Do niedawna bisfenol A (znany bardziej jako BPA) był dość powszechnie występującym w plastikowych butelkach czy puszkach związkiem chemicznym. Jest on jednak jednym z ksenoestrogenów, przez co może zaburzać działanie gospodarki hormonalnej i funkcjonowanie organizmu.
Spis treści
Dlaczego BPA jest groźny dla zdrowia i gdzie się znajduje?
BPA to związek o złej sławie i choć zdania ekspertów co do szkodliwości konkretnej dawki są rozbieżne, coraz częściej na przedmiotach wykonanych z tworzyw sztucznych oraz na opakowaniach produktów, konsumenci szukają oznaczenia "BPA FREE". Napis ten oznacza, że bisfenolu A nie zawierają.
Liczne badania prowadzone na myszach sugerują, że ekspozycja organizmu na bisfenol A powoduje trwałe zmiany w budowie narządów płciowych u rozwijającego się płodu. Wpływ BPA (a także poszczególnych dawek) na organizmy jest bardzo różny, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka ilość związku jest dopuszczalna.
BPA jest obecny w plastikowych pojemnikach (także na żywność) oraz butelkach, na powierzchni papieru wykorzystywanego w drukarkach termicznych, w wewnętrznej powłoce metalowych puszek na produkty żywnościowe. Bisfenol A obecny jest również w zabawkach, plastikowych sztućcach i naczyniach jednorazowego użytku, a także w kosmetykach - szamponach, dezodorantach. Oczywiście nie we wszystkich - warto szukać właściwych oznaczeń.
Czytaj także: Bakterie z zabawek kąpielowych zagnieździły się w oku 2-latka - mama mówi co z nimi zrobić
Bisfenol A i jego wpływ na autyzm i ADHD
Badacze z Rowan-Virtua School of Osteopathic Medicine w Stanach Zjednoczonych zauważyli, że ostatnio istotnie zwiększyła się częstość diagnozowania ADHD orazzaburzeń ze spektrum autyzmu. Zdaniem naukowców zagrożenie autyzmem może być powiązane z do niedawna tak powszechnie stosowanym w produkcji m.in. plastikowych butelek BPA.
W typowej sytuacji substancja (która dostaje się do organizmu przez układ oddechowy czy pokarmowy jest unieszkodliwiana w wątrobie. Proces ten nazywa się glukuronidacją i polega na dołączeniu do toksyny cząsteczki cukru, przez co ta staje się rozpuszczalna w wodzie i może być usunięta z organizmu przez nerki. Organizmy dzieci z autyzmem lub ADHD gorzej radzą sobie z wydalaniem BPA.
Nie wiadomo jeszcze, co o tym decyduje, jednak faktem jest, że BPA w organizmach ww dzieci działa na układ nerwowy dłużej.
By ustalić co jeszcze może być czynnikiem istotnie wpływającym na wystąpienie ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu, potrzebne są kolejne badania. Nie u wszystkich dzieci z tymi zaburzeniami występuje upośledzenie sprawności w unieszkodliwianiu BPA.