Jak tłumaczył premier podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Andrzejem Niedzielskim w Wołominie, projekt, który przyjął rząd, wprowadza zmiany w dotychczasowym programie "Leki dla seniorów 75 plus". Do tej pory z przywileju bezpłatnych leków korzystało około 3 milionów seniorów, teraz będzie to około 14-15 tysięcy osób. W tym 6-7 mln dzieci i młodzieży i około 7-8 mln seniorów, rencistów i emerytów (wszystkich, którzy skończyli 65. rok życia). Premier zapewnił, że pieniędzy na ten cel nie zabraknie - są przewidziane w budżecie.
- Będę zabiegał o to, żeby ta ustawa jak najszybciej trafiła do Sejmu, żeby była pewność po stronie seniorów, że ona zostanie jak najszybciej przez Sejm przyjęta - dodał szef rządu.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych czytamy, że dzieci do 18. roku życia i seniorzy, którzy skończyli 65 lat, są jednymi z tych, u których zapotrzebowanie na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne jest największe.
Więcej bezpłatnych leków na liście
Leków na liście refundacyjnej ma być więcej niż do tej pory. - Poszerzamy ten program do ponad czterech tysięcy leków - wskazał Mateusz Morawiecki. Dziś są to około dwa tysiące leków.
Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu – oddzielnie dla osób przed ukończeniem 18 lat i oddzielnie dla pacjentów po ukończeniu 65 lat.
Od nowego roku 800 plus zamiast 500 plus i darmowe leki dla dzieci