Polecany artykuł:
Pod koniec maja zwykle kolejki do pediatrów nie są już tak długie jak na początku wiosny. I choć pogoda przez cały miesiąc przypominała typowo jesienną wygląda na to, że ciepłe dni zostaną z nami dłużej.
Na co chorują teraz dzieci? Wrażliwym we znaki dają się alergie, ale wciąż sporo diagnozuje się infekcji wirusowych. Nie brakuje też bakteryjnych (anginy), jednak częste są również herpanginy, na które antybiotyk nie pomoże.
Częste objawy, z którymi do pediatry zgłaszają się dzieci
Pediatra Łukasz Grzywacz podzielił się z internautami swoim raportem pediatrycznym, w którym opisał pięć naczęstszych chorób i objawów, które obserwował u swoich małych pacjentów w ubieglym tygodniu.
Okazuje się, że tradycyjnie najwięcej było infekcji o podłożu wirusowym. Ich odróżnienie od bakteryjnych jest ważne, bo w przypadku tych drugich stosuje się antybiotykoterapię. Antybiotyków nie należy jednak nadużywać i zawsze trzeba stosować je pod kontrolą lekarza tak dlugo, jak zaleci.
Pediatra zwrócił uwagę głównie na adenowirusy i choć te zazwyczaj (podobnie jak rotawirusy) kojarzymy z objawami ze strony układu pokarmowego (wymiotami i biegunką), mogą objawiać się inaczej. Ostatnio infekcjom wywołanym przez adenowirusy towarzyszyły również:
- kaszel (najpierw suchy, potem mokry),
- zapalenie krtani (szczekający kaszel),
- zabapenie gardła,
- zapalenie spojówek (najpierw jedno oko, potem drugie).
Kaszle: suchy krtaniowy (szczegolnie w nocy łapiący) taki zaciskający, dużo rodziców słyszy świsty. Po kilku dniach przechodzi w mokry, odkrztuśny z dolnych dróg oddechowych, z oskrzeli. Na szczęście w słuchawce słychać wydzielinę, która nie jest tak mocno przyklejona do drzewa oskrzelowego i którą da się wykaszleć
- mówi pediatra Łukasz Grzywacz.
W przypadku mokrego kaszlu trzeba dbać o to, żeby oskrzela były rozkurczone, dziecko było dobrze nawodnione, jednak lekami mukolitycznymi należy wspomagać się tylko w niewielkiej ilości.

Zapalenie spojówek przy adenowirusie
Przy infekcji adenowirusowej może pojawić się także zapalenie spojówek - zazwyczaj zaczyna się od jednego oka, później przenosi na drugie. Lekarz poleca sprawdzać drożność nosa, bo gdy nos jest zatkany, kanalik łzowy nie będzie odprowadzał łez. Te zalegając w oku mogą prowadzić do nadkażenia bakteryjnego.
Pediatra poleca przemywanie oczu rumiankiem i stosowanie preparatów ze świetlikiem. Kiedy włączyć krople z antybiotykiem? Dopiero, gdy pojawi się typowa żółta ropna wydzielina.