Stworzył listę osobowości niezdatnych do bycia rodzicami. Przez nich dochodzi do dramatów

2023-09-11 12:08

Czy istnieją osobowości, które nie nadają się na rodziców? A może są momenty w życiu, które rzeczywiście nie powinny łączyć się z decyzją o dziecku? I w końcu - czy są złe powody do tego, by mieć dzieci? Znany YouTuber twierdzi, że są osoby, które nie powinny być rodzicami. A jeśli nimi zostają, w życiu zarówno ich, jak też ich dzieci dzieją się prawdziwe dramaty.

Te osobowości rzeczywiście nie powinny być rodzicami?
Autor: Getty Images Te osobowości rzeczywiście nie powinny być rodzicami?

YouTuber znany jako "Człowiek Absurdalny" wyróżnił kilka typów osobowości, które jego zdaniem nie bardzo nadają się na rodziców, bo mogą unieszczęśliwić siebie, dziecko, ale też partnera, z którym to dziecko będą mieć. Idąc jego tropem, rozmyślamy nad nieodpowiednimi pobudkami do posiadania dzieci. Co o tym sądzicie?

Choć w dzisiejszych czasach, gdzie w Polsce rodzi się najmniej dzieci od lat powojennych, twierdzenia o tym, kto powinien, a kto nie powinien mieć dzieci są kontrowersyjne, to ilość tragedii z udziałem dzieci i rodziców o których czytamy co dzień, może skłaniać do przemyśleń. 

Przeczytaj: Coraz mniej Polek chce mieć dzieci. Te liczby szokują

Co robić, gdy facet nie akceptuje naszego ciążowego ciała? "Zaczeło się"

Sprawdź: Późne macierzyństwo: dlaczego Polki rodzą dzieci po 40. roku życia?

Typy osobowości, które nie powinny być rodzicami

"Człowiek absurdalny" nazwał te osoby bardzo wymownie. Są to:

  • idealista, 
  • kolekcjoner, 
  • naśladowca,
  • narcyz i
  • sadysta. 

O ile dwie ostatnie "osobowości" nie budzą chyba niczyich wątpliwości co do słuszności twierdzenie, że nie powinny być rodzicami, to o co chodzi z pierwszymi trzema?

Idealista zdaniem "Człowieka absurdalnego", to osoba, która nie przepracowała swoich własnych traum z dzieciństwa. Własnemu dziecku pragnie ona zapewnić idealny dom, jakiego sama nie posiadała. Takie podejście rodzi napięcie, które może unieszczęśliwić całą rodzinę.

Kolekcjoner z kolei to osoba, która chce mieć w życiu wszystko, co pozwoli określić ją jako człowieka sukcesu. Dobra praca, dom, współmałżonek, a więc i dziecko... Tworzenie pozorów ideału nie jest dobrą motywacją do zostania rodzicem i tu się w pełni zgadzamy z YouTuber`em.

Naśladowca z kolei to człowiek, który chce dorównywać do ogółu, na przykład do znajomych. Jeśli wszyscy jego przyjaciele zostali już rodzicami, on też będzie chciał nim być, tylko po to, by nie czuć się gorszym lub nie odstawać od grupy. Tu znowu przybijamy piątkę "Człowiekowi absurdalnemu". Zostanie rodzicem to wybór nasz i naszego partnera i nie powinien być podyktowany modą w naszym otoczeniu.

Narcyzi i sadyści, to zdaniem YouTuber`a rodzice narzucający swoje danie i stosujący przemoc niewerbalną. To jednak słabe kryterium, bo większość osób z takimi cechami nawet nie zdaje sobie sprawy, że je posiada. Umieściłybyśmy te osobowości prędzej w temacie pod tytułem - z kim nie powinno się mieć dzieci...

Rozwińmy te rozważania... Dlaczego jeszcze nie powinno się mieć dzieci, tzn. jakie motywacje do ich posiadania są niewłaściwe?

Przeczytaj: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

Czy są złe powody do zostania rodzicami?

Wielu ekspertów uważa, że nie każdy powinien mieć dzieci. O tym, czy nadajemy się na rodziców, według psychologów świadczą przede wszystkim nasze pobudki do zostania rodzicami. 

- Jeśli mamy dziecko tylko po to, by osiągnąć korzyści dla naszego związku, rodziny, siebie lub własnego ego, jest to niezaprzeczalnie samolubne, a czasem niezdrowe, krzywdzące działanie dla nas samych, naszego związku, dzieci, ludzkości i całego świata - podkreśla psycholog i terapeuta Demetris Nicolaides w swoich kanałach społecznościowych.

Oprócz tego, dość istotne są pewne fizyczne, mentalne i emocjonalne zdolności, które ułatwią nam opiekę nad maluchem. Ważne jednak, by nie kierować się pobudkami samolubnymi czy też osiągnięciem własnych korzyści. Eksperci radzą odłożyć na potem lub całkiem zrezygnować z rodzicielstwa, jeśli chcecie się na nie zdecydować tylko dlatego, że:

  • Jesteście samotni, czujecie się nieszczęśliwi.
  • Chcecie uratować wasz związek, który jest w kryzysie.
  • Żeby nie zostać samemu na "stare lata".
  • Bo rodzina i przyjaciele dopytują "kiedy dziecko?".
  • Bo dzieci są urocze i niewinne...

Psychologowie radzą, by do decyzji o rodzicielstwie podejść... altruistycznie i posiadać dzieci dla samej idei ich kochania. 

Dlaczego Polki nie chcą rodzić dzieci?

Rozważania na temat rodzicielstwa są potrzebna, ale nie zmienia to jednak faktu, że statystyki są niepokojące. Coraz mniej młodych Polaków myśli o dziecku.

Na początku 2023 roku, Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące ludności w Polsce, podsumowujące rok 2022. Okazuje się, że w Polsce urodziło się wówczas jedynie 305 tys. dzieci, z czego i tak 15. tys. to dzieci obcokrajowców.

Z kolei w grudniu 2021 roku firma Ipsos wykonała sondaż dla OKO.press. dotyczący powodów, dla których Polki nie chcą mieć dzieci. Dla większości powodem okazały się rosnące koszta utrzymania dziecka - taką odpowiedź podało 39% respondentek. 33% kobiet udzielających odpowiedzi w badaniu odpowiedziało, że boi się ryzyka związanego z ciążą i porodem.

Dowiedz się: Tylko Polki nie chcą rodzić? Sprawdzamy, gdzie w Europie liczba dzieci rośnie