Dzieci, które nie piszą ręcznie mają problemy w nauce. Naukowcy wiedzą już jak pisanie ręczne wspiera rozwój mózgu

2025-05-14 14:45

Naukowcy właśnie opublikowali badania, które pokazują, że warto dbać o to, by dziecko pisało ręcznie. Przedszkolaki uczące się literek przy pomocy ołówka i kartki osiągają dużo lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy, którzy piszą na klawiaturze. Dlaczego?

Dzieci, które nie piszą ręcznie mają problemy w nauce. Naukowcy wiedzą już jak pisanie ręczne wspiera rozwój mózgu

i

Autor: Getty Images

W dobie tabletów, e-podręczników i smartfonów nie dziwi, że kilkuletnie dzieci coraz rzadziej trzymają w ręku ołówek lub kredkę. Tymczasem naukowcy biją na alarm - rezygnacja z tradycyjnego, ręcznego pisania może odbić się poważnie na ich wynikach w szkole.

Czy dzieci powinny pisać ręcznie? Naukowcy nie mają wątpliwości

Zespół badaczy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego przeprowadził eksperyment z udziałem 5-latków. Naukowcy opublikowali wyniki badań w maju tego roku.

Dzieci podzielono na dwie grupy: część dzieci pisała litery ręcznie, a część przy pomocy klawiatury. Wyniki były jednoznaczne.

Dzieci piszące ręcznie nie tylko szybciej zapamiętywały litery, ale także lepiej radziły sobie z czytaniem słów oraz ich pisaniem z pamięci.

Badacze zaobserwowali również, że podczas pisania ręcznego aktywowanych jest dużo więcej obszarów mózgu odpowiedzialnych za... umiejętności językowe i koordynację wzrokowo-ruchową.

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Dlaczego dzieci powinny pisać ręcznie? Ołówek i kartka mają znaczenie

Pisanie ręczne nie tylko pozwala na trening motoryki małej, ale również:

  •  wzmacnia pamięć - odtwarzanie liter za pomocą ręcznego pisania pomaga lepiej zapamiętać kształt liter (a nawet dźwięk głosek),
  • ułatwia naukę czytania - dzieci, które piszą ręcznie szybciej umieją łączyć litery w słowa i lepiej rozumieją ich znaczenie,
  • rozwija umiejętności językowe - pisanie ołówkiem (długopisem, piórem) pomaga rozumieć zasady gramatyki,
  • ma pozytywny wpływ na koncentrację - pisanie ręczne wymaga większego skupienia, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce.

Innymi słowy: zwłaszcza dzieci, które rozpoczynają naukę pisania i czytania powinny jak najwięcej pisać ręcznie.

Źródło: The impact of handwriting and typing practice in children’s letter and word learning: Implications for literacy development. Journal of Experimental Child Psychology, Volume 253, may 2025

M jak Mama Google News