Jak rozpoznać temperamet niemowlaka? Pediatrzy podpowiadają, czego oczekiwać po konkretnych typach maluszków

2022-09-19 11:58

Każde dziecko jest inne, ma własne upodobania i sposób bycia. Są jednak pewne powtarzalności, przez które określamy dzieci jako "pogodne śmieszki", "nieśmiałych wstydziochów", a inne czasami w zmęczeniu, lub gorzkich żartach, jako "małych terrorystów". Nie są to jednak zwyczajne łatki i szufladkowanie. Dzieci rzeczywiście mają swoje temperamenty. Jak je rozróżnić, by dawać im to, czego potrzebują?

niemowlę z zabawną miną
Autor: Getty Images Jaki temperament ma twój niemowlak?

Temperament jest czymś, z czym się rodzimy. Chociaż prawdą jest, że często przechodzi on z rodzica na dziecko, z pewnością nie jest to zasadą. Tak więc podczas gdy wielu wrażliwych rodziców ma wrażliwe dzieci, czasami może się zdarzyć, że twoje dziecko jest całkowitym przeciwieństwem ciebie!

Tysiąc lat temu ludzie wierzyli, że temperament dziecka jest wynikiem rodzaju wypitego mleka. Dlatego starożytni eksperci ostrzegali, aby nigdy nie karmić niemowląt mlekiem osła! Prawda jest taka, że ​​każde dziecko ma własną, wyjątkową osobowość. Częścią tej osobowości jest ich wrodzony temperament, czyli styl interakcji ze światem.

A ten może, zwłaszcza w początkowych etapach dzieciństwa, znacznie wpływać na funkcjonowanie całej rodziny. Warto więc poznać, jaki temperament ma nasze niemowlę, by móc w tym okresie harmonijnie z nim współgrać.

Zobacz też: Nie wydaje ci się, to fakt - bobasy też miewają histerie. Skąd się biorą napady złości u niemowląt?

Jak sobie radzić z High Need Baby?

Podobno około 40 procent dzieci ma zmienny charakter i nie da się ich przypisać do konkretnego rodzaju temperamentu. Reszta jednak, a więc zdecydowana większość, ma swój "styl" bycia, który dość łatwo rozpoznać. Jak to zrobić? Wystarczy zaobserwować sposób, w jaki otoczenie wpływa na dziecko i rodzaj jego reakcji. 

To dosyć ważna informacja, bo z tą wiedzą łatwiej będzie nam dopasować styl rodzicielstwa i spędzić pierwsze miesiące życia z niemowlakiem w harmonii i spokoju. O typach temperamentów mówiło już wielu ekspertów. My przyglądamy się teoriom przytaczanym przez ulubionego pediatrę Amerykanów - dr. Harvey`a Karpa, autora książki "Najszczęśliwsze dziecko w okolicy" i "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy".

Przeczytaj też: Maluch ma "humorki" i zapowiada się "przekichany" dzień? Oto 9 sposobów, by odmienić jego nastrój

Łatwy temperament dziecka

To dobra wiadomość dla rodziców: większość dzieci ma łagodny temperament i dobre zdolności do samouspokajania się! Takich maluszków jest aż 40%.

Dziecko z łatwym, łagodnym temperamentem, zazwyczaj jest spokojne, reaguje uśmiechem na codzienne zamieszanie, głośne dźwięki. Jeśli odczuwa zmęczenie i głód prędzej kwili i jest markotne, niż zaczyna głośno płakać.

Dowiedz się: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Niemowlęta o takim usposobieniu są cierpliwe, a ewentualna frustracja zajmuje im bardzo dużo czasu. Z takimi dziećmi można chodzić na spotkania towarzyskie, a one będą spały mimo hałasów. Nie trzeba chodzić na paluszkach, gdy zasypiają, bo nawet wybudzone, szybko ponownie zasną samodzielnie.

