MEN o nowym roku szkolnym: inne przedmioty i możliwa nauka zdalna także w przedszkolach

2022-07-26 11:29

W nowym roku szkolny uczniów czeka wiele zmian. Ale nie tylko uczniów, którzy na planie lekcji zobaczą nowe przedmioty. Także przedszkolaki muszą szykować się na ewentualne "rewolucje". MEN chce być przygotowany na awaryjne sytuacje i opiniuje właśnie projekt rozporządzenia o nauce zdalnej.

MEN o nowym roku szkolnym
Autor: Getty images Inne przedmioty i możliwe zajęcia zdalne także w przedszkolach

Nowy rok szkolny będzie obfitował w wiele zmian. O większości z nich wiemy już od dawna. W planie lekcji szkoły liceum ogólnokształcącym i technikum pojawią się dwa nowe przedmioty: Historia i teraźniejszość oraz Przysposobienie obronne, którego elementy mają być wprowadzane już nawet w 8 klasie.

Zamiany dotyczyć mogą również sposobu nauczania, który (z uwagi na istniejące nadal zagrożenie COVID), może zamienić się czasowo ze stacjonarnego na zdalny. 

Debiut HiT-u oraz powrót przysposobienie obronnego

- Chcemy dotrzeć do wszystkich z informacjami, prawdą, na temat tego, co działo się od drugiej wojny światowej do początku XXI wieku, bo znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości - mówił o programie HIT w wywiadzie minister edukacji Przemysław Czarnek.

Nie znane są jeszcze szczegóły dotyczące przysposobienia obronnego, wiadomo jedynie, że ma przygotować młodzież do świadomego wykorzystywaniem broni i nauczyć odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi i innymi kryzysowymi sytuacjami.

„Przedmiot >>edukacja dla bezpieczeństwa<< zawiera elementy niezbędne dla budowania sprawności obronnych społeczeństwa. Gdy powstawał jego program, najważniejszym zagrożeniem był terroryzm. Podczas wojny Putina podstawy programowe trzeba dostosować do nowych realiów” – napisał w mediach społecznościowych Radosław Brzózka pełnomocnik ministra ds. strategii edukacji.

Czytaj również: Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?

Początek roku szkolnego 2022/2023 - kiedy wypada rozpoczęcie roku?

Kalendarz szkolny 2022/2023

Musimy być gotowi na naukę zdalną

MEN opiniuje właśnie projekt rozporządzenia w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ja czytamy: "Rozporządzenie określa szczegółowe warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, w przypadku zawieszenia zajęć (...)".

Co to oznacza dla dzieci i młodzieży? W przypadku kolejnych fali pandemii, ale również innych niespodziewanych zdarzeń, nauka w szkołach i zajęcia w przedszkolach mogą zostać zawieszone, co oznacza powrót nauki zdalnej.

Zdaniem MEN-u rozporządzenie ureguluje zasady zdalnego nauczania i wprowadzi m.in. obowiązek organizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. To ważne, bo ostatnie doświadczenia pokazują, że wiele placówek nie prowadziła zdalnych zajęć lub prowadziła je w formie niewystarczającej. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza