Ta drobna zmiana w aucie pomoże malcowi przetrwać podróż bez choroby lokomocyjnej

2022-07-08 14:06

Choroba lokomocyjna u dziecka to zmora rodziców podróżujących z maluchami. Bywa, że nawet krótka przejażdżka to prawdziwe wyzwanie. Niemowlęta zwykle dobrze znoszą podróże, choroba lokomocyjna dokucza częściej starszym dzieciom. Co zrobić, żeby zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Podróż bez nudności - produkty łagodzące chorobę lokomocyjną
Autor: Getty images Produkty łagodzące chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna, czyli mdłości w czasie jazdy samochodem, autokarem czy autobusem - to częsta dolegliwość u małych dzieci. Jeśli mamy przed sobą dłuższą jazdę autem czy innym środkiem lokomocji, powinniśmy zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo i komfort oraz zastosować sposoby na złagodzenie choroby lokomocyjnej u dziecka.

Spis treści

 1. Co wywołuje chorobę lokomocyjną?
 2. Prosta zmiana w aucie, która złagodzi nudności 
 3. Nie obawiaj się jazdy tyłem
 4. Sposoby na chorobę lokomocyjną u dziecka
 5. Jak ograniczyć skutki choroby lokomocyjnej u dziecka

Co wywołuje chorobę lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna, zwana też morską lub kinetozą, to zespół objawów nadpobudliwości błędnika - narządu równowagi. Podczas jazdy samochodem, lotu samolotem lub rejsu statkiem błędnik przesyła do mózgu sygnały, że jesteśmy w ruchu, podczas gdy zmysł dotyku temu zaprzecza.

Przecież siedzimy, więc nasze ciało się nie przemieszcza. Zdezorientowany mózg nie wie, jak sobie z tym poradzić. I rezultaty nie dają na siebie długo czekać. Dziecko ziewa, jest senne, ślini się, skarży się na zawroty i bóle głowy. Zwykle chorobie lokomocyjnej towarzyszą temu nudności, wymioty, uczucie zmęczenia. Czasem występuje zaburzenie koncentracji i koordynacji ruchów, skłonność do omdleń.

Nasilenie dolegliwości i to, w jakich okolicznościach występują (powtarzające się ruchy pojazdu, zmiany szybkości, zapach benzyny), zależy od indywidualnych predyspozycji. U jednych dzieci wymioty wywołuje nawet spokojna jazda po równej drodze, u innych dopiero silne kołysanie samolotu.

Choroba lokomocyjna częściej dotyczy młodszych dzieci, ponieważ system nerwowy kształtuje się do 5. roku życia i w tym czasie błędnik jest wrażliwszy na bodźce. Bardziej narażone są dzieci nerwowe, wrażliwe, które odczuwają napięcie przed podróżą. U nich chorobę może wyzwolić nawet sprzeczka rodziców w czasie jazdy samochodem. Większość dzieci wyrasta z choroby lokomocyjnej - ich organizm przyzwyczaja się do bodźców ją wywołujących, ale nie zawsze.

Czytaj również: Pierwsze wakacje z niemowlakiem: praktyczne rady na wyjazd z małym dzieckiem

Zaplanuj podróż z dzieckiem. Co zabrać na bagaż podręczny dla dziecka do samolotu?

Akcesoria do samochodu dla dzieci: wybieramy najbardziej przydatne

Prosta zmiana w aucie, która złagodzi nudności 

Genialnym i bardzo prostym sposobem na zmniejszenie ryzyka choroby lokomocyjnej u dziecka jest zasłonięcie bocznej szyby (pieluszka, ręcznikiem lub specjalna zasłonką. Dlaczego?

Wyglądanie przez boczną szybę nasila objawy choroby lokomocyjnej już po 30 minutach wyglądania przez nią. Patrząc w bok wydaje się, że domy i drzewa za oknem poruszają się szybciej niż w rzeczywistości czy wtedy gdy patrzysz przez przednią szybę. A im "mkną" szybciej, tym więcej mylnych sygnałów dociera do mózgu, który przecież doskonale wie, że siedzisz nieruchomo. 

Patrzenie na horyzont bardzo pomaga, dlatego sadzaj dzieci tyłem do kierunku jazdy, aby patrzyły przez tylną szybę (podróżowanie tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze). Aby poprawić dziecku widoczność zdejmij zagłówek z siedzenia.

