Gorączka u dziecka ze stresu? Pan Tabletka wyjaśnia, czy to możliwe

2024-01-12 9:43

Podwyższona temperatura u malucha to zwykle sygnał alarmowy. Ale nie musi tak być. Gorączka może wystąpić także z innych powodów niż rozwijająca się w organizmie infekcja. Czy jednym z nich jest stres?

Gorączka u dziecka ze stresu? Pan Tabletka wyjaśnia, czy to możliwe

i

Autor: Getty images/IG@pantabletka Gorączka u dziecka ze stresu? Pan Tabletka wyjaśnia, czy to możliwe

Wysoka temperatura u dziecka najczęściej zwiastuje infekcję, dlatego rodzice małych dzieci zwykle nie zwlekają z umówieniem wizyty u pediatry. A co robić, gdy dziecko ma jedynie stan podgorączkowy, temperatura jego ciała jest jedynie lekko podwyższona?

U małych dzieci "winowajcą" mogą okazać się wychodzące zęby, jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której gorączka u dziecka nie budzi większego niepokoju. Problem w tym, że nie wszyscy rodzice wiedzą, z jakich powodów może pojawić się u zdrowego dziecka gorączka. Pan Tabletka wymienia trzy sytuacje, w których dziecko może gorączkować.

Okazuje się, że stres może być jedną z przyczyn wystąpienia gorączki. Co jeszcze może ją wywołać?

Czytaj też: Kiedy wysoka gorączka to powód do niepokoju? Pediatra radzi: "Nie licz kresek na termometrze"

Spis treści

  1. Gorączka nie musi oznaczać infekcji
  2. Gorączka po zabawie - jak to możliwe?
Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Gorączka nie musi oznaczać infekcji

Część rodziców mogło zaobserwować podwyższoną temperaturę u swojego dziecka np. po zabawie w większym gronie. Dzieciaki biegają razem, nierzadko doświadczają wówczas silnych emocji, są podekscytowane tym, co przeżywają.

Często rodzic od razu myśli o najgorszym: o chorobie. Jest przekonany, że dziecko zdążyło zarazić się od innych jakimś wirusem i to dlatego jest rozpalone, jego policzki są czerwone, a czoło wyraźnie ciepłe. Termometr tylko potwierdza fakt, że temperatura jest wyższa niż normalnie.

Marcin Korczyk, prowadzący na Instagramie bardzo popularny profil o nazwie @Pan Tabletka wyjaśnia, że to całkiem możliwe, że gorączka pojawia się u dziecka w jednej z takich sytuacji:

  • po obejrzeniu bajki,
  • po płaczu,
  • po bardzo silnych emocjach,
  • po zabawie.

Gorączka po zabawie - jak to możliwe?

Farmaceuta wyjaśnia, że podwyższona temperatura na skutek stresu jest czymś normalnym, tak samo jak ta, która pojawia się w odpowiedzi na silne emocje. To może być nawet bajka obejrzana w tv.

"Organizm dziecka jest jeszcze malutki i jego "termostat wewnętrzny" działa troszkę inaczej. To jest tak, że jak dziecko na coś reaguje, to reaguje całym sobą" - mówi Marcin Korczyk.

Farmaceuta, który dzieli się z obserwatorami wieloma cennymi radami podpowiada, by nieco oswoić gorączkę u dziecka. Jeśli podejrzewamy, że podwyższona temperatura jest wynikiem stresu czy emocji, warto obserwować dziecko. Zazwyczaj gorączka spada szybko, choć może utrzymywać się do kilku godzin, a nawet występować jeszcze na drugi dzień.

"Warto by dorośli nie bali się gorączki i zachowali chodną głowę zwłaszcza, gdy robi się gorąco" - dodaje farmaceuta i poleca książki, które przybliżają ten temat dzieciom i dorosłym.

Czytaj też: To teraz nr 1 wśród chorób dzieci. "Kaszel suchy, szybko przechodzący w mokry, duszący"