Jak to jest mieć dziecko? Oczekiwania dotyczące macierzyństwa a rzeczywistość

2021-10-06 12:51

Czekając na dziecko, zastanawiasz się, jak to będzie po porodzie. Ostrożnie z różowymi wizjami! Lepiej zamień nierealne oczekiwania dotyczące macierzyństwa na dobre przygotowanie. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wygląda życie po porodzie? Wiele zależy od twoich oczekiwań

i

Autor: Getty images Jak wygląda życie po porodzie? Wiele zależy od twoich oczekiwań

Nie dowiesz się, jak to jest mieć dziecko, zanim się ono nie pojawi. A jednak przez cały okres ciąży – a im bliżej porodu, tym częściej – będziesz wyobrażać sobie, jak będzie wyglądać twoje macierzyństwo. Masz do wyboru dwie, równie nieprawdziwe wizje.

Jedna jest cukierkowo słodka, pełna spokojnie drzemiących maleństw, zrelaksowanych, szczęśliwych matek i fajerwerków rodzinnego szczęścia. Druga to opowieść o skrajnym wyczerpaniu, nieustannie płaczącym noworodku, nieprzespanych nocach i zaniku namiętności w związku.

Ten pierwszy obraz kreują media społecznościowe, druga to przerysowana wersja wspomnień młodych mam, często pojawiających się na forach internetowych. Obie wizje są nieprawdziwe, ale właśnie w oparciu o nie mama w ciąży buduje swoje oczekiwania wobec macierzyństwa. A prawda – jak to prawda – leży pośrodku. Ale będzie ci łatwiej dostosować się do nowej roli, jeśli postarasz się zrezygnować z gotowego scenariusza na bycie mamą i założysz, że życie pisze własne scenariusze, w dodatku dla każdej mamy trochę inne.

Zobacz: Dość lukrowania macierzyństwa. Oto jak wygląda ciało po porodzie

Spis treści

  1. Macierzyństwo: słodko, cicho, pastelowo?
  2. One już przez to przeszły
  3. Macierzyństwo: z dystansem i na luzie
  4. Macierzyństwo a związek
W co się bawić z niemowlęciem?

Macierzyństwo: słodko, cicho, pastelowo?

Reklamy pieluszek i zupek dla niemowląt sprawiają, że masz ochotę się uśmiechnąć. I zaczynasz tak właśnie wyobrażać sobie swoje macierzyństwo: dziecko leży na kocyku, ty przechadzasz się po ogrodzie, wiatr rozwiewa twoje świeżo umyte włosy. Sielanka. Tyle tylko, że to świat z reklamowego filmu. Prawdziwy wygląda nieco inaczej.

Nie ma nic złego w tym, że marzysz o zdrowym, pogodnym dziecku, masz nadzieję, że od pierwszego dnia pokochacie się szaleńczo i będziesz rozumiała je bez słów, gdy tylko je zobaczysz. Ważne jednak, by dopuszczać myśl o tym, że twój malec przychodzi na świat bez instrukcji obsługi, a ty jeszcze nigdy nie byłaś mamą.

Wiesz, że czeka cię spotkanie z jedną z najważniejszych (jeśli nie najważniejszą) osobą w twoim życiu. Ale nic nie da zakładanie, jaka ona będzie i jak będą się układały wasze stosunki. Trzeba dopiero poznać tego nowego człowieka i nawiązać z nim relację. Pewnie są na świecie matki, które od pierwszej chwili przenika miłość do dziecka, a instynkt zaraz po porodzie bezbłędnie podpowiada im, co robić. Jeśli taką poznasz – daj znać. Ja natomiast znam fantastyczne matki, które uczyły się swoich dzieci, poznawały je dzień po dniu i z każdym dotykiem, karmieniem, kąpielą czuły się coraz bardziej z nimi związane.

Jeśli będziesz oczekiwała reklamowego świata w swoim życiu, możesz się rozczarować i dzieckiem, i sobą jako mamą. Dziecko to żywe stworzenie, a nie produkt fabryczny, który działa według określonych założeń – dlatego przygotuj się na to, że niespodzianki będziesz miała w pakiecie. Noworodki płaczą, mają kolki, potrzebują kilku tygodni, by ustalić rytm dnia i nocy, zdarzają im się gorsze i lepsze dni.

Czy fakt, że twój maluszek będzie płakał, zamiast słodko się uśmiechać 24 godziny na dobę, popsuje ci frajdę z bycia mamą? Z pewnością nie. Dlatego, gładząc się po brzuchu, powtarzaj w myślach: „Czekam na ciebie, chcę cię poznać, wiem, że będzie nam razem dobrze”. Przygotuj się na spotkanie z nowym człowiekiem, wyczuwaj jego nastroje, gdy się rusza. Dowiesz się, jaki jest, gdy będzie po drugiej stronie brzucha.

