W szkole lub w przedszkolu pojawiły się wszy? Trycholog radzi, jak ustrzec przed nimi dziecko

2024-10-01 15:41

Gdy w szkole lub w przedszkolu pojawia się komunikat dotyczący przypadków wszawicy u dzieci, rodzice natychmiast szukają preparatów na wszy. Trycholog radzi: nie wpadaj w panikę. Oto jak zmniejszysz ryzyko, że twoje dziecko też będzie je miało.

W szkole lub w przedszkolu pojawiły się wszy? Trycholog radzi, jak ustrzec przed nimi dziecko

i

Autor: Instagram/ @towietrycholog & Getty images W szkole lub w przedszkolu pojawiły się wszy? Trycholog radzi, jak ustrzec przed nimi dziecko

Choć wszawica nie wydaje się być szczególnie groźna, zwykle ze wstrętem myślimy o tym, że dziecko może przynieść ją do domu.

Stąd pojawiające się właściwie co roku komunikaty ze szkół i przedszkoli sprawiają, że rodzice wstrzymują oddech. Po powrocie pociechy z placówki dokładnie obszukują głowę dziecka, niektórzy profilaktycznie kupują preparaty, które mają uchronić włosy dziecka przed obecnością wszy.

Warto wiedzieć, że wszy mogą przenosić choroby i choć poważne przypadki zdarzają się rzadko, nie należy tego tematu bagatelizować.

Wszawica, choć wcale nie bierze się z brudu, wciąż jest tematem wstydliwym i ci, którzy mają lub mieli wszy nie lubią się do tego przyznawać. Jedynym sposobem na to, by wszawica nie powracała jest współpraca rodziców i informowanie placówek o tym, że u dziecka pojawiły się wszy. Inaczej będzie się rozprzestrzeniać bez końca.

Hejt w przedszkolu i szkole - Plac Zabaw odc. 1

Chcesz ochronić dziecko przed wszawicą? Te sposoby nie działają

Pamiętaj, że obcięcie dziecku włosów nie jest żadnym sposobem na pozbycie się wszy ani ochronę przed pojawieniem się wszawicy. To mit, w który wierzono, gdy do szkół chodzili nasi rodzice.

Tak samo nie pomoże codzienne mycie włosów, bo wszy nie biorą się z brudu. Owszem, niedostateczna higiena skóry głowy i włosów ułatwia ich namnażanie, dlatego warto myć głowę co 3 dni. Jednak jeśli chcesz zapobiec temu, by dziecko się nimi zaraziło, skorzystaj z rad trychologa.

Pamiętaj, że nie wolno stosować preparatów, które są przeznaczone dla zwierząt - mogą działać toksycznie i podrażnić skórę głowy.

Bezwzględnie nie wolno piętnować osób dotkniętych wszawicą! Wszy mogą pojawić się w każdym środowisku, bez względu na status społeczny czy poziom higieny. Stygmatyzacja prowadzi do braku wymiany informacji i utrudnia walkę z tym problemem

- mówi trycholog kliniczny Olga Poniatowska.

4 sposoby na to by dziecko nie złapało wszy

Trycholog poleca skuteczne sposoby na to, by uchronić dziecko przed obecnością wszy. Oto co warto wcielić w życie i codzienną rutynę, gdy dostaniesz komunikat o pierwszych przypadkach wszawicy w grupie dziecka:

  1. Związuj dziecku włosy. Dobrym wyborem będą gumki do włosów nasączone olejkami eterycznymi, które odstraszają wszy.
  2. Sprawdzaj głowę dziecka regularnie. Najbardziej newralgiczne miejsca to te za uszami, skronie i kark. Zwracaj uwagę nie tylko na dorosłe osobnicy, lecz także na mniej widoczne gnidy.
  3. Ucz dziecko tego, by nie pożyczało innym swojej czapki, szalika ani ozdób do włosów. Nie powinno także wkładać ubrań należących do innych dzieci. To dotyczy też kasków.
  4. Stosuj spray'e zapobiegające wszom. By zapobiec wszawicy warto używać ich codziennie - zwłaszcza, gdy w placówce już pojawiły sie pierwsze przypadki wszawicy.
Sonda
Czy miałaś do czynienia z wszawicą?