Jak szybko zajść w ciążę? Kochać się - im częściej, tym lepiej

2022-02-04 12:14

Jak szybko zajść w ciążę? To pytanie często zadają sobie pary, które właśnie zdecydowały się na  dziecko. Obalamy mity w tym temacie i mówimy, jak przygotować organizm kobiety i meżczyzny na poczęcie dziecka.

przyszli rodzice
Autor: Getty Images Jak szybko zajść w ciążę?

Masz trudności w zajściu w ciąże, starcie się z partnerem o dziecko, ale wciąż bezskutecznie. Jeśli ten problem trwa dopiero 5 – 10 miesięcy przeanalizuje wasz styl życia, sfery intymne i zdrowotne. Doradzimy tobie co musicie zmienić, poprawić, ab wasze marzenia o dziecku wkrótce się spełniły.

Spis treści

  1. Często uprawiajcie seks - to znacznie zwiększa szansę na ciążę
  2. Mity o sposobach zajścia w ciążę!
  3. Unikajcie stresu - negatywnie wpływa na zajście w ciążę
  4. Zrezygnujcie z używek - zmniejszają szansę na ciążę nawet o 60%
  5. Zadbajcie o prawidłową wagę - dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność
Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Często uprawiajcie seks - to znacznie zwiększa szansę na ciążę

Dziecko stało się waszym pragnieniem, usilnie próbujecie wielu sposobów na zajście w ciążę. Nie wpadnijcie w błędny krąg! Aby szybko zajść w ciążę, nie ograniczajcie współżycia tylko do dni płodnych. To błąd, który popełnia wiele par w takiej sytuacji. Po pierwsze dlatego, że seks według kalendarza miesiączkowego zabija spontaniczność i zamiast być przyjemnością, staje się zobowiązaniem. Zatem, jak zajść w ciążę?

Po drugie, częste, regularne współżycie jest potrzebne – z prokreacyjnego punktu widzenia – zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. Im mężczyzna częściej współżyje, tym lepszej jakości są jego plemniki. Pewne badania wykazały, że po siedmiu dniach abstynencji u mężczyzny stwierdza się zmiany, które mogą utrudniać zapłodnienie.

A badacze z Sydney dowiedli, że u mężczyzn ze słabymi plemnikami codzienne uprawianie seksu w tygodniu poprzedzającym owulację poprawia jakość plemników, zmniejszając rozmiary uszkodzeń w ich DNA.

U kobiety częste stosunki powodują lepsze ukrwienie jajowodów i macicy, a także wzmacniają czynność skurczową macicy, bo nasienie zawiera prostaglandyny – silny środek naskurczowy. Dzięki takiemu „treningowi” dróg rodnych plemniki łatwiej docierają do jajowodów, w których następuje zapłodnienie. Poza tym nasienie może przebywać w narządach rodnych 2–3 dni, więc przy regularnym współżyciu plemniki stale są obecne w ciele kobiety, gdzie mogą czekać na komórkę jajową. 

Test owulacyjny nie jest niezbędny. Najlepiej, jeśli będziecie się kochać co 2–3 dni. I pamiętajcie, że seks ma wam przede wszystkim sprawiać radość i przyjemność – skupianie się na celu prokreacyjnym może wam tę radość odebrać.

Polecamy: Planowanie dziecka: kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

Ile trwa i w którym etapie cyklu miesiączkowego pojawia się owulacja?

Dobrze wiedzieć

Mity o sposobach zajścia w ciążę!

Uwaga: to nieprawda, że pewne pozycje seksualne sprzyjają zapłodnieniu bardziej niż inne. Gdy oboje partnerzy są zdrowi, pozycja nie ma żadnego znaczenia. Mitem jest również bardzo rozpowszechnione przekonanie, że szanse na zajście w ciążę będą większe, jeśli po stosunku kobieta leży z uniesionymi w górę nogami.

Owszem, warto przez 10–15 minut po stosunku poleżeć w łóżku i nie korzystać w tym czasie z toalety, by zatrzymać nasienie w pochwie, ale unoszenie nóg jest zupełnie zbędne.

Unikajcie stresu - negatywnie wpływa na zajście w ciążę

Stres odpowiada za obniżenie płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, oboje więc powinniście zmienić styl życia na spokojniejszy. Zwolnijcie tempo, nie przepracowujcie się ponad miarę. Celebrujcie swoją prywatność: znajdźcie czas na wspólne śniadania, kolacje, wyjazdy. Potrzebujecie więcej luzu i relaksu.

Zrezygnujcie z używek - zmniejszają szansę na ciążę nawet o 60%

Zrezygnujcie też oboje z używek – papierosy i alkohol mogą obniżać płodność nawet o 60 proc.! Także kawę powinniście mocno ograniczyć lub całkowicie odstawić. Zawiera bowiem kofeinę, która utrudnia transport komórek jajowych w jajowodzie, a u panów osłabia ruchliwość plemników.

Zadbajcie o prawidłową wagę - dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność

Zadbajcie o prawidłową masę ciała – BMI powinno mieścić się w przedziale 19–24,5. Dodatkowe kilogramy zmniejszają płodność. Naukowcy z Holandii stwierdzili, że nawet kobiety, które mają regularne owulacje, mogą mieć zaburzenia płodności, jeśli mają nadwagę. A u kobiet o nadwadze powyżej 29 BMI z każdą następną jednostką BMI szanse na zajście w ciążę maleją o 4 proc.

U otyłych mężczyzn niepłodność występuje dwukrotnie częściej niż u tych z prawidłową masą ciała – każde nadprogramowe 10 kg zmniejsza szansę na dziecko o 10 proc. Dla kobiety marzącej o dziecku także nadmierna szczupłość nie jest korzystna – gdy wskaźnik BMI wynosi mniej niż 19, czas starań o ciążę wydłuża się nawet czterokrotnie.

Nie wiesz jaki jest twój wskaźnik BMI? Sprawdź nasz kalkulator BMI

Nie przegap również: Nadwaga w ciąży szkodzi tobie i dziecku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza