Pseudokrup: przyczyny, objawy, leczenie

2015-03-09 14:44

Pseudokrup to groźna odmiana zapalenia krtani. Inne nazwy to: dławiec rzekomy, podgłośniowe zapalenie krtani. Pseudokrup objawia się u dziecka dławiącym, szczekającym kaszlem i dusznościami.

Pseudokrup

i

Autor: thinkstockphotos.com Pseudokrup zwykle wywołuje wirus grypy lub odry.

Spis treści:

Pseudokrup: przyczyny

Pseudokrup: objawy

Pseudokrup: atak

Pseudokrup: leczenie

Pseudokrup: postępowanie

 

Pseudokrup: przyczyny

Pseudokrup to powikłaniem infekcji wirusowej. Rozwija się po 4-5 dniach przeziębienia, które nie mija pomimo leczenia. Na pseudokrup narażone są zwłaszcza dzieci z przerostem migdałków i skłonnościami do nawracających infekcji nosa. Choroba częściej atakuje chłopców niż dziewczynki.

Pseudokrup zwykle wywołuje wirus grypy, paragrypy lub odry. Sporadycznie dławiec rzekomy ma podłoże bakteryjne. Towarzyszy mu silny obrzęk strun głosowych i błony śluzowej krtani, a także zwężenie dróg oddechowych.

Choroba dotyka małe dzieci, między 1. a 5. rokiem życia. Dzieje się tak dlatego że ich krtań jest jeszcze bardzo wąska i narażona na zamknięcie. Ryzyko zachorowania na pseudokrup zwiększa również duże zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza dwutlenkiem siarki).

Pseudokrup: objawy

  • nagły atak, zwykle wieczorem lub w nocy, suchego, szczekającego kaszlu,
  • duszności,
  • gorączka,
  • nasilająca się chrypka,
  • świszczący oddech,
  • sine wargi i skóra,
  • pocenie się,
  • szybkie zmęczenie,
  • wciąganie dołka nadmostkowego i przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu.

Czytaj:

Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?

Suchy kaszel w nocy - przyczyny. Jak sobie z nim radzić?

Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający) - objawy, przyczyny, leczenie

Dobrze wiedzieć

Pseudokrup: atak

Kiedy dziecko ma atak dławiącego kaszlu, nie wpadaj w panikę, ponieważ to dodatkowo zwiększy strach dziecka i nasili duszności. Niepokój i płacz sprawiają, że trudności z oddychaniem są coraz większe.

Postaraj się zachować spokój. Możesz usiąść z ciepło ubranym dzieckiem przy otwartym oknie. Chłodne powietrze powinno rozluźnić drogi oddechowe, co pozwoli dziecku na swobodniejsze oddychanie. W przypadku łagodnego ataku wybierz się z dzieckiem do lekarza. Jeśli atak jest bardzo silny koniecznie wezwij Pogotowie Ratunkowe.

 

Pseudokrup: leczenie

Pseudokrup, jak inne postaciezapalenia krtani, zawsze wymaga leczenia pod kierunkiem lekarza, czasem również w szpitalu (gdy rozwinie się zapalenie płuc). Polega ono na zmniejszeniu obrzęku, czasem podaniu środków uspokajających.

Antybiotyki lekarz przepisze tylko wtedy, gdy dławiec rzekomy jest wywołany przez bakterie. Może na to wskazywać ropna, zielonkawa lub żółtawa wydzielina odkrztuszana przez dziecko.

Pseudokrup: postępowanie

Chore dziecko powinno leżeć, dużo pić małymi łykami, jeść lekkostrawne posiłki w małych porcjach. Trzeba zadbać o to, by powietrze w pomieszczeniu było dobrze nawilżone.

Pamiętaj, że w domu, w którym przebywa dziecko, a zwłaszcza niemowlę, panuje zakaz palenia papierosów – zwiększa ono ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli u malca, a jeśli dziecko jest już chore, znacznie pogarsza jego przebieg.

Obejrzyj film: Kaszel u małych dzieci

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie