3 sposoby na chorobę lokomocyjną. Dzięki nim opanujesz wymioty

2023-07-13 14:26

Choroba lokomocyjna może znacznie uprzykrzyć każdą wakacyjną podróż. Osłabienie, wymioty, bóle brzucha, płacz dziecka - to tylko niektóre objawy choroby lokomocyjnej u dzieci. Na szczęście jest kilka sposobów, by poprawić samopoczucie w czasie jazdy.

Choroba lokomocyjna u dziecka
Autor: Getty Images Choroba lokomocyjna u dziecka może znacznie osłabić komfort podróży.

Choroba lokomocyjna to częsta przypadłość u dzieci. Szacuje się, że nawet 30 procent społeczeństwa może cierpieć na złe samopoczucie w czasie jazdy samochodem czy autobusem — dotyczy to nie tylko dzieci, ale i dorosłych. I choć z choroby lokomocyjnej najczęściej się wyrasta, a wraz z biegiem lat coraz lepiej znosi jazdę, to złe samopoczucie najczęściej pozostaje. Co zrobić, by poprawić komfort członka rodziny chorującego na kinetozę?

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna spowodowana jest zaburzeniami pracy błędnika. Gdy pojazd, w którym się znajdujemy, zaczyna się przemieszczać, nasze oczy rejestrują zmieniający się za oknem krajobraz, tak jakbyśmy znajdowali się w ruchu. Błędnik jednak jest w stanie spoczynku, a efektem tej rozbieżności są mdłości, zawroty głowy, wymioty.

Choroba lokomocyjna u dziecka

Podróż dziecka z chorobą lokomocyjną

Dzieci, które źle się czują w czasie podróży, wymiotują albo mają zawroty głowy, zwykle z czasem zaczynają bać się podróżowania. To utrudnia komfort całej rodziny, zwłaszcza latem, gdy mamy większą chęć, by robić bliższe i dalsze wycieczki. Pełni współczucia rodzice najczęściej robią wszystko, by maluch lepiej znosił jazdę: włączają klimatyzację, nie dopuszczają do przegrzania auta, wybierają trasy bez dołków czy zakrętów, które mogą nasilać mdłości. Nie zawsze jednak to przynosi efekty, a dziecko męczy się w czasie jazdy.

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Aby poprawić samopoczucie malucha, warto odpowiednio przygotować się do jazdy. Pomocne mogą okazać się poniższe sposoby:

  1. Nie karmić dziecka przed samą podróżą. Lepiej niech się przegłodzi, ewentualnie zje sucharki lub kawałek bułki, by nie mieć w pełni pustego żołądka. Posiłek zjedzony przed wejściem do auta lub autobusu niemal od razu skończy się wymiotami
  2. Przygotować bidon wody z imbirem. Imbir ma działanie łagodzące mdłości i poprawiające samopoczucie. Podobnie działa rumianek, dlatego przed podróżą dobrze jest zaopatrzyć się w butelkę napoju, który może poprawić samopoczucie w czasie jazdy
  3. Nie włączać dziecku w czasie podróży bajek. Wpatrywanie się w ekran nasila mdłości. Podobnie dzieje się w czasie czytania, dlatego starszym dzieciom nie poleca się czytać książek w czasie jazdy

U dzieci, które często wymiotują i boją się podróżować, warto zastosować również leki przeciwwymiotne. Przed ich podaniem należy skonsultować się z pediatrą.

Czytaj: Ta drobna zmiana w aucie pomoże malcowi przetrwać podróż bez choroby lokomocyjnej

Gdzie pojechać na wakacje z rocznym dzieckiem?