Czy twoja porodówka działa? Zobacz listę zamkniętych ostatnio oddziałów

2019-11-07 13:51

Kilka dni temu Polskę obiegła wiadomość o zamykaniu oddziałów położniczych. Powodem są braki kadrowe, z którymi polska służba zdrowia zmaga się od kilku lat. UWAGA! W listopadzie problemy z przyjęciem na porodówkę mogą mieć mieszkanki Mrągowa, Kostrzyna, Skwierzyna i Wschowej, Kamienia Pomorskiego i Zakopanego.

zamknięte porodówki
Autor: Getty images

Jak podała kilka dni temu Gazeta Prawna, w całym kraju zamknięto 24 oddziały położnicze. Chociaż dane te dotyczą dwóch ostatnich lat, to jednak sytuacje takie miały miejsce także w ciągu ostatnich kilku tygodni.

W październiku zawieszono działalność oddziałów położniczych w Mrągowie i Zakopanem. Do dziś nie pracują porodówki w Kostrzynie, Skwierzynie i Wschowej, zamknięte latem oraz w Kamieniu Pomorskim, gdzie oddział zlikwidowano na początku 2019 roku. Pełne obaw były też ciężarne z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic, na szczęście dziś wiadomo już, że mogą spać spokojnie. Wprawdzie Oddział w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w zamknięto 30 września, jednak identyczny otwarto następnego dnia w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika.

Czytaj: Gdzie rodzić w Warszawie? Szpitale położnicze w stolicy

Jak oficjalnie informują dyrekcji szpitali, placówki od wielu miesięcy borykają się z brakami kadrowymi. Nie ma wystarczającej liczby lekarzy, pielęgniarek i położnych. Z tego właśnie oddziały zamykają się lub zawieszają działalność na jakiś czas.

Aby uniknąć stresujących sytuacji, warto w ostatnich dniach przed planowanym terminem porodu zadzwonić do wybranej placówki i upewnić się, czy działa i przyjmuje rodzące pacjentki.

Czytaj: PORODÓWKA: formalności na izbie przyjęć. Zobacz, co załatwić przed porodem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza