Według danych Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych, czerwiec w Polsce to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergików. W całym kraju bowiem, przypada najintensywniejsze pylenie traw. Na nich jednak nie koniec, bo pylą też grzyby mikroskopowe, niektóre drzewa i krzewy, oraz byliny. Sprawdź, co pyli w czerwcu i jak radziś sobie z alergią w tym miesiącu.
Spis treści
- Co pyli w czerwcu - trawy i zboża
- Co pyli w czerwcu - byliny
- Co pyli w czerwcu - drzewa i krzewy
- Co pyli w czerwcu - grzyby mikroskopowe
- Jak sobie pomóc, będąc alergikiem w czerwcu
Co pyli w czerwcu - trawy i zboża
W czerwcu przypada apogeum pylenia traw, alergia może się zatem nasilić. Alergeny te są wówczas silne w całym kraju. Problem nasila się, ponieważ w czerwcu pylą także trawy uprawne, np. żyto, które kwitnie w maju i przez pierwszych 10 dni czerwca.
Trawy to wyjątkowo uciążliwy alergen. Badacze twierdzą, że w szczytowym momencie, pylenie traw dotyka nawet osoby, które nie są na nie uczulone.
Co pyli w czerwcu - byliny
Czerwiec to miesiąc silnego pylenia wszelkich chwastów, które rosną wśród traw, zarówno w miastach, jak i na wsiach. Ciężko ich unikać. Na początku lata najbardziej uciążliwe są babka lancetowata, szczaw, komosa i pokrzywy. Pokrzywy kwitną od maja do września. Na szczęście ich pylenie nie przynosi tak wielu negatywnych i tak uciążlwych skutków, co pylenie traw.
Czytaj także: Alergia na kurz i roztocza u dzieci: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?
Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że niemowlę ma alergię?
Co pyli w czerwcu - drzewa i krzewy
W czerwcu, drzewa pylą dużo mniej intensywnie niż w maju. Nie dadzą więc tak bardzo "w kość" alergikom. W powietrzu wciąż utrzymują się pyłki lipy i czarnego bzu, ale w niewielkich stężeniach. Spacer w parku będzie więc lepszym pomysłem niż po łąkach.
Co pyli w czerwcu - grzyby mikroskopowe
Chodzi o odmiany Cladosporium oraz Alternaria. Stężenie ich pyłków w powietrzu, zwłaszcza pod koniec miesiąca jest wysokie. Ostatni tydzień czerwca rozpoczyna agresywne pylenie, które zakończy się dopiero we wrześniu.
Czytaj także: Przeziębienie, czy alergia: jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?
Alergia - czy to choroba dziedziczna - 6 naukowych faktów, które to potwierdzają
Jak sobie pomóc, będąc alergikiem w czerwcu
Są pewne sprawdzone metody, by zmniejszyć działanie alergenów. Trzymając się tych zasad można zminimalizować katar, zapalenia spojówek itp. Oto one:
- Pozostawać w pomieszczeniach między 5 a 8 rano i pomiędzy 17, a 19 popołudniu. W tych godzinach najbardziej pylą trawy.
- Unikać długich spacerów w pogodne letnie dni, które następują po ciepłych letnich deszczach - wtedy najbardziej pylą grzyby mikroskopowe.
- Starać się nie chodzić na łąki i pola w czerwcu - tam stężenie alergenów jest największe.
- Możliwie zaplanować na czerwiec urlop nad morzem - tam stężenie alergenów jest najmniejsze, zwłaszcza na plażach.
- Chodzić dużo w okularach przeciwsłonecznych - blokują one alegenom drogę do spojówek.