Jak zwiększyć płodności mężczyzny? Oto sposoby, które mogą pomóc

2022-03-10 14:44

Coraz więcej mężczyzn ma problemy z płodnością. Szacuje się, że co rok średnia liczba plemników u mężczyzn spada o 1,5 proc! Na szczęście istnieją sposoby na zwiększenie płodności mężczyzn.

Jak zwiększyć płodności mężczyzny? Oto sposoby, które mogą pomóc
Autor: Getty images Jak zwiększyć płodności mężczyzny? Oto sposoby, które mogą pomóc

Coraz więcej par ma duże problemy z poczęciem dziecka. W 60 proc. przypadków przyczyną jest bezpłodność mężczyzny. Okazuje się, że z każdym rokiem spada średnia liczba plemników o 1,5 proc. Jednak panowie mogę temu zapobiec! Oto sposoby na poprawę męskiej płodności.

Spis treści

  1. Unikanie wysokich temperatur
  2. Ograniczenie alkoholu i słodzonych napojów
  3. Rzucenie palenia
  4. Odchudzanie
  5. Zmiana nawyków żywieniowych
  6. Unikanie stresu
Ile żyją plemniki?

Unikanie wysokich temperatur

Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu wykazało, że wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na produkcję plemników. W związku z tym mężczyźni powinni unikać wygrzewania się w słońcu, gorących kąpieli, a także noszenia telefonu komórkowego w kieszeni i trzymania laptopa na kolanach.

Jądra znajdują się na zewnątrz ciała, ponieważ idealna temperatura do produkcji plemników, wynosi około trzech do czterech stopni poniżej temperatury ciała człowieka wynoszącej 36,6 st.

Ograniczenie alkoholu i słodzonych napojów

Być może wielu mężczyzn to zmartwi, ale jeśli chcą być płodni, to muszą ograniczyć spożywanie alkoholu, który obniża płodność. Powinni też uważać na gazowane słodzone napoje, bo duża ilość cukru obniża poziom testosteronu!

Alkohol:

  • może wpływać na płodność, zmieniając liczbę, wielkość, kształt i ruchliwość plemników.
  • obniża poziomu testosteronu i hormonu luteinizującego oraz podniesienie poziomu estrogenów, które zmniejszają produkcję plemników
  • obkurcza jądra, co może powodować impotencję lub bezpłodność
  • powoduje przedwczesny wytrysk lub zmniejszony wytrysk

Rzucenie palenia

Palenie przyczynia się do zmniejszenia produkcji plemników i uszkodzenia DNA. Panowie muszą rzucić palenie, by ich płodność wróciła do normy. Mężczyźni palący mają mniej zdrowych plemników niż osoby niepalące.

Badania przeprowadzone w 2016 r. dotyczące wpływu palenia na kondycję męskiego nasienia wykazały, że palenie było związane ze zmniejszoną liczbą plemników, ich mniejszą ruchliwością i słabą morfologią (kształtem). 

Plemniki o nieprawidłowym kształcie mogą gorzej poruszać się, co utrudnia im dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie

Czytaj również: Niepłodność męska: przyczyny, diagnostyka i leczenie

Wypróbuj nasz kalkulator - oblicz swoje dni płodne

Odchudzanie

Problemy z płodnością mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy cierpią na nadwagę. Otyłość obniża testosteron i powoduje wzrost temperatury w mosznie!

Badacze odkryli, że mężczyźni z nadwagą byli o 11 procent bardziej narażeni na niską liczbę plemników i o 39 procent bardziej narażeni na brak plemników w spermie niż mężczyźni o prawidłowej wadze. Utrata zbędnych kilogramów zdecydowanie poprawiała jakość ich nasienia.

Zmiana nawyków żywieniowych

Koniec z przetworzonym jedzeniem! Chemia w jedzeniu zaburza równowagę hormonalną mężczyzny, co powoduje spadek ilości plemników, a w konsekwencji prowadzi do bezpłodności.

Potwierdza to niedawno opublikowane badanie przeprowadzone na George Washington University wykazało, że ludzie, którzy regularnie jedzą fast foody, mają we krwi wyższy poziom ftalanów, które wpływają negatywnie na płodnością u mężczyzn i wywołują zaburzenia endokrynologiczne.

Unikanie stresu

Wiemy, że łatwo powiedzieć, ale stres naprawdę nie sprzyja płodności. Warto więc w miarę możliwości unikać sytuacji, które go wywołują.

Badania wykazały, że mężczyźni, którzy czują się zestresowani, częściej mają niski poziom testosteronu, mniejszą liczbę plemników i ich zmniejszoną ruchliwość. Ta ostatnia cecha plemników umożliwia dotarcie do komórki jajowej, więc jest istotna w procesie zapłodnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.