Czy mówić otwarcie o tym, że bezskutecznie staracie się o dziecko?

2021-10-27 15:10

W naszym kraju poronienia i nieudane próby zajścia w ciąże to temat tabu. Jednak jak przekonują psychologowie cytowanie przez amerykański serwis Sheknows, otwarte mówienie o swoich pragnieniach i problemach może pomóc przyszłym rodzicom. Czy mówić rodzinie lub znajomym o tym, że staracie się o dziecko?

Czy mówić rodzinie lub znajomym o tym, że staracie się o dziecko?
Autor: Getty images Czy mówić rodzinie lub znajomym o tym, że staracie się o dziecko?

Spis treści

  1. Dlaczego warto mówić o próbach zajścia w ciążę?
  2. Z kim rozmawiać o staraniach o dziecko?

Nieudane starania o dziecko to nie temat na rozmowę z koleżankami z pracy. A może jednak? Czy mówić otwarcie o tym, że bezskutecznie staracie się o dziecko? A jeśli tak, to komu?

Poronienie

Wiele kobiet nie przyznaje się otwarcie do tego, że nie mogą zajść w ciążę lub że kończy się ona zwykle po kilku tygodniach od zrobienia testu ciążowego. Wstydzą się mówić o niepowodzeniach lub boją się zapeszyć, gdy jeszcze mają nadzieję. Stąd kłamstwa o zatruciu pokarmowym, które ma tłumaczyć poranne mdłości i o łykanych lekach, przy których „absolutnie” nie można pić wina.

Według psychologa Natalie Finegood Goldberg, cytowanej przez amerykański serwis Sheknows, takie postępowanie prowadzi tylko do osamotnienia i stanów depresyjnych. „Dzieląc się, przynajmniej z przyjaciółmi i rodziną swoimi planami o ciąży, uzyskasz wsparcie, którego potrzebujesz w tej stresującej podróży do macierzyństwa.

Czytaj również: Badania na płodność - jakie badania wykonać, gdy nie można zajść w ciążę

Antydepresanty a starania o dziecko. Czy leki mogą utrudniać zajście w ciążę?

Dlaczego warto mówić o próbach zajścia w ciążę?

Dla wielu par nieudane próby zajścia ciąże, a tym, bardziej wczesne poronienia, których doświadczyli to traumatyczne doświadczenie. Nie jedna kobieta zadaje sobie wówczas pytanie, czy w ogóle nadaje się do rodzenia dzieci? Czy może jest jakaś "wybrakowana"? No bo dlaczego znajomej się udało, a jej nie?

Najgorzej jest, gdy takie wątpliwości nie spotykają się ze zrozumieniem ze strony partnera. To właśnie sytuacja, w której potrzebne jest wsparcie.

Otwarcie się na ludzi, którym ufasz, opowiedzenie im swojej historii może je zapewnić. Jeśli ludzie wokół ciebie wiedzą, przez to przechodzisz, łatwiej im zrozumieć twoje emocje, humory czy przygnębienie.

Co więcej, rozmowa z kimś bliskim może pokazać ci, że nie jesteś że swoim problemem odosobniona. Założenie, że ty nie możesz zajść w ciążę, ale inni mogą, tylko np. nie chcą, jest całkowicie bez zasadne. Kiedy opowiesz o swoich nieudanych próbach urodzenia dziecka, może okazać się, że twoja koleżanka z pracy stara się o ciąże równie długo i równie bezskutecznie. Może nawet twoje wyznanie pomoże nie tylko tobie, ale i jej w jej trudnej drodze do macierzyństwa?

Z kim rozmawiać o staraniach o dziecko?

Na pewno nie z przypadkowa osoba. To musi być ktoś, kogo znasz i wiesz, że będzie z tobą bez względu na wszystko, także wtedy, gdy będziesz siedziała załamana w domu i nie miała ochoty na rozmowę z nikim. Ktoś, komu powiesz o kolejnej stracie, ale i ktoś, komu wykrzyczysz do ucha, że się udało.

Wybierz osobę, która będzie ci dopingowała, i będzie gotowa pomóc w trudnych chwilach. Na pewno masz wokół siebie mnóstwo takich osób.

Czytaj również: „Nigdy później aż tyle nie płakałam” – 6 trudnych historii poronień naszych czytelniczek

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza