Mamy kochają ten domowy sposób na kaszel. Lekarz jest sceptyczny

2023-12-05 14:14

Robiły tak nasze babcie i mamy, same też chętnie sięgamy po tę sprawdzoną recepturę. Tylko czy aby na pewno skuteczną? Lekarz sugeruje inne sposoby na przeziębienie.

Mamy kochają ten domowy sposób na kaszel. Lekarz jest sceptyczny

i

Autor: Getty Images Mamy kochają ten domowy sposób na kaszel. Lekarz jest sceptyczny

Sezon infekcyjny na dobre się rozkręca, a kolejki do pediatrów rosną. Jednym z najczęściej zgłaszanych u małych pacjentów objawów jest kaszel. Może być suchy lub mokry, duszący, pojawiający się nad ranem lub dokuczający w trakcie dnia.

Wiele mam szuka alternatywnych sposobów na wzmocnienie odporności dziecka lub wraca do domowych metod, które zna z własnego dzieciństwa. Nasze mamy i babcie chętnie przyrządzały syrop z cebuli. Czy faktycznie pomoże w walce z kaszlem u dziecka?

Zobacz też: "A gdzie czapeczka?" Ratownik wyjaśnia, czy zimą jest dziecku potrzebna

Spis treści

  1. Najpopularniejszy domowy produkt na kaszel
  2. Lekarz: "ich skuteczność nie jest udowodniona"
  3. Jak skutecznie leczyć kaszel u dziecka?
Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Najpopularniejszy domowy produkt na kaszel

Artykułów i przepisów na syrop z cebuli znajdziesz w internecie całe mnóstwo. Według najprostszej receptury cebulę należy pokroić w kostkę, wrzucić do wyparzonego wcześniej słoika i zasypać cukrem. Po upływie 12 godzin syrop jest gotowy. Cukier można zastąpić płynnym miodem, wzbogacić czosnkiem czy sokiem z cytryny.

Wiele mam przekonuje, że domowy syrop z cebuli jest naprawdę skuteczny i dość chętnie przyjmowany przez dzieci. Zwolenniczki domowych metod leczenia chętnie sięgają po produkty z warzywniaka czy sklepu zielarskiego, apteki odwiedzając jedynie w ostateczności. Czy jednak faktycznie zamiast iść do apteki lub do przychodni, zawsze warto stawiać na domowe sposoby leczenia?

Zobacz też: Rozprawia się z kaszlem i jest pyszny. Najlepszy domowy syrop na przeziębienie

Lekarz: "ich skuteczność nie jest udowodniona"

Lekarz stażysta Mateusz Lewandowski pytany o cebulowy syrop na kaszel ma wątpliwości, czy ten domowy specyfik na pewno spełni swoje zadanie. Przekonuje, że domowe sposoby można stosować, jeśli przynoszą dziecku ulgę, jednak nie należy opierać na nich leczenia.

"Należy pamiętać o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości płynów. Można stosować metody naturalne, jeśli dają dziecku ulgę w objawach, jednak nie należy opierać na nich leczenia, gdyż ich skuteczność nie jest udowodniona" - mówi lekarz stażysta Mateusz Lewandowski.

Jak skutecznie leczyć kaszel u dziecka?

Kaszel leczy się objawowo. W przypadku kaszlu suchego można stosować środki takie jak dekstrometorfan i lewodropropizyna. Jeśli dziecko ma kaszel mokry, pomocne będą środki wykrztuśne takie jak acetylocysteina czy erdosteina. Takie leki sądostępne bez recepty. Warto stosować nebulizacje oraz oklepywanie, które pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Warto pamiętać, by wspomnianych środków do nebulizacji używać najpóźniej na kilka godzin przed snem.

W leczeniu kaszlu bardzo ważna jest odpowiednie nawodnienie. Dziecko powinno dużo pić, dodatkowo można stosować środki nawilżające śluzówkę gardła i jamy ustnej i po te ostatnie trzeba udać się do apteki. Farmaceuta ma wiedzę o tym, jakie środki będą bezpieczne dla dzieci.

Jeśli kaszel utrzymuje się powyżej 8 tygodni, jest to kaszel przewlekły. Zarówno w przypadku kaszlu przewlekłego, któremu nie towarzyszą inne objawy chorobowe, jak i przy objawach towarzyszących, zawsze warto odwiedzić pediatrę. Lekarz osłucha młodego pacjenta i na tej podstawie dobierze najskuteczniejszy sposób leczenia. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać zwłaszcza w przypadku kaszlu, któremu towarzyszy duszność. Alarmującym objawem jest także chrapanie podczas snu.

Nawet jeśli jesteś zwolenniczką starych domowych sposobów na kaszel, nie wzbraniaj się przed zbadaniem dziecka przez lekarza.

Źródło: Medonet.pl