ust dziecka włóż swój idealnie wymyty palec (opuszką do góry), a gdy maluch zacznie go ssać, wsuń mu do buzi końcówkę strzykawki i powoli naciskaj tłok.

Metody dotyczące karmienia piersią wymagają nieco cierpliwości, ale zdaniem doradców laktacyjnych są o niebo lepsze niż butelka ze smoczkiem. Wykarmienie bliźniąt piersią to ogromny wysiłek, dlatego to zawsze musi być decyzja samej kobiety. Nie pozwól więc niczego sobie narzucać. To ty wybierasz sposób karmienia własnych dzieci. Jeśli dasz radę karmić bliźniaki piersią to wspaniale, jeśli nie – nikt nie ma prawa cię krytykować.

Dobrze wiedzieć

Kiedy karmienie bliźniaków powinno odbywać się osobno?

Obserwuj bliźnięta, bo rzadko się zdarza, by jadły one tak samo. Zwykle jedno ssie wolniej i słabiej, może więc nie najadać się podczas wspólnego karmienia piersią. Taki malec wymaga dodatkowej troski – trzeba karmić go dłużej lub częściej przystawiać do piersi. Na początku, gdy laktacja nie jest ustabilizowana, jednoczesne pobudzanie obu piersi (poprzez ssanie) może powodować tak silne wydzielanie mleka, że dzieci nie nadążają z połykaniem i krztuszą się. Wtedy też lepiej karmić bliźnięta pojedynczo.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza