Czy w tym roku szkolnym grozi nam nauka zdalna? Nauczyciele mówią, kiedy będzie można zamknąć szkoły

2022-09-16 9:26

Rodzice wracają z pierwszych zebrań w szkole przerażeni: nauczyciele uprzedzają, że istnieje możliwość wprowadzenia nauki zdalnej i to wcale nie z powodu pandemii. Kiedy i dlaczego szkoły mogą zostać zamknięte?

pusta klasa szkolna
Autor: Getty images Czy w tym roku szkolnym grozi nam nauka zdalna? Nauczyciele sugerują, co może być powodem zamknięcia szkół?

"Nauczycielka na zebraniu wspomniała, że dyrekcja szkoły może odwołać lekcje w szkole i zorganizować naukę zdalną" - opowiada jedna z mam. Dlaczego? Wszystko z powodu ustawy, która zezwala dyrektorom na podjęcie takiej decyzji. Sprawdziliśmy, co może być jej powodem i czy rzeczywiście nauka zdalna może wrócić w tym roku szkolnym?

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!

Rozporządzenie MEiN zezwala na naukę zdalną, gdy...

Juz w lipcu do mediów trafił tekst rozporządzenia "w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość". Pisaliśmy wtedy o tym, że zdaniem MEN-u niezbędne było uregulowanie zasad zdalnego nauczani na wypadek, gdyby - podobnie jak w ubiegłych latach - zaszła konieczność zamknięcia szkół. 

No właśnie na wypadek - co może być takim wypadkiem, który spowoduje przejście szkół na naukę zdalną? Jak czytamy na www.gov.pl, zajęcia w szkołach i przedszkolach mogą zostać zawieszone z powodu:   

  1. zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  2. temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  3. zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  4. nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3.

Nie tylko pandemia, ale i niska temperatura

Jesienią i zimą może zwiększyć sie liczba zachorowań na koronawirusa, ale to nie pandemia jest powodem dla którego może wrócić nauka zdalna. To punkt drugi znajdujący się w prawie oświatowym i cytowany na stronie MEiN-u jest obecnie szeroko komentowany przez rodziców i nauczycieli.

Wszystko za sprawą problemów z gazem i elektrycznością, które mogą pojawić się już wkrótce. Wojna w Ukrainie wywołała zamęt na rynkach paliw i spowodowała znaczny wzrost ich cen.

Jak podaje PAP, z tego powody wiele krajów wprowadza ograniczenia mające na celu oszczędzanie energii. W Niemczech od 1 września do 28 lutego przyszłego roku wprowadzają zakaz oświetlania pomników i billboardów, a także ograniczenie temperatury ogrzewania w zakładach pracy. We Francji ograniczenia dla oświetlenia i ogrzewania dotyczą supermarketów, Włochy ustawowo skracają długość sezonu grzewczego.

Czytaj również: Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022- czy przysługuje w czasie nauki zdalnej?

Co zrobić, żeby dziecko przeszło na edukację domową? Poradnik krok po kroku

Sygnał dla dyrekcji - nauka zdalna jest możliwa

Podobne zarządzenia w Polsce jeszcze nie zostały wprowadzone, jednak dla wielu dyrektorów szkół informacja, która pojawiła się na stronie MEiN, jest jasnym sygnałem do działania. Jeśli szkoły będą musiały zrezygnować z palenia w piecach ze względu na koszty lub jeśli zbraknie ciepła w kaloryferach z powodu braku paliwa, spadnie temperatura w klasach, możliwe więc będzie wprowadzenie nauki zdalnej.