Czy 2 listopada jest wolny od szkoły? Rodzice mogą być zaskoczeni

2022-10-25 10:35

1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych. W tym roku dzień ten wypada we wtorek, w związku z czym większość szkół już w poniedziałek ma wolne od zajęć dydaktycznych z uwagi na tzw. dni dyrektorskie. Rodzi się zatem pytanie, czy także 2 listopada jest wolny od szkoły? W końcu wtedy obchodzimy Zaduszki.

Aniołek cmentarny
Autor: Getti Images 2 listopada wolny od zajęć w szkole? Tego dnia przypada ważne święto kościelne

Wszystkich Świętych to święto katolickie, które ustawowo ogłoszono dniem wolnym od pracy i szkoły. 1 listopada wszystkie instytucje, firmy, szkoły, urzędy i sklepy są zamknięte.

Tego dnia zgodnie z tradycją odwiedzamy cmentarze, wspominając najbliższych, którzy odeszli. To czas na refleksję i zadumę nad tym, co było i tym, co przed nami.

Z uwagi na to, że w tym roku 1 listopada wypada we wtorek, większość szkół wybrała poniedziałek jako jeden z przysługujących dni wolnych w ramach tzw. dni dyrektorskich.

2 listopada przypada jednak kolejne ważne święto katolickie – Zaduszki. Wielu rodziców wciąż się zastanawia, czy tego dnia dzieci również nie muszą iść do szkoły. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czytaj także: Kalendarz szkolny - ważne daty i dni wolne od szkoły 2022/2023

Spis treści

  1. Czym są dni dyrektorskie?
  2. Czy 2 listopada jest wolny od szkoły?
Kalendarz szkolny 2022/2023

Czym są dni dyrektorskie?

Tzw. dni dyrektorskie to pula dni wolnych, które dyrektor placówki może dodatkowo wprowadzić w ciągu roku szkolnego.

Ilość takich dni wolnych jest zależna od rodzaju placówki. Dla szkół podstawowych jest to 8 dni w roku szkolnym, a dla liceów ogólnokształcących - 10 dni. Dyrektor rozporządza nimi według własnego uznania, więc w każdej szkole mogą one przypadać w innym terminie.

Przepisy jasno jednak mówią, że dyrektorzy szkół mają obowiązek ogłosić listę dodatkowych dni wolnych do 30 września. Co więcej, muszą zadbać, aby informacja ta dotarła do uczniów, nauczycieli i rodziców.

Rodzice powinni być świadomi, że dni dyrektorskie to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a nie od zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Oznacza to, że dni dyrektorskie nie dotyczą przedszkoli, które funkcjonują przez cały rok szkolny, a w części młodszych klas uczniowie muszą mieć w tym terminie zapewnioną np. opiekę na świetlicy.

Czy 2 listopada jest wolny od szkoły?

Zgodnie z kalendarzem kościelnym 2 listopada przypada Święto Zmarłych, czyli tzw. Zaduszki. Podczas nabożeństw wierni modlą się o dusze w czyśćcu, które muszą odpokutować swe winy. 

Święto Zmarłych przypadające 2 listopada nie jest ustawowo dniem wolnym od szkoły czy pracy, ale część placówek mogła ogłosić ten dzień jako wolny w ramach - ponownie - dni dyrektorskich. Jeśli tak się nie stało, tego dnia placówka pracuje normalnie.

Warto zatem zapoznać się z kalendarzem dni wolnych od nauki obowiązującym w szkole naszych dzieci, który placówka powinna udostępnić rodzicom do końca września.

Warto jednak przypomnieć, że kolejny dłuższy weekend przypada już 11 listopada. W tym roku Narodowe Święto Niepodległości wypada bowiem w piątek.

Czytaj również: Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza