Czy szkoły w Polsce znów będą zamknięte?

2020-10-08 11:25

W mediach pojawiła się informacja, że od 20 października szkoły przechodzą na tryb pracy zdalnej. Ministerstwo dementuje te informacje. Czy jednak wzrost zachorowań, nie wymusi na ministerstwie zamknięcia placówek?

Czy szkoły w Polsce znów będą zamknięte?
Autor: Getty images

Informacje o zamknięciu szkół 20 października są nieprawdziwe - tak twierdzi ministerstwo edukacji i dementuje pojawiające się w mediach pogłoski na temat powrotu do nauki zdalnej.

Jak podaje resort, w pierwszym tygodniu października w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48 tys. przedszkoli szkół, czyli 98,75 proc. wszystkich placówek w kraju.

Wzrost zachorowań w październiku

Tymczasem 8 października przyniósł  kolejny wzrost zachorowań i kolejny rekord. W czwartek odnotowano ponad 4200 nowych przypadków COVID-19. Takie liczby nie wróżą niczego dobrego - być może zamknięcie szkół w niektórych regionach Polski, np. w strefach czerwonych, stanie się jednak koniecznością. 

Mówił o tym wczoraj prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który stwierdził, że dla dobra dzieci, dla ich rozwoju, warto podjąć ryzyko zamykania szkół z powodu pandemii. Obecnie w Poznaniu i w powiecie poznańskim jest 10 placówek oświatowych, w których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Poznań rozważa naukę zdalną

W środę poinformowano też o 245 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce – to najwyższa liczba od potwierdzenia pierwszego przypadku w województwie.

"To, że pójście dzieci do szkół, to, że te kontakty młodzieży w szkołach zwiększają ryzyko wzrostu liczby osób zakażonych, to wiedzą i eksperci i my, i właściwie wszyscy. Natomiast izolowanie dzieci, trzymanie ich w domach ma również szereg innych skutków dla rozwoju naszych dzieci" – podkreślił Jaśkowiak, cytowany przez PAP. - "Nie da się w sposób zdalny, w taki sam sposób prowadzić lekcje i dać tę jakość nauczania, która jest możliwa, gdy jest kontakt i bezpośrednie lekcje".

Na czasowe zamknięcie wybranych szkół zdecydowała się już Hiszpania, gdzie 100 tys. uczniów nie chodzi do szkoły z powodu kwarantanny lub zakażenia koronawirusem. Najwięcej szkół objętych przymusową izolacją znajduje się na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu oraz w Katalonii.

Czytaj: Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?

Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli. Czy mogą wrócić do szkół we wrześniu?