Bezpłatne in vitro dla Warszawianek. Prezydent wskazał datę

2023-05-25 13:34

Darmową pomoc od w poczęciu drogą in vitro dla każdej Warszawianki zapowiedział właśnie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. A wszystko w nowo otwartym Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet, który zostanie uruchomiony uruchomiony pod koniec 2023 roku.

kobieta w ciazązy z maskotką trzymaną na brzuchu
Autor: Getty images Bezpłatne in vitro dla Warszawianek. Trzaskowski powiedział, kiedy to nastąpi

Darmowe procedury in vitro dla mieszkanek stolicy oraz wsparcie od "chęci zostania mamą do momentu wyjścia z dzieckiem na rękach ze szpitala" - to jeden ze 100 projektów prezydenta m.st. Warszawy – Rafała Trzaskowskiego.

Kilka dni temu Trzaskowski zapowiedział otwarcie pierwszego publicznego szpitala, w którym warszawianki otrzymają pełną i całkowicie bezpłatną procedurę in vitro! Placówka ma powstać przy ul. Inflanckiej, w ramach Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Darmowe in vitro dla Warszawianek

Warszawski program polityki zdrowotnej oferujący wsparcie dla par dotkniętych niepłodnością działa w stolicy od 2017 roku. Program finansowany jest ze środków miasta i opiera się m.in. na dofinansowywaniu procedur in vitro. Zgodnie z zapowiedzą prezydenta, mieszkanki stolicy otrzymają kolejną pomoc w tym zakresie. 

Rafał Trzaskowski poinformował o planach otwarcia pierwszego w Polsce publicznego szpitala, w którym otrzymać będzie można bezpłatną pomoc w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego. Darmowa procedura in vitro będzie dostępna w ramach działalności Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Jak informuje ratusz, kompleksowe wsparcie w leczeniu niepłodności obejmować będzie darmową diagnostykę i leczenie, badania potrzebne do rozpoczęcia procedury in vitro, prowadzenie ciąży i poród, a także wsparcie psychologiczne.

– Jeszcze w tym roku rozpoczniemy projekt budowy laboratorium na co przeznaczymy 4 miliony złotych oraz rozpoczniemy procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez nasz miejski szpital – powiedział w piątek 19 maja Rafał Trzaskowski.

Czytaj również: Dawcy nasienia: 7 faktów, które warto o nich wiedzieć

Naprotechnologia a in vitro: czym się różnią?

Instytut w prezencie na Dzień Matki

Uruchomienie Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet to jeden ze 100 projektów Trzaskowskiego dla stolicy, dotyczących zarówno projektów zdrowotnych, jak i kulturalnych, komunikacyjnych czy ekologicznych.

Uroczyste otwarcie oddziału in vitro odbędzie się 26 maja, w Dzień Matki. WIZK będzie miejscem, w którym opiekę zdrowotną znajdzie każda Warszawianka, bez względu na wiek. Placówka powstaje na terenie specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego Inflancka oraz Szpitala Bielańskiego.

"W placówce przy ul. Inflanckiej zaplanowano m.in. modernizację sali zabiegowej na potrzeby endoskopii, modernizację holu głównego, poczekalni oraz wejścia głównego wraz z dostosowaniem przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dostosowanie infrastruktury IT oraz modernizację pomieszczeń w obrębie bloku porodowego. Zostanie również zakupiona specjalistyczna aparatura medyczna, w tym aparaty USG oraz aparaty KTG z telemetrią. Planowana data zakończenia inwestycji to III kw. 2023 r." - czytamy na stronie stołecznego ratusza.

Warszawski program in vitro

Program dofinansowania procedur in vitro funkcjonuje w stolicy od kilku lat. Dotąd z pomocy w wysokości do 6 tys. zł mogła skorzystać każda para, zamieszkuje na terenie Warszawy od co najmniej dwóch lat. Program obejmuje maksymalnie trzy próby zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak informuje ratusz, do dziś program in vitro dofinansowany przez miasto zaowocował już  narodzinami ok. 1.8 tys. dzieci.

Gadaj Zdrów, odc. 1 In-vitro