Starsze dziecko, które podróżuje już przodem sadzaj w foteliku na środku, aby widziało drogę na wprost między przednimi siedzeniami. 

Nie obawiaj się jazdy tyłem

Wiele osób zakłada, że ​​choroba samochodowa jest spowodowana jazdą tyłem do kierunku jazdy, ale to nieprawda. Gdyby tak było, zadem dorosły jeżdżący przodem nie cierpiałby na wymioty w samochodzie. 

Choroba lokomocyjna może wystąpić niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku samochodowym przodem do kierunku jazdy, czy tyłem. A ponieważ wiadomo, że jazda tyłem jest bezpieczniejsza, nie ma powodu, aby z niej rezygnować. 

Sposoby na chorobę lokomocyjną u dziecka

Przede wszystkim, nie rób problemu z tego, że dziecku jest niedobrze w samochodzie. Ono i tak przeżywa duży stres. Powiedz mu, że dorośli też mają podobne dolegliwości. Przygotuj się do drogi i do mdłości dziecka, zabierając ze sobą torebki na wymiociny, mokre chusteczki i ubranie na zmianę.

 • W aptekach dostępne są środki zmniejszające pobudliwość błędnika i działające przeciwwymiotnie, np. homeopatyczny (dla dzieci powyżej 6. roku życia), z imbirem czy inne (można stosować u dzieci powyżej 5. roku życia). Niektórym pomaga ssanie cukierków imbirowych.
 • Miej pod ręką olejek z mięty, bazylii lub melisy do wąchania. Nasącz chusteczkę kilkoma kroplami - niech maluch głęboko wdycha zapach.
 • Zastosuj akupresowe opaski uciskowe - praktyka pokazuje, że hamują mdłości wywołane chorobą lokomocyjną.

Jak ograniczyć skutki choroby lokomocyjnej u dziecka

 • Przed podróżą podaj dziecku lekki posiłek, ogranicz picie. W czasie krótkiej jazdy dziecko nie powinno jeść, a pić niewiele. W czasie dłuższej - może zjeść np. bułkę, orzeźwiający owoc, wypić chłodną wodę czy herbatkę. Rezygnujemy ze słodyczy i gazowanych napojów.
 • Dobrze jest robić częste przerwy w podróży, by dziecko mogło zaczerpnąć świeżego powietrza. W czasie jazdy zachęcaj malca do głębokich oddechów.
 • Zadbaj o to, by dziecko siedziało przodem do kierunku jazdy, w pozycji półleżącej, z opartą głową. To zmniejszy dezorientację ruchową.
 • Choroba lokomocyjna pojawi się szybciej, gdy krajobraz przelatuje przed oczami. Dlatego planując podróż z niemowlęciem albo małym dzieckiem, wybierz porę, kiedy ma zwyczaj spać.
 • Jeżeli dziecko ma skłonności do choroby lokomocyjnej, powinno siedzieć w miejscu jak najmniej narażonym na wstrząsy - środek autobusu, w pociągu blisko lokomotywy, w samolocie w okolicy skrzydeł.
 • W razie wymiotów uzupełniaj płyny. Co 15-30 minut podawaj chłodne napoje w małych ilościach. Długotrwałe utrzymywanie się choroby może prowadzić do odwodnienia organizmu, a tym samym do zaburzeń pracy serca. Na odwodnienie szczególnie narażone są małe dzieci, które w takiej sytuacji zwykle odmawiają przyjmowania płynów. A ponieważ dolegliwości trudno pokonać, gdy już się pojawią, lepiej im zapobiec.

Czytaj również: Gdzie nad morze z dzieckiem? Poznaj 9 sprawdzonych miejsc na wakacje nad morzem

10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku - może już w te wakacje?

Choroba lokomocyjna u dziecka
Dobrze wiedzieć

Dobry fotelik zmniejsza objawy choroby lokomocyjnej

Fotelik dla niemowlaka musi mieć miękką wkładkę amortyzującą wstrząsy lub regulowaną głębokość. Dla nieco starszego dziecka powinien pozwalać na odchylanie oparcia. Umożliwia to podróżowanie w pozycji półleżącej, która zmniejsza ryzyko nudności.

Dobrze, jeśli wyposażony jest w ograniczniki zapobiegające bezwładnemu kołysaniu się głowy. Sprawdź, czy ma atest: kółko z literą E i numerem kraju, w którym wydano certyfikat (w Polsce E20), oraz numer homologacji.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza