Może sprawić, że dziecko urodzi się z ADHD. Unikaj go jak ognia w ciąży

2023-11-17 14:30

Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne stres matek w czasie ciąży może wpływać na ich zachowania w przyszłości. Kobiety, które w czasie ciąży są bardzo zestresowane, niespokojne lub przygnębione, częściej rodzą dzieci z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza z ADHD.

Zdenerwowana kobieta w ciąży leżąca na łóżku  i zakrywająca głowę poduszką

i

Autor: Getty images Może sprawić, że dziecko urodzi się z ADHD. Unikaj go jak ognia w ciąży

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych dotykających dzieci - twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Szacuje się, że cierpi na nie 8,4% dzieci i 2,5% dorosłych. ADHD objawia się rozkojarzeniem, niemożliwością skupienia się i brakiem koncentracji, nadpobudliwością i impulsywnością. 

ADHD jest uważane za zaburzenie przewlekłe i wpływające negatywnie zarówno na proces uczenia się dziecka, jak i jego relacje między rówieśnikami czy potem w społeczeństwie. Nie wiadomo do końca, co wpływa na jego powstanie, ale naukowcy odkryli jedno z możliwych źródeł. Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dzieci kobiet, które w czasie ciąży były zestresowane, są bardziej narażone na ADHD. 

Joanna Jarmołowicz wyleczyła się z ADHD

Stres matki sprzyja ADHD

Autorka wspomnianego badania - Irene Tung, z California State University Dominguez Hills twierdzi, że cierpienie psychiczne w okresie ciąży ma niewielki, ale za to trwały wpływ na zachowania dziecka w przyszłości. Specjalistka i jej współpracownicy przeanalizowali dane z 55 badań, w których wzięło udział łącznie ponad 45 000 uczestników. We wszystkich badaniach oceniano poziom stresu kobiet oczekujących dziecka, ewentualne zachorowanie na depresję czy obecność stanów lękowych. Następnie oceniono zachowania ich dzieci pod kątem zdrowia psychicznego, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub agresji.

Wyniki opublikowane w Psychological Bulletin pokazały, że kobiety, które zgłaszały lęk, depresję lub stres w czasie ciąży, częściej rodziły dzieci z większą liczbą objawów ADHD lub z agresywnym zachowaniem. Badania Irene Tung wykazały, że stres wpływał zarówno na chłopców, jak i dziewczynki i objawiał się zaburzeniami najsilniej we wczesnym dzieciństwie (2–5 lat).Taki wniosek nie zdziwił psychologów, którzy od dawna twierdzą, że zdrowie psychiczne ciężarnych odbija się na zdrowiu psychicznych ich dzieci w wieku kilku- lub nastoletnim. Prawdopodobnie to skutek uwalniania dużej liczby hormonów stresu, które wpływają na rozwój mózgu w okresie życia płodowego. 

Czytaj również: Ratunku, mam nadpobudliwe dziecko - czy to już ADHD?

Ten film powinien zobaczyć każdy nauczyciel i rodzic. Powie ci, jak czują się dzieci z ADHD

Co powoduje ADHD? 

Naukowcy badają przyczyny i czynniki ryzyka nadpobudliwości psychoruchowej od lat. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zaburzenia prze wyeliminowanie jego źródeł. Niestety, wyniki nie są jednoznaczne. Wiele mówi się o genetycznych przyczynach ADHA, ponieważ często występuje ono u dzieci, których rodzice czy dziadkowie mieli podobne problemy. Badania pokazują też, że rodzeństwo osób z ADHD jest bardziej narażone na to samo zaburzenie.

Oprócz genetyki naukowcy wymieniają zaburzenia rozwoju mózgu (u osób z ADHD niektóre obszary mózgu mogą być mniejsze, podczas gdy inne mogą być większe), czynniki środowiskowe w czasie ciąży matki lub w młodym wieku, takie jak ołów, alkohol, tytoń czy narkotyki. Niektóre badania sugerują, że ADHD sprzyja przedwczesny poród, zła dieta, np.  spożywanie zbyt dużej ilości cukru czy nadmiar bodźców np. na skutek oglądania zbyt dużej ilości telewizji.

Źródła: sciencedaily.com, American Psychological Association (www.apa.org)