Czy to kryzys męskiej płodności? Liczba plemników u mężczyzn spada w zastraszającym tempie

2022-11-17 11:32

W przeciągu ostatnich 45 lat liczba plemników u mężczyzn spadła o 60% - alarmują naukowcy. Na całym świecie debata na tema niepłodności koncentruje się na kobietach. Nowe badanie potwierdzają jednak, że najwyższy czas skupić się na męskiej płodności. Statystyczna liczba plemników w ciągu ostatnich 50 lat spadła bowiem o ponad połowę.

mężczyzna patrzący surowo
Autor: Getty Images W przeciągu ostatnich 45 lat liczba plemników u mężczyzn spadła o 60%.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction Update, sugeruje, że średnie stężenie plemników u mężczyzn spadło o 51,6% w latach 1973-2018. W tym samym okresie ich łączna liczba zmalała aż o 62,3%.

Dane są tym bardziej alarmujące, że ten spadek znacznie przyspiesza. Od 1972 do 2000 roku stężenie plemników spadało o około 1,2% rocznie; a od 2000 r. spadek  ten wynosił 2,64% na rok. To wyjątkowo alarmujące dane w temacie męskiej płodności

Sprawdź też: Test płodności dla mężczyzn. Jak sprawdzić płodność mężczyzny?

Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności

Dowiedz się: Fakty i mity na temat niepłodności męskiej

Czeka nas nieodwracalny kryzys płodności?

Dane, które przytacza pismo, pochodzą z całego świata i setek recenzowanych badań. Ich wysoka wiarygodność tym bardziej wzbudza niepokój:

Myślę, że to kolejny sygnał, że coś jest nie tak w skali globalnej i że musimy coś z tym zrobić – powiedział dla The Guardian prof. Hagai Levine, który zapoczątkował badania na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Myślę, że to kryzys, z którym powinniśmy lepiej sobie radzić teraz, zanim osiągnie punkt krytyczny, który może nie być odwracalny.

Wraz z płodnością ucierpieć może też gospodarka

Jak zaznaczają naukowcy, te badania należy odczytywać nie tylko, jako alarm dla światowej płodności, ale także dla ekonomii.

Te problemy nie dotyczą tylko par starających się o dziecko – powiedział w The Guardian profesor Richard Sharpe, ekspert w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn na Uniwersytecie w Edynburgu. Stanowią również ogromny problem dla społeczeństwa w ciągu najbliższych 50 lat, ponieważ coraz mniej młodych ludzi będzie pracować i wspierać rosnącą liczbę starszych ludzi.

Skąd taki spadek ilości plemników?

Co obniża męską płodność? W komentarzach do badania eksperci zaznaczają, że liczba plemników u dorosłych mężczyzn może spadać z różnych typowych powodów, takich jak narażenia na pestycydy i inne toksyny. Ich ilość spada też przy wysokim poziomie stresu. Co więcej, istotne znaczenie ma wiek, a przy ogólnoświatowej tendencji odkładania posiadania dzieci na później, w momencie starań, mężczyzna może być już po okresie, w którym jego płodność była na najwyższym poziomie.

Przeczytaj: Jak zwiększyć płodności mężczyzny? Oto sposoby, które mogą pomóc 

Źródło:

The Guardian,

scarymommy.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza