Podawanie dziecku antybiotyków jest stresujące? Ten trik ratowniczki rozwiąże problem

2022-02-01 16:31

Antybiotyki to poważne lekarstwa. Trzeba je podawać w odpowiednich, wyliczonych dawkach, w równych odstępach czasu. Rodziców często stresuje ta sytuacja. Czy dziecko nie otrzymało za dużej, albo za małej ilości leku? Czy niechcący nie pominęliśmy dawki? Ten trik ratowniczki medycznej jest prosty i ułatwi należytą dokładność w podawaniu antybiotyków.

lekarstwo

i

Autor: Getty Images Jak podawać dzieciom antybiotyki?

Zazwyczaj najprostsze metody, są tymi najlepszymi. Tak jest z tym trikiem na podawanie dziecku leków. Sprawdzi się on zwłaszcza w kwestii antybiotyków. Bo tu liczą się równe, dokładnie odmierzone dawki i regularne odstępy między porcjami leku. Tylko wtedy kuracja będzie bezpieczna i skuteczna.

Sprawa jest prostsza, gdy do antybiotyku dołączona jest strzykawka, odmierzająca ilość leku, co do mililitra. Trochę trudniej podać lek, gdy jego ilość odmierza specjalna, płaska łyżeczka. I wtedy warto zastosować ten trik z instagrama. 

Przeczytaj także: Antybiotyki dla dzieci: czy antybiotyki są szkodliwe dla dziecka, jak je stosować i o czym pamiętać? [WYWIAD Z PEDIATRĄ]

Przyda się on też rodzicom, którzy zmęczeni chorobą dziecka, a często też opiekujący się na raz dwojgiem lub trojgiem chorych maluchów, z roztargnienia nie są pewni, czy już podawali lek.

Po wymieszaniu antybiotyku w zawiesinie i otrzymaniu syropu, gdy znamy jego dokładną ilość, jaką ma wybrać dziecko, wystarczy narysować na butelce markerem tabelę. Płyn w ten sposób podzielimy na ilość dni i dziennych dawek. Mało, że będziemy mieć kontrolę nad jego ilością ubywającą z butelki, to i będziemy mogli w prosty sposób zaznaczyć dawki, które już podaliśmy.

Dowiedz się: Jakie stosować leki na grypę u dziecka i dlaczego nie antybiotyk?

W pionowym rzędzie można oznaczyć nazwy dni tygodnia, albo dni miesiąca w liczbach, a w poziomym rzędzie - pory dnia, w których lek należy podać. Dla dodatkowego ułatwienia kontroli nad podawaniem leku, warto nastawiać sobie budzik na wyznaczone godziny, w których lek trzeba podać. 

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?
Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: