4 nieoczywiste rzeczy, które musisz zrobić w domu, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Wiedziałaś o tym?

2022-07-14 13:23

Raczkowanie, a później stawanie przy meblach, to dla rodziców pierwsze, duże wyzwanie w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa. Co jest najważniejsze, oprócz pozamykania szafek z detergentami i zabezpieczenia rogów w stołach i stolikach? Numer 4. jest najistotniejszy, choć mało kto o nim pamięta.

raczkowanie i stawanie przy meblach
Autor: Getty Images Jak zabezpieczyć dom, gdy dziecko zaczyna raczkować?

Gdy dziecko, zaczyna sprawnie przemieszczać się po domu, raczkując, a później stawając przy meblach, rodzicom zapala się lampka pod tytułem "bezpieczeństwo". To już standard, że przyczepiamy zabezpieczenia do szafek, naklejamy osłonki na rogi mebli, czy wkładamy zaślepki do kontaktów. Są jednak pewne kwestie, które dla bezpieczeństwa maluszka warto zrobić, a mogłaś o nich nie pomyśleć...

Zobacz też: Jaki chodzik wybrać - chodzik pchacz czy zwykły chodzik?

Spis treści

  1. Firanki i zasłony
  2. Niestabilne elementy, jak kwietniki
  3. Bieżniki i obrusy
  4. Włączone ładowarki
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Firanki i zasłony

Dzieci, które zaczynają stawać przy meblach, nie patrzą po czym się wspinają - zrobią wszystko by ułatwić sobie zadanie. Firanka czy zasłona zwisająca do podłogi, wydaje się jak lina, za którą można pociągnąć i podnieść się na rączkach. Samo zerwanie materiału to niewielki problem.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w nowoczesnym budownictwie, w gipsowych ścianach, karnisze wiszą niekiedy na tzw. "słowo honoru". Przy pociągnięciu mogą się zerwać, a wtedy przestraszyć, czy w najgorszym wypadku, spaść na dziecko. 

Na jakiś czas warto więc jakoś podwiązać firanki lub też po prostu z nich zrezygnować. 

Przeczytaj: Nie porównuj, nie wymuszaj. Dlaczego lepiej pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Niestabilne elementy, jak kwietniki

Stawanie przy stoliku kawowym jest stabilne i bezpieczne. Przy kwietniku - zazwyczaj już nie. Tyle, że maluszek nie bardzo potrafi je odróżnić. Lepiej usunąć takie ozdoby z jego drogi. Nawet jeśli nie przewróci na siebie kwiatka, to nabałagani, a do tego może się przestraszyć. 

Bieżniki i obrusy

Nawet jeśli nie wystają poza blat stołu. Ani się obejrzysz, a dziecko dosięgnie to nich i pociągnie interesujący je materiał. Jeśli coś na nim stoi, istnieje ryzyko, że dziecko to na siebie zrzuci. Warto na jakiś czas zrezygnować z takiego ozdabiania stołu lub zastąpić bieżnik pięknym wazonem z kwiatami, stojącym na środku. 

Dowiedz się: Etapy nauki chodzenia niemowląt: kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Włączone ładowarki

Choć zabezpieczamy kontakty, zatykając je specjalnymi zaślepkami, nie da się ich nie używać, chociażby ładując telefon. Wielu z nas zdarza się, w pośpiechu odłączyć telefon, zostawiając włączony kabel z ładowarką. To jeszcze gorsze niebezpieczeństwo od samego kontaktu. Dzieci lubią wkładać różne przedmioty do buzi, a taka podłączona ładowarka grozi poważnym poparzeniem spowodowanym porażeniem prądem elektrycznym.