Czy jesteś wystarczająco dobrym rodzicem? Zadaj dziecku te 6 pytań, aby poznać prawdę

2024-01-07 12:12

Zastanawiasz się, czy jesteś wystarczająco dobrym rodzicem? Szukając odpowiedzi często sięgamy po poradniki lub rozmawiamy ze znajomymi, bo wątpimy w swoje rodzicielskie umiejętności. Jest na to prosty sposób. Zadaj dziecku tych 6 pytań. Czas na to poświęcony sprawi, że nie tylko dowiesz się, jakim naprawdę jesteś rodzicem. Jest jednak jeden haczyk.

Czy jesteś wystarczająco dobrym rodzicem? Zadaj dziecku te 6 pytań, aby poznać prawdę

i

Autor: Getty Images Czy jesteś wystarczająco dobrym rodzicem? Zadaj dziecku te 6 pytań, aby poznać prawdę

Wychowywanie dzieci nie jest proste. Gdy dziecko pojawia się na świecie, nie otrzymujemy instrukcji obsługi. Niekiedy sięgamy po poradniki lub dopytujemy przyjaciółkę, która ma większe doświadczenie, ale i tak pojawiają się chwile, że wątpimy w swoje rodzicielskie możliwości. Zastanawiamy się, czy jesteśmy wystarczająco dobrymi rodzicami. Czy potrafimy słuchać i jesteśmy dla naszego dziecka wystarczającym wsparciem?

Zamiast jednak wciąż rozmyślać na ten temat, Ambica Agarwal prowadząca profil edukacyjny na Instagramie @true_parenting_story, proponuje, aby spytać o to dziecko.

Tych 6 pytań nie tylko zdradzi jakim rodzicem jesteś, ale również pozwoli na wzmocnienie więzi z dzieckiem.

Zobacz także:  7 prostych nawyków, które wzmocnią twoje relacje z dzieckiem. Numer 3 jest szczególnie ważny

Spis treści

  1. Jak wzmocnić komunikację i więź z dzieckiem?
  2. Jest jeden haczyk
  3. Zadaj dziecku tych 6 pytań
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Jak wzmocnić komunikację i więź z dzieckiem?

Zadając dziecku wprost pytania, które dotyczą tego, jakimi jesteśmy rodzicami, tworzymy przestrzeń do wyrażania emocji i myśli. To doskonały sposób, aby wzmocnić komunikację z dzieckiem i pokazać, że zależy ci na szczerych odpowiedziach.

To także doskonały moment, aby pogłębić wzajemną więź. Między rodzicem a dzieckiem rodzi się głębsze zaufanie i wyjątkowa więź emocjonalna. Dziecko czuje się wręcz emocjonalnie bezpieczne, bo może wyrazić pełni, co tak naprawdę myśli. Podzielić się doświadczeniami i przekazać, jak ono czuje się w danej sytuacji.

Jest jeden haczyk

Poniższe pytania, które dotyczą rodzica, ale są zadawane dziecku, wymagają od nas dużej pokory. Musimy być wręcz świadomi tego, że naprawdę chcemy usłyszeć, co w tych kwestiach dziecko o nas myśli.

Musimy być przygotowani na usłyszenie nie tylko dobrych rzeczy, ale również tych przykrych. Najprawdopodobniej okaże się, że w pewnych kwestiach nie jesteśmy doskonali i popełniamy błędy wychowawcze. To całkowicie normalne, bo nie jesteśmy zaprogramowanymi maszynami. Dlatego też zadajemy te pytania, aby być lepszymi rodzicami.

Nie przerywajmy, gdy dziecko odpowiada, nie dopytujmy, zanim nie skończy. I przede wszystkim, co może być niezwykle trudne, nie próbujmy się tłumaczyć. Po prostu słuchajmy.

Ambica zwraca uwagę, aby dostosować podejście rodzicielskie do potrzeb dziecka. Chodzi o to, aby zapewnić podopiecznemu wspierające i pielęgnujące środowisko, pełne miłości i troski.

Zadaj dziecku tych 6 pytań

Ambica proponuje, aby dla wzmocnienia więzi z dzieckiem i bycia lepszymi rodzicami zadać tych 6 pytań:

  1. Myślisz, że jestem dobrym słuchaczem, kiedy chcesz porozmawiać o czymś ważnym?
  2. Czy kiedykolwiek czułeś, że nie rozumiem twoich uczuć i myśli? Jeśli tak, jak mogę to poprawić?
  3. Kiedy jestem w pracy lub jestem zajęta, chciałbyś, żebyśmy spędzali razem więcej czasu?
  4. Czy byłeś kiedyś ze mnie jako twojego rodzica szczególnie dumny?
  5. Jaka jest jedna rzecz, którą robię, która czasami sprawia, że jesteś smutny lub sfrustrowany?
  6. Jakie moje działania lub zachowania dają ci znać, że mi na tobie zależy i cię kocham?

Na ich zadanie wybierzmy odpowiedni czas. Nie musimy też zadawać ich wszystkich na raz. Niech to będzie chwila dla nas i naszego dziecka, aby dowiedzieć się więcej o sobie i wzajemnych relacjach.

Czytaj także: 7 leniwych sposobów, aby być lepszym rodzicem. Część z nich na pewno robisz

Wystarczą 3 rzeczy, by zbudować silną więź z dzieckiem. Pomoże prosty test