Zobacz także: Stany przejściowe noworodka - 10 rzeczy, którymi nie powinnaś się niepokoić

Dobrze wiedzieć

One już przez to przeszły

Szukaj kontaktu z kobietami, które niedawno urodziły – one będą twoją grupą wsparcia, gdy sama urodzisz. Będą umiały doradzić, jak rozwiązać problem, z którym same zetknęły się kilka miesięcy wcześniej. Mama czy ciocia nie zastąpią ci kontaktu z rówieśnicami, bo one żyły w innym czasie i miały całkiem inne problemy. Wsparcia warto szukać nie tylko na forach internetowych czy grupach w mediach społecznościowych.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Nie zapomnij też o kontaktach w realu. Jeszcze podczas ciąży warto zapisać się na basen, szkołę rodzenia. W tych miejscach możesz spotkać inne przyszłe mamy z twojej okolicy. Bliższa znajomość z młodą mamą w realu daje więcej, bo można na żywo obserwować, jak wygląda macierzyństwo, i samej nawiązać relację z malutkim dzieckiem. Bądź już w ciąży przyszywaną ciocią malucha – to dla ciebie najlepszy trening.

Czytaj też: Plan dnia noworodka - jak ułożyć dziecku rytm dnia?

Macierzyństwo: z dystansem i na luzie

Jeśli przewidujesz, że w czasie urlopu macierzyńskiego będziesz codziennie ćwiczyła jogę, nauczysz się nowego języka i przeczytasz wszystkie książki, na które nie miałaś czasu, gdy pracowałaś, już teraz zacznij szukać opiekunki do dziecka. Bo ktoś będzie musiał się nim zająć. Wiele mam, bojąc się utraty dawnego, „przeddziecięcego” życia, zakłada, że przecież nic nie musi się zmienić, jeśli odpowiednio się postarają. I ich oczekiwania wobec siebie jako młodej matki szybują pod niebo. Bo mają być zrelaksowane, spokojne, zadbane, oczytane, na bieżąco, wysportowane i pełne pasji. Świetnie. Tylko wizja to jedno, a życie to drugie.

Z pewnością większość mam coś sobie zakłada. „Będę codziennie przecierać zupkę z ekologicznych warzyw”, „Nie ma mowy, żebym zaniedbała hiszpański”, „Na pewno nie będę chodziła po domu w dresie z plamami po mleku”. Takie zadaniowe podejście sprawia, że dołożysz sobie obowiązków w okresie, gdy i tak będziesz ich miała sporo, i każde kolejne wyobrażenie, jaka „powinnaś” być jako matka, dorzuci ci solidną porcję stresu.

To tak, jakbyś wybierała się w długą podróż do kraju, którego nie znasz, o jego zwyczajach nie masz pojęcia, musisz skompletować sobie ekwipunek, ale na starcie wiesz dokładnie, jaką będziesz podróżniczką. Realne? Średnio.

Znacznie lepiej sprawdza się elastyczność. Jaką będziesz mamą, dowiesz się po narodzinach malca. Wtedy będziesz uczyła się siebie i dziecka, zastanawiała się, co do ciebie pasuje, z czym czujesz się wygodnie i bezpiecznie. Nie opracowuj planów i strategii. Przyjmij, że jedyną pracą, jaką będziesz miała do wykonania, będzie nawiązanie relacji z dzieckiem. I być może wtedy okaże się, że poplamiona koszulka ci w tym nie przeszkodzi, a ty, choć zmęczona obowiązkami, i tak będziesz szczęśliwa i spełniona jako matka.

Cokolwiek się zdarzy, dasz sobie radę. Nie ma sensu snuć wizji, jak to będzie. Gdy będziesz trzymała dziecko w ramionach, z pewnością zapomnisz o ciążowych oczekiwaniach. Będziesz zbyt zaabsorbowana byciem mamą.

Zobacz też: Te znane mamy przyznały się do depresji poporodowej. Mówią o tym, co przeszły

Macierzyństwo a związek

Promiennie uśmiechnięci, przytulają się na wielkim łożu, a pomiędzy nimi leży kwilący bobas. Z pewnością będą wam się zdarzały takie chwile. Ale nie wypełnią całego waszego rodzicielstwa. Bo będą też dni, kiedy łóżko będzie kojarzyło się jedynie ze snem i ze zmęczenia nie będzie chciało wam się nawet rozmawiać.

Czy to znaczy, że wasz związek straci sens? Oczywiście, że nie! Wykorzystaj czas ciąży na szczere rozmowy z partnerem o tym, jak chciałabyś, żeby wyglądało wasze bycie we trójkę. Gdy dziecko przyjdzie na świat, będziecie musieli poukładać wasz związek na nowo. Pójdzie wam to sprawniej, jeśli już teraz uświadomicie sobie, co jest dla was ważne, by czuć się ze sobą dobrze.

Polecamy: Czy wspólny poród może zniszczyć związek?

miesięcznik "M jak mama"

Czy jesteś gotowa na poród?
Pytanie 1 z 7
Czy wiesz, co zabrać ze sobą do szpitala?