Dzieci z Przeworska stworzyły lokalny biznes. Chcą wyjechać na wakacje i pomagać zwierzętom

2023-08-03 15:44

W wakacje większość dzieci odpoczywa od wszelkich obowiązków. Są też takie, które mimo wolnego muszą pomagać rodzicom, jak te wychowujące się na gospodarstwach, które w okresie letnim biorą aktywny udział w żniwach. Są jednak dzieci, które wolne od szkoły wykorzystują, by zarobić pieniądze i spełniać marzenia. Tak robi właśnie grupa przyjaciół z Przeworska.

Dzieci sprzedają lemoniadę, by wyjechać na wakacje.
Autor: Getty Images Dzieci sprzedają lemoniadę, by wyjechać na wakacje.

12-letnia Emilka, 11-letnia Roksi, 11-letnia Emilka i 9-letni Antek. To grupa przyjaciół, która doskonale wprowadza w życie modne dziś hasło - "marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia". Dzieci z Przeworska chcą wyjechać wspólnie na zagraniczne wakacje, więc wymyśliły lokalny biznes. Sprzedają pyszną domową lemoniadę. 

Przeczytaj też: Początek roku szkolnego 2023/2024 - kiedy wypada rozpoczęcie roku?

Dzieci w Przeworsku sprzedają lemoniadę, żeby spełnić marzenia

Sprawdź: Ile wolnego będzie w przyszłym roku szkolnym? Jest szansa na kilka długich weekendów

"Chcemy pojechać na wakacje gdzieś daleko"

Stoisko z lemoniadą jest otwarte od poniedziałku 31 lipca na ul. Pod Chałupkami 4 w Przeworsku. Czwórce przyjaciół towarzyszy pies Reksio. Jego udział w sprzedaży też ma mieć wpływ na to, na co przeznaczone zostaną pieniądze, które zarobią.

- Chcemy pojechać na wakacje gdzieś daleko, może Chorwacja, albo Hiszpania - mówiła Roksi dziennikarzom Super Expressu. - Jeśli uzbieramy na wycieczkę i nam zostanie, to na pewno wspomożemy jakieś schronisko dla zwierząt, bo zwierzaki same nigdy nie poproszą o nic, a my tu ciągle siedzimy z pieskiem, albo Reksiem, albo jakimś od sąsiada i uważamy, że im też trzeba pomóc. Wycieczka i jakaś mała pomoc innym to nasz cel - zapewniają przedsiębiorczy przyjaciele. 

Jak opowiada jedna z mam przyjaciół, dzieci planowały sprzedawać lemoniadę już od początku wakacji. Same robiły lód do lemoniady i opracowywały baner, który podaje nawet cenne informacje o składzie ich produktu. 

Dzieci proponują rozsądną cenę 2 zł za lemoniadę bez lodu i dodatkowych 50 groszy za chłodzący dodatek. 

Dzieci uczą się w ten sposób odpowiedzialności

To piękna inicjatywa, która wzrusza większość dorosłych. Budzi też podziw w świecie, w którym wiele dzieci ma wszystko na zawołanie. Jak twierdzą eksperci, jeśli dziecko wciąż ma czas na zabawę i beztroskę, to wakacyjna praca może przynieść wiele korzyści.

- O ile praca nie ingeruje w dziecięce potrzeby, jest w granicach rozsądku i nie pochłania całego czasu, który dziecko powinno poświęcić też na inne kwestie, jest dobra bo uczy odpowiedzialności - komentuje dla nas lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychiatrii dzieci i młodzieży, Paula Świderska-Kolad.

Przeczytaj też: Zdjęcie pracującego chłopca zachwyca internautów: "Osiągnie w życiu sukces!". Mają rację?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza