Młodzi rodzice zwykle mają problem z tym, czy i w jaki sposób czyścić uszka i nosek niemowlęcia. Tym bardziej, gdy słyszą na ten temat różne wykluczające się wzajemnie opinie. Dostępność patyczków do uszu dla niemowląt w drogeriach sugeruje przecież, że skoro taki produkt istnieje to należy go używać.
Patyczki higieniczne dla dzieci mają zwykle ogranicznik - są na tyle szerokie, by nie dało się włożyć ich do kanału słuchowego. jak wiadomo patyczkiem bardzo łatwo uszkodzić błonę bębenkową, co może doprowadzić do niedosłuchu. Zagrożeń jest jednak więcej.
Dlaczego patyczek nie jest najlepszym wyborem?
Głównie dlatego, że w rękach dorosłego, który chce jak najdokładniej wyczyścić ucho dziecka z woskowiny, może zostać włożony za głęboko. Może wtedy dojść do perforacji błony bębenkowej. Skutkiem jest nie tylko niedosłuch u dziecka, lecz także nawracające zapalenia ucha środkowego.
Zamiast usunąć nagromadzoną woskowinę, patyczkiem bardzo łatwo jest wepchnąć ją do ucha jeszcze głębiej. To nie tylko nie rozwiązuje problemu przytkanych uszu, ale dodatkowo go potęguje.
Uszkodzona patyczkiem skóra przewodu słuchowego może być podatna na wystąpienie zapalenia ucha zewnętrznego. Nie tylko skóra, lecz także sama woskowina pełni funkcję ochronną. Kiedy się jej pozbędziemy, łatwiej o infekcję.
Polecany artykuł:
Jak czyścić uszy dziecka?
Pediatra Łukasz Grzywacz tłumaczy, że u dzieci należy czyścić wyłącznie zewnętrzną małżowinę uszną. "Czyścimy ją z reguły wacikiem. Jeśli są jakiej zakamarki trudno dostępne, wtedy to są waciki do ucha zewnętrznego, którymi możemy ją wyczyścić" - wyjaśnia @tatapediatra na Instagramie.
Warto podkreślić, że lekarz wspomina o czyszczeniu małżowiny zewnętrznej, a nie samego kanału słuchowego. Jak doprecyzowuje, nawet jeśli "korci nas", żeby patyczek włożyć do kanału słuchowego, nie róbmy tego.
By wyczyścić ucho, w którym ewidentnie jest nadmiar woskowiny, lepiej użyć oliwy z oliwek lub specjalnych preparatów do rozpuszczania woskowiny.
Za dużo woskowiny? U niektórych dzieci to problem
Wygląd i konsystencja woskowiny są uwarunkowane genetycznie. Ma barwę od żółtej do ciemnobrązowej, dlatego jej nadmiar jest dość dobrze widoczny.
Szacuje się, że problem z zaleganiem woskowiny i zatykaniem przewodu słuchowego występuje u 10% dzieci i 5% dorosłych. Później narasta wraz z wiekiem, bo wśród osób po 65. roku życia jest częstszy. Gdy do tego dojdzie, a rozpuszczanie woskowiny preparatami nie pomaga, warto odwiedzić laryngologa.
Oto mity na temat rozwoju dziecka. Sprawdź, czy sama ich nie powtarzasz: