Starasz się o dziecko? W tych sytuacjach raczej nie masz dużych szans...

2023-03-30 12:15

Czasami zajście w ciążę nie jest proste. I nie zawsze jest to kwestia problemów z płodnością czy z jakąś inną dolegliwością. Zdarza się, że nieświadomie sami torpedujemy nasze starania o dziecko, czyli robimy coś, co znacząco zmniejsza nasze szanse na zostanie rodzicami. Oto kilka z nich.

Smutna kobieta spoglądająca na negatywny test ciążowy
Autor: Getty images Starasz się o dziecko? W tych sytuacjach raczej nie masz dużych szans...

Jeśli bezskutecznie próbujesz zajść w ciążę, na pewno zastanawiasz się, dlaczego tak jest. Przeszkód może być wiele, zaczynając od tych najtrudniejszych do pokonania, polegających na problemach z niepłodnością, po te zupełnie prozaiczne, z których nie zdajesz sobie sprawy.

I właśnie je warto wyeliminować na początku, zanim jeszcze pójdziesz do lekarza (co oczywiście trzeba zrobić po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń, które nie zaowocowało ciążą).

Wiele par przyznaje, że trudności w poczęciu dziecka w ich przypadku były niewinne. Nieświadomie torpedowali swoje starania o dziecko prowadzać nieprawidłowy styl życia lub robiąc coś, co nieoczekiwanie zmniejszało szansę na zapłodnienie. Oto sytuacje, które utrudniają zajście w ciążę, choć wcale byś o to nie podejrzewała.

Spis treści

  1. Żyjecie w stresie
  2. Masz problemy ze swoją wagą
  3. Cierpisz na bezsenność
  4. Za dużo ćwiczysz 
  5. Pijesz alkohol i palisz papierosy
  6. Współżyjesz w czasie okresu
  7. Nadal karmisz piersią
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Żyjecie w stresie

Nieważne, czy z powodu pracy, kredytu we frankach czy z powodu braku dziecka. Stres fatalnie wpływa na płodność zarówno twoją, jak i partnera. Badania wykazują, że stres wpływa na przysadkę mózgową, co u kobiet może mieć wpływ na funkcjonowanie ich układu rozrodczego, a u mężczyzn - na produkcję testosteronu.

To nie wszystko: stres aktywuje hormony stresu i zaburza równowagę hormonalną, która może hamować owulację, a ta jest niezbędna do poczęcia. Osłabia też libido: brak popędu seksualnego może utrudniać zajście w ciążę.

Oczywiście nie każdego stresu można uniknąć, ale warto go przynajmniej ograniczyć, czyli wyeliminować nerwowe sytuacje, na które masz wpływ.

Konieczne jest tez nauczenie się radzenia ze stresem. Warto wypróbować kilka najpopularniejszych i sprawdzić, które na ciebie działają: joga, oddychanie, spacer? 

Masz problemy ze swoją wagą

Nadmierny przyrost lub utrata masy ciała może negatywnie wpłynąć na zdolność poczęcia. Zarówno jajniki, jak i tkanka tłuszczowa wytwarzają estrogen, hormon ciążowy, który reguluje cykl menstruacyjny i owulację. 

Nadwaga może sprawić, że estrogenu będzie za dużo, a nadmierne odchudzanie się - że za mało. Żadna opcja nie jest dobra. Jeśli zmagasz się z przyrostem lub utratą wagi, porozmawiaj z lekarzem, aby osiągnąć optymalne BMI, które pozwoli ci zajść w ciążę. 

Otyłość może również negatywnie wpływać na męską płodność, bo prowadzi do zmniejszenia liczby plemników. 

Czytaj również: Kalkulator dni płodnych - kiedy są dni płodne? Wypróbuj kalendarz dni płodnych

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakich zachowań unikać?

Cierpisz na bezsenność

Sen jest kluczowym warunkiem naszego zdrowia. Brak odpowiedniej ilości snu może wpływać na wagę i cykl menstruacyjny, a także na utrzymanie równowagi hormonów ciążowych.

Jeśli cierpisz na bezsenność albo pracujesz nocami lub w nieregularnym trybie zmianowym (raz w dzień, raz w nocy) może to wpływać na płodność. Badania wykazały, że praca na nocnej zmianie może powodować nieregularne miesiączki, a kobiety, które regularnie śpią krócej niż pięć godzin, są bardziej narażone na problemy z ciążą i poronienia. Próbuj wysypiać się i dbaj o higienę snu, czyli warunki odpowiednie do nocnego wypoczynku.  

Za dużo ćwiczysz 

Sport to zdrowie, ale w umiarkowanym wymiarze. Coraz większe zainteresowanie świata medycznego zapłodnieniem in vitro zaowocowało serią badań, które sprawdzały najlepsze warunki do poczęcia pozaustrojowego. Jedno z takich badań wykazało, że kobiety, które ćwiczyły cztery lub więcej godzin tygodniowo przez okres od roku do 9 lat, miały o 40% mniejsze prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka dzięki zapłodnieniu in vitro, były dwukrotnie bardziej narażone na niepowodzenie implantacji lub utratę ciąży.

Najgorsze "notowania" mają tu treningi cardio (na przykład aerobik, bieganie lub pływanie) zmniejszały o 30% mniejsze szanse na pomyślny poród.

Pijesz alkohol i palisz papierosy

Alkohol i papierosy są niezdrowe - tego nie trzeba udowadniać, ale może trzeba udowodnić to, że obniżają też płodność.

U kobiet palenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zablokowania jajowodów, zwiększonym ryzykiem raka szyjki macicy, uszkodzeniem komórek jajowych w jajnikach i zwiększonym ryzykiem poronienia. Alkohol, nawet w najmniejszej ilości wpływa negatywnie na płód i zwiększa ryzyko powikłań ciążowych.

Picie ma również negatywny wpływ na liczbę plemników, a palenie przez mężczyznę zmniejsza jego szanse powodzenia zapłodnienia in vitro i prawdopodobnie zwiększa ryzyko poronienia. 

Współżyjesz w czasie okresu

To dozwolone, ale jeśli chcesz zajść w ciążę, raczej wybierz inny termin na seks. Zajście w ciążę podczas okresu nie jest niemożliwe, ale szanse na to są niewielkie. To moment, kiedy jajeczko, które nie zostało o zapłodnione o czasie, jest właśnie usuwane z organizmu kobiety.  

Najmniejsza szansa na zajście w ciążę podczas okresu występuje w pierwszym dniu krwawienia. Szanse rosną z każdym dniem, gdy zbliżasz się do owulacji. Jeśli twój typowy cykl miesiączkowy jest zbliżony do przeciętnego cyklu trwającego od 28 do 30 dni, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu jest niskie. Ale jeśli twój cykl jest krótszy, szanse na zajście w ciążę podczas okresu rosną.

Nadal karmisz piersią

Jeśli starsza się o drugie dziecko, a wciąż karmisz starszaka, możesz mieć problemy z zajściem w ciążę, nawet jeśli robisz to już nieregularnie i wrócił ci już okres po porodzie. Podczas karmienia piersią poziom estrogenu, odpowiedzialny za cykl miesiączkowy jest niski, co może wpływać na owulację - identyczne działanie ma prolaktyna odpowiedzialna za produkcję pokarmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza