11 proc. - wydaje się, że to niedużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że rok wcześniej przypadków ludzkiego metapneumowirusa (HMPV) było o 36 proc. mniej - zapala się czerwona lampka. Naukowcy twierdzą, że wirus ten atakuje coraz częściej i jest, niestety, tak samo groźny jak RSV, które w tym roku było przyczyną wielu hospitalizacji wśród dzieci i osób starszych.
Spis treści
Jeden z trójki najgroźniejszych
O ludzkim metapneumowirusie jest głośno od kilku dni po artykule stacji CNN, w którym wypowiedział się ekspert od immunologii pediatrycznej, prof. Dr John V. Williams z Uniwersytetu w Pittsburghu. Jego zdaniem ludzki metapneumowirus to jeden z trzech najgroźniejszych patogenów naszych czasów, obok grypy i RSV, i jest odpowiedzialny za porównywalną liczbę infekcji.
„To wielka trójka wirusów występujących u dzieci i dorosłych, najprawdopodobniej umieszczająca ludzi w szpitalu i powodująca poważne choroby, przetaczająca się przez domy opieki i powodująca, że starsi ludzie ciężko chorują, a nawet umierają”- cytuje eksperta stacja CNN.
Podobnie jak RSV i grypa, ludzki metapneumowirus uważany jest za wirusa sezonowego, atakującego głównie zimą i wiosną.
Nikt o nim nie słyszał
Prof. Williams podkreślił jednocześnie, że to wirus, o którym prawdopodobnie nie słyszał żaden z rodziców. Rzadko który maluch, poza tymi hospitalizowanymi, ma przeprowadzane badania w kierunku tego wirusa, tymczasem statystyki pokazują, że prawdopodobnie infekcję spowodowaną HMPV, ma za sobą większość pięciolatków.
Nie wszystkie, podobnie jak w przypadku grypy czy RSV wymagają leczenia szpitalnego, ale są i takie, które umierają z powodu tego patogenu - Lancet Global Health podaje, że w 2018 r. odpowiadał on za ponad 16 000 zgonów.
Czytaj również: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy
Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?
Objawy i leczenie HPMV
Jak twierdzą lekarze, objawy HMPV przypominają typowe objawy grypy czy innych infekcji układu oddechowego, dlatego są często z nimi mylone. Dzieci z HMPV mają katar, kaszel, wysoką temperaturę, odczuwają ból gardła i mają świszczący oddech. Niekiedy wymagają wspomagania oddechowego w szpitalu.
Nie ma szczepionki, która zapobiegałaby infekcji, ani jednego leku, który by ją skutecznie wyleczył - to sprawia, że wirus jest niebezpieczny, zwłaszcza dla ludzi z niższą odpornością, czyli małych dzieci i osób starszych.