Są też niezwykle pogodne, uśmiechają się do wszystkich. Śmiało można powiedzieć, że to dzieci "bezobsługowe", które z łatwością dostosowują się do stylu życia rodziców. 

Wymagający temperament dziecka

Te małe dzieci od samego początku mają mocną osobowość. Bywają bardzo wrażliwe na hałasy, jasne światło, czy zmianę otoczenia, ale to zależy od ich indywidualnych upodobań. Łatwo je rozpoznać. Kiedy coś je męczy, płaczą bardzo intensywnie i głośno, a później dość długo się wyciszają. Reagują w dramatyczny sposób na bodźce, na które inne dzieci nie zwróciłyby uwagi.

Przeczytaj: W te 5 mitów o niemowlętach większość z nas ślepo wierzy. Nauka ich nie potwierdza...

Takie dzieci bardzo łatwo przestymulować, warto więc dbać, by w początkowych miesiącach życia wasz harmonogram dnia był w miarę spokojny i powtarzalny. Te maluszki uwielbiają rytuały. Znacznie pomaga im też stworzenie podobnego środowiska do tego, które miały w łonie matki. Lubią uspakajające szumy, chustonoszenie i bezustanną bliskość.  

Wrażliwy temperament dziecka

Wrażliwe niemowlęta są bardzo drażliwe. Takie dzieci często mają zamknięte oczy, gdy są nadmiernie stymulowane, wykrzywiają buzię, płaczą rozpaczliwie, jakby coś im dolegało. Nie jest jednak tak, że lubią ciszę i spokój. Drażliwe dziecko interesuje się światem, po prostu nie zawsze może sobie z tym poradzić. Czasami nawet chce za wiele wrażeń, a potem samo nie może sobie z nimi poradzić. 

Wrażliwe noworodki czują wszystko intensywniej np. gdy uprałaś ubranko w płynie o innym zapachu, albo gdy zjadłaś coś, co wpłynęło na smak twojego mleka. Wrażliwe niemowlęta mają też "humorki". Potrafią się odwracać, gdy akurat mają ochotę na trochę samotności, a innym razem będą się wpatrywać w twoją twarz jak w objawienie.

Wrażliwe dzieci są ciężkie w "obsłudze", bo do końca nigdy nie wiadomo, na co będą miały nastrój. Gdy jednak coś im się nie spodoba, szybko się zorientujesz - mają duże trudności z samouspokajaniem się, gdy zaczynają płakać.

Sprawdź: Dziecięce histerie przed snem to u was norma? Oto 5 możliwych przyczyn i gotowe rozwiązania

Wybuchowy temperament dziecka

Taki temperament ma około 10% małych dzieci. Każda niedogodność jest dla nich jak poważna katastrofa. Bardzo łatwo się frustrują, do tego mają nieregularny rytm dnia. Możesz się martwić, że coś jest nie tak z twoim dzieckiem, ponieważ nie tylko płacze, ale wręcz lamentuje. Bycie mamą wybuchowego dziecka może być wyzwaniem. Czasami będzie ci się wydawać, że twoje dziecko cię nie lubi. Ale tak nie jest. 

Dzieciom z takim temperamentem bardzo ciężko jest się uspokoić, nawet jeśli dostaną to, czego akurat potrzebują. Kluczem do odpowiedniego podejścia do nich jest dłuższa próba, przy każdym sposobie odnalezienia podłoża ich płaczu. Inne dzieci, jeśli potrzebują bliskości, uspokoją się zaraz po wzięciu ich na ręce, albo będąc głodne, po przystawieniu do piersi. 

Zobacz też: Kolejna godzina marudzenia? Dlaczego niemowlę ciągle płacze i stęka?

Maluszki z wybuchowym temperamentem muszą przez chwilę jeszcze popłakać by dać upust swoim emocjom. Nie rezygnuj od razu, myśląc, że nie udało ci się odczytać potrzeby dziecka. Bądź cierpliwa, bo właśnie to ukoi najlepiej wybuchowego maluszka. 

Nasi Partnerzy polecają