Coraz więcej przypadków "pomidorowej gorączki" u dzieci. Co wiemy o tej chorobie?

2022-08-01 13:10

Pomidorowa gorączka, zwana również pomidorową grypą, została zdiagnozowana już u 80 dzieci. Jakie są objawy tej choroby? Czy można jej zapobiec? I czy istnieje ryzyko, że pojawi się także u nas?

Coraz więcej przypadków pomidorowej gorączki u dzieci.
Autor: Getty Images Coraz więcej przypadków "pomidorowej gorączki" u dzieci.

Wszystkie potwierdzone do tej pory przypadki tzw. "pomidorowej gorączki" odnotowano w Indiach. Chorobę zdiagnozowano u 80 dzieci w stanie Kerala w południowo-zachodniej części Indii. Nie jest jednak wykluczone, że przypadków jest znacznie więcej.

W ostatnich latach nauczyliśmy się, że chorób w innych krajach nie należy bagatelizować. Nigdy nie wiemy, jak schorzenia będą się rozprzestrzeniać. Pomidorowa gorączka na razie występuje jedynie w Indiach. Nie można jednak mieć pewności, że tak już zostanie. Dlatego warto już teraz dowiedzieć się czegoś o tej zakaźnej chorobie, która atakuje małe dzieci.

Na szczęście pomidorowa gorączka nie jest śmiertelna, ale leczenie jej bywa długotrwałe. Jakie są objawy pomidorowej gorączki? Czy da się rozróżnić tę chorobę od innej infekcji wirusowej? Co powinno nas zaniepokoić? Czy chorobie można zapobiec?

Czytaj również: Choroby wieku przedszkolnego - to dziecko może przynieść do domu

Spis treści

 1. Skąd nazwa "pomidorowa gorączka"?
 2. Kto najczęściej choruje na pomidorową gorączkę?
 3. Objawy pomidorowej gorączki
 4. Jak wygląda leczenie pomidorowej gorączki?
 5. Czy chorobie można zapobiec?
Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Skąd nazwa "pomidorowa gorączka"?

Pomidorowa gorączka jest dość charakterystyczną chorobą zakaźną. Na ciele pojawiają się pęcherze i czerwone wykwity, czemu zawdzięcza swoją nazwę.

W pierwszym okresie pomidorowa gorączka niczym nie różni się od grypy lub przeziębienia. To, co najbardziej niepokoi rodziców, to pojawiająca się na całym ciele wysypka.

Co istotny, na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonej informacji, jaki patogen prowadzi do zmian skórnych. Pojawiają się jedynie przypuszczenia, że są one związane z powikłaniem po gorączce denga lub chikungunya, roznoszonych przez komary.

Kto najczęściej choruje na pomidorową gorączkę?

Pomidorowa gorączka została zdiagnozowana u dzieci poniżej piątego roku życia. Na szczęście przebieg choroby jest dość łagodny, choć objawy z czasem się nasilają.

Najczęściej choroba ustępuje po około 10 dniach.

Żadne dziecko do tej pory nie wymagało hospitalizacji.

Objawy pomidorowej gorączki

Do najczęstszych objawów pomidorowej gorączki zaliczamy:

 • wysypkę w postaci pęcherzy lub czerwonych wykwitów na stopach, pośladkach, nogach, dłoniach i ramionach,
 • wysoką gorączkę,
 • swędzenie i podrażnienie skóry,
 • wrzody w jamie ustnej,
 • zmiany koloru skóry na wewnętrznej części dłoni i stopach,
 • kaszel,
 • katar.

Pomidorowa gorączka może również objawiać się wymiotami, biegunką i nudnościami, co prowadzi do odwodnienia.

Dziecko może być osłabione i zmęczone. Skarżyć się na bóle mięśni i ból głowy.

Jak wygląda leczenie pomidorowej gorączki?

Kiedy dziecko zachoruje na pomidorową gorączkę, warto je odizolować na czas gojenia pęcherzy. Istotne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek.

Zaleca się płukanie owrzodzeń w jamie ustnej solą fizjologiczną. Należy również pamiętać, aby nie drapać miejsc, w których pojawiły się zaczerwienienia na skórze. W przypadku małych dzieci może to być trudne, ale jest to ważne, aby nie doszło do zakażenia.

Czy chorobie można zapobiec?

Jak w przypadku każdej choroby wirusowej, chcąc zapobiec zakażeniu, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk to jednak nie wszystko. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie ciała i zdrowa dieta, która wspiera nasz układ odpornościowy.

Warto także unikać dużych skupisk ludzi i utrzymać, jakże znany, dystans społeczny.

Czytaj również: Od zadrapania, kurzajki aż do sepsy. Mama ostrzega: nigdy nie lekceważ czerwonej linii

Nasi Partnerzy polecają