Dlaczego pępek w ciąży zmienia swój wygląd? I czy powinno cię to niepokoić?

2022-08-22 12:56

Okrągły, podłużny, zagłębiony... Ale i tak w czasie ciąży wygląd każdego pępka się zmienia. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego różni ludzie mają inne kształty pępków? Oto cała prawda o tej wyjątkowej pamiątce po pępowinie.

Okrągły, podłużny, zagłębiony... Ale i tak w czasie ciąży jego wygląd zmienia się całkowicie.
Autor: Getty images Dlaczego w czasie ciąży wygląd pępka się zmienia

Pępek to pozostałość po pępowinie. W czasie porodu położna odcina sznur, który przez 9 miesięcy łączył maleństwo z mamą i zaciska go specjalną klamrą. Po kilku dniach kikut pępowiny wysycha i odpada, a w po środku brzucha pozostaje po nim ślad w postaci pępka.

Tyle suchej teorii. Ciekawsze jest to, że każdy pępek jest inny i nie tylko dlatego, że inaczej się zagoił. Geny, które są wyjątkową tajemnicą sprawiają, że wygląd pępków się rożni - niektórzy z nas mają pępek wypukły, inni wklęsły, jeszcze inni [- podłużny lub okrągły.  

Ale bez względu na to, jaki masz kształt pępka, jedno jest pewne - w ciąży zmieni się on całkowicie. 

Spis treści

  1. Rodzaje pępka - nie wszystkie są takie same
  2. Dlaczego w ciąży pępek zmienia się?
  3. Czy wygląd pępka można poprawić?  
Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu

Rodzaje pępka - nie wszystkie są takie same

Najczęściej pępki dzieli się na wypukłe i wklęsłe. Istnieje jednak wiele różnych odmian pępka, które wykraczają poza ten prosty podział. 

  • Wklęsły - to rodzaj pępka, który ma większość ludzi. Zazwyczaj tak właśnie wygląda prawidłowo zagojony koniec pępowiny. Kikut wsuwa się do dołka i jest prawie niewidoczny. Wklęsły pępek może mieć kształt poziomy (przypomina literę T) lub pionowy (statystycznie występujący częściej). 
  • Wypukły. Wystające pępki są spotykane u ok. 10 procent ludzi. Pępek jest wypukły, gdy kikut pępowiny był dość duży, ale również wtedy, gdy w czasie gojenia doszło do jakiś stanów zapalnych i powikłań. Często wypukły pępek jest śladem po przepuklinie pępkowej - mięśnie wokół pępka nie rosną wówczas prawidłowo i wypychają pępek. 
  • Zdarzają się też idealnie okrągłe pępki - zarówno wklęsłe, jak i wypukłe.    

Warto wiedzieć, że na rozmiar pępka nie wpływa waga ani wzrost człowieka, jego wygląd nie jest też uzależniony od sposoby przecięcia pępowiny czy pielęgnacji. 

Czytaj równieżJak naprawdę wygląda pępowina? Zobacz film i poznaj 8 niezwykłych faktów

Zwykły wystający pępuszek, czy już przepuklina lub infekcja? Położna pokazuje różnicę [WIDEO]

Dlaczego w ciąży pępek zmienia się?

Bez względu na rodzaj, kształt czy rozmiar pępka jedno jest pewne - w czasie ciąży zmieni się on całkowicie. Najczęściej zostaje on wypchnięty do przodu i staje się mniej lub bardziej wypukły. Rosnąca macica uciska na pępek od wewnątrz i wypycha, ale zwykle po urodzeniu dziecka pępek wraca do pierwotnego kształtu.

Choć nie zawsze tak sie dzieje. Niektóre kobiety zauważają zmianę wyglądu pępka po porodzie, a badanie z 2010 roku to potwierdza - u niektórych pań staje się on krótszy lub mniej pionowy.

Czy wygląd pępka można poprawić?  

Niektórzy ludzie decydują się na operację pępka, aby zmienić jego wygląd. Istnieje taka możliwość ponieważ chirurgia plastyczna pozwala w tej chwili zmienić właściwie każdą część ciała. Operacja w znieczuleniu miejscowym polega na stworzeniu nowego pępka: lekarz nacina skórę, usuwa nadmiar skóry i nadaje pępkowi nowy kształt kształt. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza