Ciąża to nie choroba? To zdjęcie daje do myślenia

2023-08-30 13:00

Ciąża to stan, w którym organizm kobiety zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej niż wcześniej. Powszechnie jednak uważa się, że ciąża to nie choroba. Ta grafika może jednak pokazać, że to nie jest prawda.

Ciąża to nie choroba
Autor: Babies Daily TV/Facebook Ciąża mocno obciąża organizm kobiety.

Ciąża to dla organizmu ogromne wyzwanie. Zmienia się gospodarka hormonalna, powiększa się objętość macicy, co oddziałuje na funkcjonowanie układu pokarmowego. Serce pracuje szybciej, pompując więcej krwi, układ oddechowy musi pracować wydajniej, by dostarczyć więcej tlenu. Do tego wszystkiego dochodzą zmiany w psychice — kobieta w czasie ciąży może cierpieć na obniżenie nastroju, czuć lęk przed nową sytuacją, bać się, że jej życie będzie wyglądało inaczej niż wcześniej. 

Ciąża a dieta

"Ciąża to nie choroba"

Mimo tak wielu zmian uważa się, że ciąża to nie choroba, a kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna funkcjonować dokładnie tak jak przed zajściem w ciążę. O tym, że tak nie jest, może uświadomić pewna grafika, która krąży w mediach społecznościowych. Jasno pokazuje w jak ogromnym stopniu rozwijający się płód wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Ciąża zmienia wszystko

Na grafice widać, jak wygląda układ rozrodczy i układ pokarmowy kobiety przed ciążą, a jak w sytuacji, w której rozwija się nowe życie. Płód wypełnia całą macicę kobiety, naciskając na inne organy wewnętrzne. Jelita muszą się przemieścić, by znalazło się miejsce dla kilkusetkrotnie powiększonej macicy. Zaczyna ona uciskać na żołądek, co może wywoływać szereg dolegliwości, a także prowadzić do zaparć czy wzdęć. 

Rozwijający się płód wywołuje również nacisk na pęcherz, przez co kobiety spodziewające się dziecka (zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży), muszą częściej odwiedzać toaletę. Nierzadko wstają w nocy do łazienki nawet po kilka razy.

To nie jedyne zmiany zachodzące wewnątrz organizmu kobiety. Mięśnie ulegają rozciągnięciu, rozluźniają się połączenia kostno-stawowe, by kręgosłup mógł sobie poradzić z nowym ciężarem. Noworodek waży średnio około 3 kilogramów, do tego dochodzą płyny ustrojowe, łożysko, dlatego organizm najczęściej musi poradzić sobie z obciążeniem wynoszącym od kilku do kilkunastu kilogramów.

Zachwyceni internauci

Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się zdjęciu widać, jak wiele zmienia się w ciąży w organizmie kobiety. Grafika wywołała zachwyt internautów. Zebrała 3 tysiące komentarzy, w których ludzie zachwycali się nad tym, jak przebiega proces rozwoju nowego życia. Większość komentarzy stanowi krótkie "amen" internautów.

Czytaj: Jak zaakceptować zmiany w wyglądzie zachodzące w ciąży?