Masz nadpobudliwe dziecko? Wprowadź do jego diety te składniki - radzą eksperci

2022-05-20 13:25

O wpływie diety na zachowanie dzieci cierpiących na nadpobudliwość przekonała się niejedna mama. Wystarczy, że dziecko zje za dużo cukru, a już trudno utrzymać je w ryzach. Teraz naukowcy odkryli, jakie składniki odżywcze nie tylko nie nasilają objawów ADHD, ale nawet je łagodzą.

Masz dziecko z ADHD? Naukowcy wymieniają produkty, które złagodzą objawy
Autor: Getty images Naukowcy wymieniają produkty, które złagodzą objawy

Te składniki to… witaminy i minerały. Badania nad ich wpływem na ADHD trwają od dawna. W maju ukazały się pierwsze wyniki badań, które potwierdziły, że składniki te mogą pomóc w zmniejszeniu problemów u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Spis treści

  1. Wpływ witamin i minerałów na nadpobudliwość
  2. Dlaczego owoce i warzywa łagodzą ADHD?
  3. Które warzywa i owoce są dobre dla dzieci z ADHD?
Joanna Jarmołowicz wyleczyła się z ADHD

Wpływ witamin i minerałów na nadpobudliwość

Pierwsze badania nad wpływem witamin i minerałów na zachowanie dzieci z ADHD opublikowano w maju. Okazało się, że u 54 % dzieci, którym podawano suplementy witamin i minerałów, zaobserwowano złagodzenie objawów nadpobudliwości, w porównaniu z 18% w grupie przyjmującej placebo.

Nadszedł więc czas na zbadanie, czy owoce i warzywa, które są głównym źródłem witamin i minerałów działają tak samo. W ramach większego badania opublikowanego czasopiśmie Nutritional Neuroscience  naukowcy przebadali 134 dzieci z objawami ADHD. Badano ich problemy z koncentracją, niestosowanie się do poleceń, trudności z zapamiętywaniem i kontrolowaniem emocji.

Wyniki były podobne: dzieci, które spożywały więcej owoców i warzyw, wykazywały mniej nasilone objawy ADHD. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio, zdrowa dieta, składająca się z dużej ilości owoców i warzyw, może być jednym ze sposobów na łagodzenie objawów ADHD.

Czytaj również: Coraz więcej dzieci z ADHD i zaburzeniami rozwoju przez smartfony? Psycholog ostrzega: "uszkadzają mózg"

Kinezjologia edukacyjna pomaga przy ADHD - co to za metoda?

Dlaczego owoce i warzywa łagodzą ADHD?

Wiele obserwacji wskazuje na to, że jedna z przyczyn ADHD jest niski poziom neuroprzekaźników w mózgu. Wiadomo też, że witaminy i minerały są niezbędne do ich produkcji. To jasna korelacja.

Jak mówi Irene Hatsu autorka badań, "każdy ma tendencję do irytacji, gdy jest głodny, a dzieci z ADHD nie są wyjątkiem. Jeśli nie otrzymują wystarczającej ilości jedzenia, może to pogorszyć ich objawy”.

Które warzywa i owoce są dobre dla dzieci z ADHD?

Bardzo istotne dla pracy mózgu i produkcji neuroprzekaźników wpływających na zachowanie są witamina C i kwas foliowy.

  • Źródłem witaminy C jest np: sok pomarańczowy, cytrusy, truskawki, papryka,
  • Źródłem kwasu foliowego są: zielone warzywa liściaste, jak szpinak, mango, awokado, banany.

Cenne dla łagodzenia objawów ADHD są też minerały, takie jak żelazo, cynk i magnez. Żelazo odgrywa olbrzymią rolę w kontrolowaniu objawów ADHD. Badanie przeprowadzone w 2004 roku wykazało, że średni poziom żelaza u dzieci z ADHD był dwa razy mniejszy niż u dzieci bez ADHD. Są też dowody wykazujące, że zwiększenie poziomu żelaza u dzieci z ADHD złagodziło ich objawy prawie tak samo, jak przyjmowanie preparatów leczniczych.

Cynk to minerał, który reguluje neuroprzekaźnik dopaminy, magnez jest natomiast wykorzystywany do wytwarzania neuroprzekaźników zaangażowanych w uwagę i koncentrację oraz działa uspokajająco na mózg.

  • Żelazo znajduje się w: w szpinaku, jarmużu i roślinach strączkowych
  • Magnes znajdziemy w:  grochu, fasoli czerwonej i białej, soi, ciecierzycy, soczewicy.
  • Cynk jest składnikiem obecnym w: pomidorach czy natce pietruszki.  
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza