Zanim wsiądziesz na hulajnogę elektryczną, poznaj przepisy. Zasady dotyczą dorosłych i dzieci

2025-07-17 10:12

Na hulajnogach elektrycznych jeżdżą i dzieci, i dorośli. To środek transportu, który często widujemy na ulicach. Jednak w parze z popularnością nie idzie wiedza na temat zasad dotyczących jazdy na hulajnodze elektrycznej. A to nie zabawka, obowiązują przepisy, których mało kto przestrzega.

Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? Musisz znać przepisy!

i

Autor: Getty Images Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? Musisz znać przepisy!

Przepisy dotyczące jazdy hulajnogą elektryczną znajdziemy w Kodeksie drogowym. Mało kto tam zagląda, ten środek transportu wciąż traktujemy jako coś rekreacyjnego, kojarzącego się raczej z zabawką, a nie „poważnym” pojazdem.

Użytkowników hulajnóg elektrycznych - zarówno tych małych, jak i dużych - obowiązują przepisy, których należy przestrzegać. Policjanci przypominają o nich regularnie, zasady powtarzane są przy okazji informowania o wypadkach z udziałem tych środków transportu. A tych niestety nie brakuje.

Nie czekaj, aż „coś” się wydarzy. Zanim wsiądziesz na hulajnogę elektryczną lub gdy dasz dziecku zielone światło na jazdę, poznaj obowiązujące przepisy związane z jazdą na hulajnodze elektrycznej.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Ogólne zasady dotyczące jazdy na hulajnodze elektrycznej

Jeśli chcesz jeździć na hulajnodze elektrycznej, musisz znać zasady ruchu drogowego. Niezbędne informacje znajdziesz w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zasady dotyczące jazdy na hulajnodze zamieszczono m.in. w w oddziale 11: Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych.

Hulajnogą elektryczną możesz jeździć, gdzie zechcesz? Niezupełnie. Jeśli są wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszasz (lub zamierzasz skręcisz), powinnaś jechać drogą dla rowerów, drogą dla pieszych dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, możesz jechać ulicą, pod warunkiem, że dozwolona tam prędkość nie jest większa niż 30 km/h.

A co z jazdą chodnikiem? Możesz to robić tylko w wyjątkowych sytuacjach - gdy nie ma drogi rowerowej, a prędkość na jezdni przekracza 30 km/h. Jeśli jedziesz chodnikiem, musisz dostosować prędkość do prędkości pieszego. Zachowaj szczególną ostrożność, ustępuj pierwszeństwo pieszym i nie utrudniaj im ruchu.

Pamiętaj także, że dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h.

Zgodnie z przepisami, hulajnogę elektryczną można pozostawić na chodniku tylko w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie jego braku - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do tej krawędzi. Należy przy tym zapewnić co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni dla pieszych, tak aby nie utrudniać im ruchu

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie policji.

M jak Mama Google News

Dziecko na hulajnodze elektrycznej - o tych przepisach musisz pamiętać

Hulajnoga elektryczna jest popularnym prezentem na komunię. Musisz jednak pamiętać, że dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą jeździć hulajnogą na drodze publicznej, mogą to robić jedynie w strefie zamieszkania - wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Między 10. a 18. rokiem życia dzieci i młodzież muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

W Kodeksie drogowym nie znajdziemy jeszcze zapisów dotyczących obowiązkowej jazdy w kasku na hulajnodze. To ma się zmienić, minister zapowiada zmiany w przepisach. Mają dotyczyć dzieci, a kask na głowie powinien nosić każdy, niezależnie od wieku.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"